VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Při sčítání hrála roli noční doba a únava

Jindřichohradecko - Zatímco zástupci volební komise z Lovětína dorazili na Městský úřad v Jindřichově Hradci jako první už ve 22.12 hodin, z Doňova se dostavili úplně poslední a zasloužili se tak o rekord v rámci celé republiky.

8.6.2009
SDÍLEJ:

V neděli po půl jedenácté v noci již bylo na Městském úřadě v Jindřichově Hradci pořádně živo. Sjížděli se členové volebních komisí, aby odevzdávali výsledky voleb. Foto: Deník/Lenka Novotná

„Když přijeli poprvé, tak jsme je museli vrátit. Protože si stále nevěděli rady a po telefonní domluvě se to nedařilo vyřešit, tak jsme za nimi jeli ve tři hodiny a ve 3.45 přivezli 19 platných hlasů znovu sami. Čekala na nás celá republika, byli jsme jako poslední,“ uvedla vedoucí jindřichohradeckého odboru kanceláře starosty Jana Říhová. Úředníci v Jindřichově Hradci se rozcházeli až nad ránem, zhruba deset minut po čtvrté hodině.

Problémy se zpracováním měla také podle Říhové komise z Ratiboře, která přijela s opravenou verzí kolem druhé hodiny. „Devadesát procent výsledků bylo v pořádku, měli jsme je už kolem jedné hodiny, ale vraceli jsme celkem sedm komisí,“ upřesnila Říhová.

Velkou roli podle ní sehrála únava, protože komise byly složené z lidí různých věkových kategorií, a navíc v nočních hodinách bylo pro někoho těžké se na složité vyplňování kolonek soustředit.

Mezi chybami, se kterými se komise musely vrátit, byl například špatně uvedený čas, kdy místo 22 hodin bylo uvedeno 10 hodin nebo špatné datum. Některé komise musely, jak uvedla Říhová, pořizovat až 23 příloh, i když v průměru to bylo kolem sedmi až deseti listů.

V Dačicích se obešli bez zvláštních problémů. První výsledky přinesla komise z Dobrohoště ve 22.25 hodin a jako poslední přišli z dačického volebního okrsku číslo 9 kolem jedné hodiny. „Rozcházeli jsme se kolem půl druhé hodiny. Trochu kuriózní bylo jen to, že komise nosily výsledky na různých nosičích, jako na disketách, cédéčkách nebo fleškách, takže jsme pak museli řešit, kde nám půjdou přehrát, ale všechno bylo v pořádku,“ uvedl tajemník Městského úřadu v Dačicích Karel Macků.

Nízká účast

S komplikacemi se nepotýkali ani v Třeboni, kde končili jen o několik minut déle než v Dačicích. Podle vedoucího třeboňského odboru dopravy a vnitřních věcí Josefa Roubíčka přišli ve 22.31 hodin mezi prvními zástupci z Dunajovic a jako poslední byly dva okrsky z Chlumu u Třeboně mezi 1.15 a 1.30 hodinou. Josef Roubíček zmínil pouze nespokojenost některých členů okrskových komisí s nočním zpracováním.

Práci členům komise bezesporu usnadnila velmi nízká volební účast.
„Volit jsem nebyla nikoho. Evropská unie mě zklamala, napřed jsem se těšila, že tam budeme, ale přijde mi, že tam řeší blbosti. Co mi má kdo nařizovat, jestli smíme jíst svíčkovou třetí den nebo ne,“ řekla Ivana z Chlumu u Třeboně.

„Nelíbí se mi, že mám někoho živit, když nejsem přesvědčený, že za plat, o kterém se normálnímu smrtelníkovi ani nezdá, odvede pořádnou práci,“ uvedl argumenty, proč ve volbách pro nikoho nehlasoval, Jaroslav z Jindřichova Hradce.

Málo lidí přišlo k volebním urnám také například ve Stráži nad Nežárkou. „Z 584 voličů přišlo jen 123, takže jsme měli ve městě účast 21,6 procenta, ale v místní části Dolní Lhota byla účast čtyřicetiprocentní,“ vysvětlila starostka Věra Tomšová.

Ale úplně nejnižší účast potvrdila statistika v Dunajovicích, a to 10,29 procenta, kde ze 175 voličů přišlo pouze osmnáct. S absolutní převahou zde zvítězila ODS stejně jako v nejmenší obci v okrese – Hadravově Rosičce.

Tam však místní lidé jen potvrdili, že volby neberou na lehkou váhu a vykázali tam 61,9–procentní účast, a tím i zcela největší volební účast v okrese.

Na Jindřichohradecku, Třeboňsku a Dačicku zvítězila ODS. Na Novobystřicku, Slavonicku a Českovelenicku měla více hlasů ČSSD. Celkem v regionu zvítězila ODS.

Autor: Stanislava Koblihová

8.6.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
V sobotu byla slavnostně otevřená nová naučná cyklostezka z Kardašovy Řečice okolo rybníků. Teď můžete na cyklovýlet okolo Světa.

V neděli můžete vyrazit na kolo nebo do kina

Jednotka SDH Netolice od 2:10 hodin odklízela polomy spojené s bouřkou, která přešla přes okolí. Obě cisterny se vrátily v 6 hodin na základnu.
12

Turisté mají po bouřce omezený pohyb po Šumavě

Kabelkový veletrh pokračuje

Jindřichohradecko – Ještě čtrnáct dnů máte na to, abyste se podívali do skříní, šuplíků a knihovniček a vybrali věci, které již doma leží bez povšimnutí, a darovali je do Kabelkového veletrhu.

Na letišti bouřka utrhla letadlo

Jindřichův Hradec - Na jindřichohradeckém letišti se při bouřce v noci na sobotu vytrhl letoun Andula z ukotvení v betonu.

AKTUALIZUJEME / SLEDUJEME ON-LINE

Noční bouřka se prohnala jihem Čech, zastavila i vlaky

Jižní Čechy - Bouřka, která se prohnala zemí, neušetřila ani jižní Čechy.

Tehdy tam palci zamačkávali bubliny horkého asfaltu

Jaroslavice – Na místě, kde kdysi stála vesnice Jaroslavice, je nyní Hněvkovická přehrada. V sobotu se na loučce u přehrady setkají rodáci této zatopené vesnice a zavzpomínají na staré časy.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení