VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Předvánoční čas v Třeboni odstartuje psaní Ježíškovi

Třeboňsko - Poslední listopadová neděle je letos tou první adventní a v mnoha městech a obcích na Jindřichohradecku se tak o tomto víkendu rozsvítí vánoční stromy.

27.11.2014
SDÍLEJ:

Mikulášská nadílka u vánočního stromu v Třeboni. Foto: Deník/Stanislava Koblihová

Jinak tomu nebude ani v lázeňském městě. Do Třeboně dorazí strom dnes dopoledne z partnerského města Schrems a zítra by již měl být ozdoben, aby se v sobotu mohl slavnostně rozzářit a stát se na čas dominantou Masarykova náměstí.

Jeho rozsvícení však bude předcházet bohatý program. „Na desátou hodinu přijede pan poštmistr s doprovodem a přímo na náměstí otevře pobočku Ježíškovy pošty. Pohlednice nebo dopisy, které sem kdokoliv přinese, doručí do hlavní poštovní schránky v Božím Daru v Krušných horách. Tam je Ježíšek opatří speciálním razítkem a odešle adresátům," vyzdvihl jedno z hlavních lákadel referent třeboňského odboru kultury a cestovního ruchuLuděk Švejcar. Příchozí se mohou těšit i na adventní trh, divadlo nebo koledy.

Chybět nebude ani tradiční zvonkový průvod, který v 17 hodin vyrazí na náměstí od Kongresového a kulturního centra Roháč. A v 19 hodin bude následovat rozsvícení vánočního stromu s nadílkou ze Schremsu.

Tím ale rozhodně předvánoční program v Třeboni nekončí. Na své si přijdou milovníci hudby, v prosinci v lázeňském městě vystoupí například Irena Budweiserová, Poutníci nebo Linha Singers v rámci Třeboňských nocturn.

Po loňském úspěchu se mohou Třeboňáci těšit i na akci Deníku Česko zpívá koledy. „Zpěvníky budou připraveny v turistickém informačním centru," doplnil Luděk Švejcar.

Ani děti nezůstanou ochuzené o zážitky. Připravena jsou pro ně jak před Vánocemi, tak o vánočních prázdninách divadelní představení. Velmi oblíbeným zpestřením je i živý betlém, kdy 18. prosince Borovanští betlémáři přijedou na Masarykovo náměstí vyprávět známý příběh Josefa, Marie, Tří králů a Ježíška.

Vánoce si zpestří i na třeboňském zámku. „Od 27. do 30. prosince máme připravené kostýmované prohlídky a otevřená bude i Schwarzenberská hrobka," zve kastelán Pavel Hofman.

Adventní program Třeboň.

Vždy se snažíme zvát nové účinkující

Třeboň - Přípravy programu na advent začínají vždy s velkým předstihem. Své o tom víLuděk Švejcarz třeboňského odboru kultury a cestovního ruchu. Prozradil nám, na co nového se mohou Třeboňáci v předvánočním čase těšit.

Jak vybíráte program pro adventní období?

Vždy se snažím zvát na kulturní akce do Třeboně, a to nejen na rozsvícení vánočního stromu, nové účinkující. Výjimečně, když jsou fakt dobří, dostanou pozvánku opakovaně. Což se letos stane 13. prosince na vánočním trhu, kde zazpívá soubor Základní umělecké školy z Plané nad Lužnicí Ráček, který tu vystupoval už v roce 2012.

Na co nového se mohou lidé v Třeboni těšit?

Na rozsvícení vánočního stromu budou mít premiéru MLS, malý lidový soubor z Plzně, a Sejkorky. Tenhle dětský pěvecký sbor z Chlumu u Třeboně sice už u nás koncertoval, ale za doprovodu Třeboňské dvanáctky zazpívá u našeho vánočního stromu koledy poprvé. Strom nám letos po dvaadvacáté přivezou z partnerského Schremsu.

Určitě ale zůstávají i tradiční akce…

Tradiční akcí je koledování Mateřské školy Sluníčko a živý betlém. A samozřejmě novoroční ohňostroj, který do Třeboně nejen na Masarykovo náměstí každoročně přitahuje tisíce diváků. Letos jsem však přidal novinku. V 17.30, půl hodiny před tím, než k nebi vzlétnou první světelné efekty, odehraje přímo na náměstí novoroční koncert Žesťové kvinteto Radka Matouška. Jsem zvědav, jak tohle nové zpestření prvního dne nového roku návštěvníci přijmou.

A na co se nejvíc těšíte vy?

Já se nejvíc těším na 10. prosinec, kdy si na náměstí za pomoci žáků Základní umělecké školy zapějeme šest koled. Tím ale neskončíme, jít hned domů, to by byla škoda. Takže ve zpívání budeme ještě nějakou chvíli pokračovat s místní country kapelou Hráz.

Česko zpívá koledy - Třeboň.

Suchdolský advent zve na koncerty i trhy

Suchdol nad Lužnicí - Vánoční strom se v Suchdole nad Lužnicí rozsvítí o první adventní neděli, tedy 30. listopadu, kdy program začne v 15 hodin čertovským odpolednem před kulturním domem. V 16.30 se odtud vydá zvonkový průvod na náměstí, kde o půl hodiny později dojde k rozsvícení stromu. Čerti se však do Suchdola ještě jednou vrátí, a to 5. prosince, kdy svůj rej rozjedou na hokejbalovém hřišti.

Poprvé se letos i Suchdolští připojí k projektu Deníku Česko zpívá koledy. Odehraje se stejně jako na ostatních místech 10. prosince od 18 hodin. „Vystoupit by zde měly děti ze suchdolské pobočky třeboňské základní umělecké školy," informovalaRenata Rohrbachováza organizátory.

Adventní program Suchdol nad Lužnicí.

V adventním čase ani v Suchdole nad Lužnicí nebude chybět vánoční trh, který se odehraje před místní základní školou a připravena je i celá řada koncertů. Předvánoční program završí v Suchdole den před Štědrým dnem Putování za Betlémským světlem, na které se můžete vydat do kostela sv. Mikuláše.

Česko zpívá koledy - Suchdol nad Lužnicí.

Vánoční atmosféru naladí v Lomnici koncerty v kostele

Lomnice nad Lužnicí - Bohatý program především pro milovníky hudby si připravili na předvánoční období v Lomnici nad Lužnicí. Stejně jako na mnoha dalších místech tady adventní náladu navodí nedělní rozsvícení vánočního stromu. To bude již tradičně spojené se zvonkovým průvodem a následovat po něm bude první adventní koncert v kostele sv. Václava. Tam v 18 hodin vystoupí sbory Javor a Javoráček.

Mikuláš do Lomnice dorazí 5. prosince. Děti se s ním i jeho družinou mohou setkat v 17 hodin u vánočního stromu. Ještě předtím bude Mikulášská slavnost v kostele.

Adventní program Lomnice nad Lužnicí.

Lomnice nad Lužnicí  je také jedním ze sedmnácti měst a obcí, které se letos zapojily do projektu Deníku Česko zpívá koledy. Zpívat by zde 10. prosince od 18 hodin měly děti z místních školních sborů Racek a Zvoneček a členové souborů Javor a Javoráček. „Doufáme, že se přidají i z ostatních místních spolků," těší se organizátorka Marcela Božovská. Každý pátek je navíc připraven adventní koncert v kostele, na další se mohou Lomničtí těšit na Štěpána.

Česko zpívá koledy - Lomnice nad Lužnicí.

V Chlumu chystají živý betlém

Chlum u Třeboně - Překvapení čeká stejně jako každý rok na obyvatele Chlumu u Třeboně při rozsvícení vánočního stromu, které se odehraje už v sobotu. Od 14.30 hodin bude na náměstí připraven program, v němž se představí místní děti a budou zde i prodávat svoje výrobky. Děti sehrají hlavní roli také 3. prosince, kdy vystoupí s vánočním programem pro místní seniory v restauraci Růženka.

Na sváteční program však nezapomínají ani v místních částech Chlumu. Vánoční setkání je naplánováno na návsi v Žíteči na 20. prosince a 26. prosince je v Lutové v kostele na programu Svatoštěpánský koncert.

Již potřetí se mohou Chlumští těšit i na krátký betlémský příběh o narození Ježíška, který opět ztvární dobrovolníci z farnosti a členové sboru dobrovolných hasičů z Hamru 23. prosince.

Adventní program Chlum u Třeboně.

Hamerští si zahrají o Vánocích divadlo

Hamr - Odhalení betlému ze sena a rozsvícení vánočního stromu si na neděli připravili v Hamru. O naladění vánoční atmosféry se postarají hudebníci, které doprovodí děti při zpěvu koled. Mikulášskou nadílku tady mohou děti čekat s denním zpožděním 6. prosince. Program začne ve 14 hodin v kulturním domě nadílkou a pokračovat bude čertovskou pohádkovou stezkou a večerním ohňostrojem. Malí i velcí členové hasičského sboru si navíc na 27. prosince připravují pohádku Sněhurka v netradičním humorně rozverném provedení. Vidět ji můžete před obecním úřadem od 16 hodin.

Advent zahájí v Novosedlech výstavou

Novosedly nad Nežárkou - Výstava občanského sdružení Okna v novosedelské kovárně odstartuje advent v neděli v 15 hodin. Na úvod vystoupí děti z místní mateřské a základní školy. V 17 hodin se rozsvítí vánoční strom. Mikulášské besídky se děti dočkají 6. prosince. Na své si v Novosedlech přijdou i milovníci hudby, pro které je na 21. prosince připraven od 15 hodin v kostele sv. Václava Vánoční koncert souboru Racek.

Petra Jouzová

Autor: Redakce

27.11.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
MARTA WEBEROVÁ byla za Vlastimila vdaná 24 let, měli spolu téměř dvanáctiletého syna Martina a dvaadvacetiletou dceru Janu, když přišel 31. srpen 2002 a vše změnil.
8

Povodně 2002: Poslední oběť zemřela tři týdny po velké vodě

Ilustrační foto.

Když o víkendu bolí zuby, pomohou na pohotovosti

AKTUALIZUJEME / SLEDUJEME ON-LINE

Noční bouřka se prohnala Hradeckem, u Vlachova Březí zavřela silnici

Jindřichohradecko, Jižní Čechy - Bouřka, která se prohnala zemí, neušetřila ani Jindřichohradecko.

Již nejsou mezi námi

Jindřichohradecko - V uplynulém týdnu jsme se naposledy na Jindřichohradecku rozloučili:

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Startuje fotbalová I. B třída. Jaké ambice mají týmy z Jindřichohradecka?

Jindřichohradecko – Celkem osm týmů z Jindřichohradecka bude působit v krajské fotbalové I. B třídě mužů, která o víkendu odstartuje do nového ročníku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení