VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pojištění se nevyplatí podceňovat

Jindřichohradecko Už za týden skončí letní prázdniny a studenti i žáci opět usednou do lavic. Mnozí ale ne do těch českých. Také na Jindřichohradecku se značná část studentů středních a vysokých škol chystá zpestřit si své vzdělávání studiem v zahraničí.

25.8.2014
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník

LUCIE SCHMIEDOVÁ

Svízel ale nastává při vyřizování potřebných formalit, zvláště v otázkách zdravotního pojištění při studijním pobytu nemají častokrát studenti ani jejich rodiče příliš jasno.

Důležité je si zjistit, zda student vůbec zůstane českým pojištěncem a kdo za něj bude pojistné platit. Zkušenost s vyřizováním pojistného má i Elizabeth Augustinová z Nové Bystřice, která je pojištěná u Všeobecné zdravotní pojišťovny. „Nejprve jsem musela přinést papír z Rakouska ze školy, že tam opravdu studuji. To jsme následně zaslali na ministerstvo školství, kde mi to potvrdili. Poté jsme papír předali zpět na VZP," vysvětluje studentka Střední školy Schulzentrum Gmünd. Podle ní stojí pojistné určitě za vyřízení. „Kdybych neměla potvrzení od MŠMT, platila bych si jej sama," říká. Matka jí navíc zřídila pojištění do zahraničí.

Plátcem zdravotního pojištění za děti připravující se na budoucí povolání je stát. Řadí se sem jak studium na středních, tak vysokých školách v cizině. „Platí, že studium musí být na stejné úrovni studia jako na středních nebo vysokých školách v České republice a musí být doloženo potvrzením z Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy," vysvětlil mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny Oldřich Tichý. To znamená, že student s největší pravděpodobností zůstane českým pojištěncem.

Podle Oldřicha Tichého student musí své české pojišťovně oznámit, jakou školu studuje. „Podle toho dojde k posouzení, zda má nadále nárok na zařazení mezi státní pojištěnce. Jinak by musel platit v Česku pojistné jako osoba bez zdanitelných příjmů nebo se z pojištění odhlásit," pokračuje mluvčí VZP.

Například na Slovensku si mohou studenti na základě průkazu pojištěnce nárokovat veškerou lékařsky nezbytnou zdravotní péči.

„Přihlédne se k povaze nemoci, očekávané délce pobytu. Tím se tedy rozumí všechna péče kromě preventivní," říká Oldřich Tichý. Tu studentovi poskytnou za stejných podmínek jako místním klientům. „Místní systém zdravotního pojištění za něj zaplatí ošetření do výše, kterou by zaplatil za svého pojištěnce," uvedl mluvčí. Student si ovšem musí vybrat ze tří slovenských zdravotních pojišťoven jednu, a to jako výpomocnou. Sám si platí jen spoluúčast. „To je na Slovensku například 0,17 eura v lékárně za předpis a necelé 2 eura za lékařkou službu první pomoci," řekl.

Lidem se doporučuje uzavřít komerční pojištění. Průkaz pojištěnce totiž běžně nekryje převoz z ciziny do Česka. „V případě Slovenska je ale v indikovaných případech repatriace z českého veřejného zdravotního pojištění placena," dodává mluvčí Oldřich Tichý.

Autor: Redakce

25.8.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Bratři Michálkovi kralovali ve Vlkovské pískovně

Jindřichohradecká radnice. Ilustrační foto.

Podloží rozhledny je v pořádku, říká radnice

V Rapšachu zvítězili muži i ženy z Lásenice

Rapšach – Další kolo Velké ceny Třeboňska se konalo o uplynulém víkendu v Rapšachu.

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

V sobotu rozezní parkán rock, ska i punk

Prachatice - Hospic music fest 2017 - nultý ročník jednodenního hudebního festivalu, odstartuje již tuto sobotu. Bavit se a pomáhat můžete od 13 do 22 hodin.

Na sál to nestihla. Porodila pod stoletou lípou

Písek – Tatínek by zasloužil medaili. Shodovaly se sestřičky na porodnickém oddělení písecké nemocnice, když v úterý propouštěly domů Evu Chvojsíkovou z Týna nad Vltavou s dcerkou Barborkou. Té se totiž už nechtělo čekat a přišla na svět v pátek ve 20.25 hodin za pomoci tatínka Miroslava kousek za bránou nemocnice pod stoletou lípou.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení