VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Předsedkyně centra Hafík o výcviku a canisterapii

Třeboň -Štafeta Jindřichohradeckého deníku pokračuje s předsedkyní výcvikového canisterapeutického sdružení Hafík Jaroslavou Eisertovou.

7.10.2011
SDÍLEJ:

Jaroslava Eisertová.Foto: rodinný archiv

Třeboňské výcvikové canisterapeutické sdružení Hafík, jehož jste předsedkyní, oslavilo letos deset let činnosti. Jaké to desetiletí bylo?
Bylo velmi dynamické, plné změn, rozšíření činnosti, profesionalizace, poznání nových kolegů, klientů, zahraniční spolupráce a hledání stále té nejlepší cesty, kterou se má sdružení ubírat. Podařilo se nám získat akreditaci Ministerstva vnitra ČR v oblasti dobrovolnické služby, akreditaci Evropské asociace pro výkon terapie za asistence zvířat.

Co vlastně canisterapie je a čím a komu může prospět?
Jedná se o podpůrnou metodu, jež využívá pozitivního působení psa na zdraví člověka. Může a je prospěšná širokému spektru osob. Nejčastěji se jedná o děti v dětských domovech, děti s určitým typem postižení, dospělé osoby se zdravotním postižením či seniory. Cílený kontakt s terapeutickým psem je rehabilitačním, motivačním a relaxačním prostředkem (pokud je však canisterapie správně realizována).

Kdy jste se do činnosti Hafíka zapojila a co vás do sdružení přivedlo?
Byla jsem u zrodu a založení organizace, jsem spoluzakladatelkou. Přivedla mne do této oblasti myšlenka propojení sociální práce s pejsky a především pak pan prof. Velemínský.

Byly to aktivity ve prospěch dětí se zdravotním handicapem, co vás nasměrovalo ke studiu a později i k zaměstnání na Katedře sociální práce Jihočeské univerzity?
V podstatě ano, byla to opět možnost propojit životní zájem a filozofii s péčí o děti s handicapem a zároveň být v této oblasti kompetentní také po odborné stránce.

Asi k nejznámějším rčením patří, že nejlepším přítelem člověka je pes. Platí to i naopak?
Vhodnější by bylo se asi zeptat psů samotných, protože ne vždy tomu tak je. Děláme v soužití s nimi spoustu chyb a stále se toho máme mnoho co učit.

Komu byste rozhodně nedoporučila pořídit si domů jakékoli zvíře?
Tomu kdo nemá na zvíře čas, prostor a kdo ke zvířatům jednoduše nemá vztah či se o ně není schopen postarat. Důležité je samozřejmě zjistit si dostatek informací, aby nedošlo při pořízení zvířete k neuvážené volbě. Velmi dobře si rozmyslet také své možnosti (finanční, dovednostní, apod.) při péči o zvíře.

Čím vás některý z vašich psů nejvíc překvapil?
Psi mne obklopují a žijí se mnou již od mého narození, jejich výcviku se věnuji od dětských let a překvapují mne stále a stále a každý vždy něčím jiným. Každý je individualita. Aktuálně mne překvapila včera má roční fenka Labradorského retrívra, která se jmenuje Nikola, svým krásným výkonem a vítězstvím na Podzimních zkouškách

7.10.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Lávku ve Velkém Pěčíně čeká rekonstrukce.

V Pěčíně vymění konstrukci lávky

Anna Hrdličková.

Hradečtí triatlonisté získali v Sokolově pět cenných kovů

Zapomenuté klíče nahradil pár nožem a vidličkou

Dačice - Svérázný způsob na to, aby se dostali do svého hotelového pokoje v Dačicích, si zvolili dva z jeho návštěvníků.

V podhradí chystají slavnosti

Staré Město pod Landštejnem – V malé obci pod Landštejnem obvykle žije kolem pětistovky lidí. O víkendu jich tady ale bude několikanásobně víc.

Krabička cigaret vyšla ženu draho

Jindřichův Hradec - K neobvyklé krádeži vyjížděli jindřichohradečtí strážníci v neděli v odpoledních hodinách.

Ve Velké ceně dál vedou hasičky z Lomnice

Příbraz - Velká cena Třeboňska v požárním útoku má za sebou desáté kolo, které se konalo v Příbrazi. Do bojů se v mužské části zapojilo čtrnáct družstev, mezi ženami pak osm.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení