VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Příjemcem slev jízdného jsou všichni bez ohledu na potřebnost

Jindřichohradecko – V poslední době  byl prezentován vládní návrh nenařizování slev jízdného ve veřejné hromadné  osobní dopravě od 1. července 2013 (kromě zdravotně postižených).

6.3.2013
SDÍLEJ:

Autobusové nádraží v Jindřichově Hradci.Foto: Deník/Renata Pávková

Dosud byla  povinnost poskytování slev vymezeným skupinám  cestujících – děti, žáci, studenti – určena dopravcům Výměrem ministerstva financí.

Na druhé straně má stát, který je nařizuje, povinnost uhradit dopravcům vzniklé ztráty na základě Nařízení Evropského parlamentu č. 1370/2007.

Zdeněk Žemlička.V zásadě  je  možné souhlasit s důvodem, že „příjemcem" slev jsou všichni cestující z vymezené skupiny bez přihlédnutí  k jejich sociální potřebnosti. Ale termín  k řešení jakékoliv disproporce v této oblasti 1. července je nereálný.

Dále je potřebné uvést, že v podmínkách jihočeského kraje, kde je řídké osídlení, velký počet malých obcí, široké rozmístění školských zařízení, množství dojíždějících studentů a žáků a také se  ruší zejména malotřídní školy, má veřejná doprava nezastupitelnou úlohu, stejně tak jako poskytované slevy žákům a studentům.

Jakákoliv opatření v této oblasti, která mají široký sociální dopad, musí být dlouhodobého charakteru a jejich cílem musí být vyloučení případů zneužívání  požadovaných dotací, zejména v dálkové železniční dopravě!

Školní autobusy zadarmo či za zvýhodněné jízdné pro žáky základních škol fungují v řadě států, například v Rakousku, Německu a podobně.  Kompenzace na ně jsou poskytovány z veřejných prostředků.
Jihočeský kraj   má na zajištění základní dopravní obslužnosti (závazek veřejné služby) uzavřené smlouvy  s autobusovými a železničními dopravci. V těchto smlouvách je již zahrnuta kompenzace všech platných slev a reálně předpokládáme, že současný stav se nemůže měnit. Regionální železniční doprava je v celém rozsahu zařazená  do dotované dopravy v závazku veřejné služby.

U autobusové dopravy nejsou všechny linky a spoje zařazeny do dotované dopravy z důvodů nedostatku financí. Při rušení slev  v budoucím období  – rok 2014 by záleželo na dopravcích zda slevy zachovají. Kompenzace stávajících slev na nedotovaných linkách by představovala přibližně pět  milionů korun.

Domníváme se, že neoprávněné požadavky na kompenzace ze strany dopravců poskytujících „komerční slevy", kdy kompenzace má být poskytnuta za  všechny cestující  využívající slevy (tedy rozdíl normálního a zlevněného jízdného),  by měla být znemožněna úpravou Výnosu ministerstva financí ČR.

Zdeněk Žemlička, poradce hejtmana v oblasti dopravy

Autor: Redakce

6.3.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Středeční nehoda na křižovatce pod Velešínem.
AKTUALIZUJEME
11

U Velešína se na křižovatce střetla dvě auta

Strmilov. Ilustrační foto.

Zakáží ve Strmilově pití na veřejnosti?

Hejtman poděkoval prezidentovi Zemanovi

České Budějovice – Odstupujícího Jiřího Zimolu ve středu přijal na Hradě prezident Miloš Zeman.

Devítiletá plavkyně Eliška Jahodová triumfovala v Písku

Písek – Nejmladší plavci si dali dostaveníčko v píseckém bazénu.

Jarní atletický Jindřicháč klepe na dveře

Jindřichův Hradec - Máte zájem zazávodit si v nenáročných atletických disciplínách? Možnost budete mít už první májový den v Jindřichově Hradci.

V Kunžaku chystají opravu školky

Kunžak – Osmnáct bodů mají ve čtvrtek na programu zastupitelé v Kunžaku.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies