VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pohodnice a Veslařská. Víte, jak ulice získávají jména?

Jindřichův Hradec, Třeboň - Nové ulice či veřejná prostranství nesmí nést jména žijících osobností z veřejného života.

17.5.2017
SDÍLEJ:

Slepá ulička Zárybničí dostala své jméno podle toho, že se nachází na břehu Malého Vajgaru.Foto: Deník/Petra Lejtnarová

Podnět k pojmenování ulice nebo veřejného prostranství, ať už stávajících nebo nově vzniklých, může podle vedoucího odboru vnitřní správy hradeckého úřadu Jiřího Olšara podat kdokoliv. "Například občané, společnosti či třeba úřad, v případě plánované výstavby," uvádí.

V Hradci existuje skupina, která se pojmenováváním ulic zabývá. Má sedm členů a svolává se právě na základě zmíněných podnětů. "Skupina návrhy posoudí, případně navrhne další možný název. Většinou se skupina snaží vyhovět navrhovatelům, přičemž bere v úvahu historické souvislosti, okolní názvy nebo názvy celé lokality a další podrobnosti," říká Jiří Olšar.

Odbor vnitřní správy následně podle jeho slov provede zápis z jednání skupiny a předloží materiál se všemi návrhy názvů k projednání městským radním s tím, že radě zpravidla jeden název doporučí. "Rada města návrh projedná, případně navrhne název vlastní a předá ke schválení zastupitelstvu. To věc opět projedná, případně pozmění, navrhne vlastní název nebo ponechá název navržený radními a návrh potom schválí," doplňuje.

Nejnověji pojmenovanou lokalitou v Hradci byla Pohodnice v loňském roce. Předtím se jednalo o zastávky MHD, v roce 2014 to byla ulice U Panelárny a několik let předtím Zárybničí za bývalým kostelem sv. Alžběty.

Stejně jako v Hradci i v Třeboni rozhoduje o konečné podobě nových názvů zastupitelstvo. "V místních částech dává návrh na pojmenování nové ulice osadní výbor, v Třeboni je zastupitelům předloženo ke zvážení vždy více variant," vysvětluje mluvčí radnice Jitka Bednářová.


Podle jejích informací se tento proces naposledy odehrál v roce 2011. Tehdy se schvalovaly názvy ulic Veslařská a Jiřího Havlise v Třeboni a Okrouhlá a Pod hrází v Břilicích. "Zajímavostí je, že podle zákona se názvy obcí, jejích částí, ulic a jiných veřejných prostranství uvádějí vždy v českém jazyce. Ulice nebo jiná veřejná prostranství se nepojmenovávají podle jmen žijících osobností veřejného života," doplňuje Jitka Bednářová.

Autor: Adam Hudec, Petra Lejtnarová

17.5.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Husarský kousek se povedl hradeckému záložníkovi Ondřeji Černochovi, který do sítě Ševětína nasázel 4 góly.

Hradecký Černoch srazil Ševětín čtyřmi góly

Třeboň. Ilustrační foto.

Do lázní můžete v pondělí hned na dvě besedy o cestování

V prvních dnech nového týdne se ohřejeme

Jižní Čechy - Začátek týdne by měl být téměř letní. 

Fotbalisté Peče deklasovali včelnické béčko a slaví postup

Jindřichohradecko - Přinášíme aktuální výsledkový servis z fotbalových soutěží mužů na Jindřichohradecku.

Neděle na jihočeských silnicích byla rušná

Jižní Čechy - Ani neděle není v jižních Čechách bez dopravních nehod.

OBRAZEM: Nahlédněte do života na zámku

Jindřichův Hradec - Muzejní noc v Muzeu fotografie a moderních obrazových médií nabídla také možnost nahlédnout prostřednictvím unikátních historických fotografií do života knížecí rodiny Schönburg-Hartenstein, kteří obývali zámek Červená Lhota.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies