VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Policie: dačická radnice zákon neporušila

Dačice – Podle policie na dačickém městském úřadu zákon o svobodném přístupu 
k informacím porušený nebyl.

14.3.2012 0
SDÍLEJ:

Jednání dačických zastupitelů. Ilustrační foto.Foto: Deník/Lenka Novotná

Muži zákona se zabývali prošetřováním incidentu z 21. února mezi tajemníkem městského úřadu Karlem Macků a zastupitelem Ludvíkem Fabešem, který opakovaně požadoval informaci o platech a odměnách starosty, místostarosty a vedoucích odborů. Policii přivolal, protože tajemník Macků nechtěl dle jeho slov parafovat žádost o sdělení informací a „papír“ pak roztrhal.

Macků se následně veřejně vyjádřil, že zastupiteli Fabešovi vyšel vstříc, žádost pro něj sepsal a předložil mu ji k podpisu s tím, že poté bude standardně zaevidována: „On však požadoval, abych žádost podepsal já. Z logiky věci vyplývá, že žádost podepisuje žadatel a nikoli sepisovatel.“

Jak sdělila policejní mluvčí Hana Millerová, policie událost prověřila s výsledkem, že k žádnému porušení zákona nedošlo: „Tudíž byl případ v souladu s legislativou uložen.“

A co tomu všemu předcházelo? Podle tajemníka Macků skutečně již 22. června na jednání zastupitelstva Fabeš žádal o informaci o výši platů zmíněných činitelů, na což mu místostarosta Jan Bartošek dle zápisu sdělil, že mu bude odpovězeno na základě písemné žádosti. To Fabeš přislíbil. „Pak se 16. srpna dostavil do kanceláře odboru vnitřních věcí a požadoval na vedoucí, aby mu žádost sepsala a aby udělala zápis z tohoto jednání,“ uvedl Macků.

Následně 14. září zastupitel Ludvík Fabeš na svou žádost o informacích ohledně  platů starosty a místostarosty dostal od tajemníka městského úřadu Karla Macků odpověď. „Odměny uvolněných zastupitelů jsou vyplácené v souladu s nařízením vlády, takže jsem k odpovědi přiložil tabulku, dle které to lze spočítat,“ uvedl Deníku Macků.

Pokračoval v tom smyslu, že pokud jde o platy tajemníka, strážníků a dalších pracovníků úřadu, není rozhodování o jejich výši v pravomoci zastupitelů. „Ze stanoviska ministerstva vnitra 7/2011 o rozsahu informací poskytovaných členovi zastupitelstva obce v souvislosti s výkonem jeho funkce vyplývá, že zastupitelé rozhodují o celkovém objemu financí na tyto platy v rozpočtu, ale už nerozhodují o výši jednotlivých platů. Tudíž podle  zmíněného  výkladu zastupitel nemá nárok znát, jaký mají plat jednotliví pracovníci. U nich převažuje zákon na ochranu osobních údajů,“ vysvětluje princip Macků.

Připouští, že poněkud jiná situace by mohla nastat v okamžiku, kdy žádá občan v souladu se zákonem o svobodném přístupu občanů k informacím. V praxi je však sporné, zda ustanovení § 8 b zmíněného zákona umožňuje poskytnutí informace o výši platu nebo odměny u konkrétního zaměstnance povinného subjektu bez jeho souhlasu.  Nejvyšší správní soud  vloni v kauze Maděra vs. zlínský magistrát ale připustil možnost poskytnutí této informace i bez souhlasu zaměstnance.

Autor: Lenka Novotná

14.3.2012 VSTUP DO DISKUSE 0
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

V pondělí chladněji, ale od středy se oteplí

Část fresky s tankem v kostele v Chlumu u Třeboně

Začínají kovářské dny, můžete i na prohlídku kostela

Třeboň i Dačice zvítězily, včelnický nováček uhrál bod s Rudolfovem

Jižní Čechy – Mnohem lépe než před týdnem si v druhém kole fotbalového krajského přeboru mužů počínala mužstva z jindřichohradeckého regionu.

Živitelka bude letos jiná

České Budějovice – Jako přelomový vnímají organizátoři 44. ročník mezinárodní agro výstavy Země živitelka, který se bude konat od čtvrtka 24. 8. do úterý 29. 8. na výstavišti v Českých Budějovicích.

Jak reklamovat koupený dům či byt

Koupili jste si vysněný byt nebo dům a máte pocit, že je dokonalý? Prvotní nadšení z dobré koupě mohou však zanedlouho vystřídat starosti s vadami, které se projeví až po čase. Víte, jaká práva v takovém případě máte? A jak nejlépe postupovat, abyste o ně nepřišli?

Přímý souboj o post lídra se chvílemi měnil v exhibici

České Budějovice – Karty před nedělním podvečerním zápasem na Střeleckém ostrově byly dopředu rozdány – bylo jasné, že kdo vyhraje, ten půjde do čela Fotbalové národní ligy!

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení