VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Přímá volba starosty se hodí do menších obcí

Na Jindřichohradecku se starostové většinou shodují v tom, že má svá pro i proti.

29.5.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník/Miroslava Dočekalová

Jindřichohradecko – Názory mezi představiteli měst a obcí na uvažovanou přímou volbu starosty se liší. Ministerstvo vnitra připravuje legislativní změny k tomu, aby se zavedla přímá volba starostů. Vláda to měla i v programovém prohlášení. Přímá volba starostů by se měla konat už v roce 2014.
Zatím to ale není nic jisté, neboť legislativní rada vlády požaduje, aby se kvůli tomu změnila Ústava České republiky.
V současné době si starostu mezi sebou volí zastupitelé a občas se může stát, že v čele obce nemusí být zastupitel, který od občanů získal nejvíce hlasů.
„Myslím si, že současný systém je výhodnější. Když by bylo zastupitelstvo složené z jiných subjektů a neměl by dostatečný počet hlasů v koalici, tak by jeho role byla velice těžká. Pravděpodobně by stále narážel na spoustu roztříštěných názorů. V případě přímé volby, by ale bylo nutné, aby měl starosta i orgány města víc kompetencí, což by si vyžádalo změnu legislativy,“ míní starosta Českých Velenic Jaromír Slíva.
Přesně opačný názor zastává například starosta Starého Města pod Landštejnem Marián Khandl, který je jednoznačně pro přímou volbu.
„Už se na to těšíme, protože lidé si do čela obce zvolí toho, koho chtějí. Určitě je rozdíl mezi městem a malou obcí, kde občané stejně nevolí podle stran, ale podle lidí. Má to své výhody i v tom, že lidé pak nemohou říkat, že se zastupitelé domluvili a starostou se stal někdo, kdo měl velice málo hlasů,“ říká Khandl.
Pokračuje, že výhoda přímé volby je také v tom, že do voleb půjdou pouze lidé, kteří budou chtít pro obec něco dělat a ne že chtějí pouze funkci, a když ji nezískají, tak přestanou pracovat.
Přímá volba starosty má podle kardašovořečického prvního muže radnice Petra Nekuta své výhody i nevýhody. Zrovna on byl při komunálních volbách, co se týče počtu hlasů, až na třetím místě. „V případě přímé volby by se i jinak kandidovalo, ne všichni totiž jdou do voleb s tím, že by chtěli dělat starostu, mnohdy chtějí být jen v zastupitelstvu. Takže na starostu by se určitě kandidovalo zvlášť,“ říká Nekut.
Připouští, že je to schůdná varianta především pro menší obce, kdy hranice by se mohla pohybovat kolem 1500 obyvatel.
„Má to ale i svá rizika, když si starosta nebude rozumět se zastupitelstvem, buď z nějakého osobního nebo i politického důvodu. Pak proti sobě budou stát. Navíc se může i přihodit, že se zvolí sice populární člověk, ale na funkci starosty se vůbec nemusí hodit. A co pak? Prakticky nejde odvolat a nikdo s tím nic nesvede, zatímco v současném systému ho volí i odvolávají zastupitelé,“ dodává starosta Nekut, který je pro přímou volbu tak jednapadesáti procenty.
„Přímá volba starosty je dobrá, pokud má člověk za sebou podporu zastupitelů. Pokud je jeden proti ostatním zastupitelům, kteří jsou třeba za jinou stranu, a musí s nimi bojovat, tak nic neprosadí. Prostě to není jednoznačné, co je výhodné,“ potvrzuje starosta Okrouhlé Radouně Zdeněk Leitner.
Naznačuje, že u nich v obci by podle výsledků voleb to nyní dopadlo tak, že by do čela šel člověk, který je mezi občany oblíbený, ale v obci se zas tolik nezdržuje. I když těžko dopředu předvídat.

Autor: Lenka Novotná

29.5.2011
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Bratři Michálkovi kralovali ve Vlkovské pískovně

Jindřichohradecká radnice. Ilustrační foto.

Podloží rozhledny je v pořádku, říká radnice

V Rapšachu zvítězili muži i ženy z Lásenice

Rapšach – Další kolo Velké ceny Třeboňska se konalo o uplynulém víkendu v Rapšachu.

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

V sobotu rozezní parkán rock, ska i punk

Prachatice - Hospic music fest 2017 - nultý ročník jednodenního hudebního festivalu, odstartuje již tuto sobotu. Bavit se a pomáhat můžete od 13 do 22 hodin.

Na sál to nestihla. Porodila pod stoletou lípou

Písek – Tatínek by zasloužil medaili. Shodovaly se sestřičky na porodnickém oddělení písecké nemocnice, když v úterý propouštěly domů Evu Chvojsíkovou z Týna nad Vltavou s dcerkou Barborkou. Té se totiž už nechtělo čekat a přišla na svět v pátek ve 20.25 hodin za pomoci tatínka Miroslava kousek za bránou nemocnice pod stoletou lípou.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení