VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pro obce nyní pracuje rovná stovka nezaměstnaných

Jindřichohradecko - Trest v podobě obecně prospěšných prací si má v Jindřichově Hradci v současné době odpykávat devět odsouzenců. Nepracuje ale ani jeden. Nezaměstnaných pro obce na Jindřichohradecku ale pracuje rovná stovka.

19.7.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Archiv Deníku

Úřad práce v červnu naplnil požadavky na pracovníky veřejně prospěšných prací. V současné době nepracují ti, kteří je mají uložené jako alternativní trest.


,,Trestanci mají jeden rok na to, aby odpracovali soudem uložený počet hodin. Většinou to nechávají na poslední chvíli,“ vysvětlil ředitel společnosti Mihos, která pro město zajišťuje veřejně prospěšné služby, Ondřej Prokopec.

Při obecně prospěšných pracích nachází nové uplatnění i obtížně zaměstnavatelní lidé.

,,Jsou to hlavně lidé, kteří jsou v evidenci úřadu práce víc než rok. Maminky s malými dětmi nebo lidé starší padesáti let. Ze strany obcí je o takové pracovníky velký zájem. V současné době veřejně prospěšné práce vykonává sto lidí. Podařilo se nám tak v červnu naplnit všechny požadavky obcí na počty pracovníků,“ řekla ředitelka Úřadu práce v Jindřichově Hradci Stanislava Zemanová a dodala, že pro obce je takový pracovník velkým přínosem, navíc jeho mzdu obce neplatí.

Pracovníci

,,Z úřadu práce u nás teď pracují čtyři lidé. Ti současní jsou zatím bez problému. Nedávno jsme ale měli například dva, kteří pracovali jen pár dní a odešli, že to nezvládají,“ popsal Prokopec.

,,Někteří jsou i za takovou práci rádi. Hlavně v malých obcích je výhoda, že nemusí za prací nikam dojíždět. Jsou ale i tací, kteří veřejně prospěšné práce vykonávat nechtějí. Pokud je k tomu nevedou zdravotní důvody nebo si nenajdou jinou práci, jsou z evidence úřadu práce vyřazeni a musí si platit zdravotní a sociální pojištění sami,“ popsala ředitelka Zemanová.

Těžké pořízení

Těžká práce je podle Prokopce hlavně s trestanci, kteří si v podobě obecně prospěšných prací odpykávají trest. ,,Často se nám ztrácí nějaké věci, jako nářadí a podobně. Snažíme se nenechávat takové pracovníky o samotě, ale s nějakým naším zaměstnancem,“ popsal Prokopec.
Náplní práce v obcích nezaměstnaných i trestanců je v těchto dnech hlavně sečení a hrabání. Jindy třeba natírání, štípání dřeva nebo uklízení odpadků. Záleží na tom, co je zrovna potřeba. Pokud odsouzený trest neplní a neodpracuje si potřebný počet hodin, hrozí mu vězení.
Bez pracovníků provádějících obecně prospěšné práce by se neobešly ani menší obce. V Českém Rudolci teď pracuje pět lidí z úřadu práce. Trest si v současné době neodpykává nikdo. Přesto s takovými lidmi mají v Rudolci bohaté zkušenosti.

„Odsouzených u nás v obci pracovalo už několik. Většinou si požadované hodiny odpracovali, i když mnohokrát jsme jim museli připomínat, že se jim čas krátí,“ přiznal místostarosta Českého Rudolce František Thüringer.

Pomoc rodiny

Podle něj jsou takovými odsouzenci hlavně mladí lidé, kterým mnohdy s uloženou prací pomáhá celá rodina. ,,Starosta trestanci zadá práci a odhadne, kolik hodin mu to zabere. Když pracovník úkol splní, odečtou se mu dané hodiny z trestu,“ vysvětlil Thüringer.

K takovým pracím v Českém Rudolci patří třeba i čištění lesa, údržba hřbitova a samozřejmě sečení trávy nebo i běžný pravidelný úklid celé obce.

Eliška Bučinová

19.7.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Volali policii, ale nakonec nic řešit nechtěli

Náhradní autobusové zastávky kvůli rekonstrukci ulic v Radouňce Na kopečku stojí u Staviservisu a z druhé strany u tenisové haly.

Lidem v Radouňce vadí odklad prací

Bez řidičáku se vozem vydal do ulic

Dačice - Řidič bez bodů měl navíc řidičák odebraný i ze zdravotních důvodů.

Medvědář chystá v životě zámeckých medvědů velikou změnu

Český Krumlov – Lešení nyní stojí ve velkém výběhu medvědária na českokrumlovském zámku. Medvědice Marie Terezie ve vedlejším betonovém výběhu si moc klidu neužije.

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Chcete mít přehled o kulturních, sportovních a dalších akcích ve všech regionech? Pak navštivte naši stránku www.tipydeniku.cz, kde najdete fůru inspirace co podniknout nejen o víkendu.

Florbalový turnaj v Otíně skončil triumfem Vajgar Boyz

Otín - Osm týmů z Kardašovy Řečice, Žirovnice, Sezimova Ústí, Jindřichova Hradce, Jihlavy a Třeboně se představilo v 7. ročníku florbalového turnaje mužů „Sranda Cup“, který se opět uskutečnil pod otevřeným nebem ve Sportcentru Bobelovka v Otíně.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení