VYBRAT REGION
Zavřít mapu

OD SOUSEDŮ: Prodej kina doprovázejí anonymy

Veselí nad Lužnicí - Jediný zájemce o veselský biograf nabízí 800 tisíc korun a dvacet představení ročně.

20.3.2009
SDÍLEJ:

Zájemce. Stanislav AbsolonFoto: Kateřina Nimrichtrová

Jediná obálka s nápisem Neotvírat – koupě kina přišla ve stanovené lhůtě na veselskou radnici. A zastupitelé místnímu občanovi Stanislavu Absolonovi poměrem hlasů dvanáct ku šesti koupi schválili.


Ještě před hlasováním však některým zastupitelům přišla do schránek úplně jiná obálka. Bez udání odesílatele. Na anonymní pamflet, který upozorňuje na podivné okolnosti prodeje, reagoval hned v úvodu starosta Jaromír Novák (ČSSD). „Jen chci předeslat, že rozhodně nejsem žádný kamarádíček pana Absolona. Znám jej jako občana, ale rozhodně jsem mu nic výhodně nedohodil.“


Přestože návrh nakonec prošel, několik zastupitelů zřejmě anonym nahlodal.
„Musím říci, že tady čuchám levárnu. Provoz kina není rentabilní, to ví každý. Obávám se, že za jeho koupí je prodej zájemci s lukrativnější nabídkou,“ zhodnotil zastupitel Josef Fríd (ČSSD).


To, že samotný provoz biografu by budovu neuživil, ví i budoucí majitel. Přesto se zavázal, že během roku promítne minimálně dvacet filmů a funkci kina zachová.


„Víme, že kino ve Veselí nikdy nebude fungovat, aniž by bylo dotováno jiným provozem,“ zhodnotil Absolon.
V objektu chce vybudovat sportovně–kulturní centrum. Ani stavební úpravy, které budovu z padesátých let nezbytně čekají, by ale promítání nemělo výrazněji omezit.


Zastupitelé za ODS se jako jeden muž a žena shodli na tom, že prodej je třeba podpořit, i když se mnohým cena osmi set tisíc korun zdá za budovu i s přilehlými pozemky směšná.


„Za tu dobu, co o budoucnosti kina diskutujeme, nás už stálo přes milion a půl korun. Pronájem nevyšel. Měli bychom být rádi, že se našel někdo, kdo do toho chce jít,“ naznačil Petr Hynek.


Jeho stranická kolegyně Darja Bártová mu sekunduje. „Našel se člověk se slušnou pověstí a je ochoten jít do rizika, které už město nechce nést. Soukromé vlastnictví navíc funguje vždy lépe.“


Kupní smlouva bude obsahovat předkupní právo městu a garanci promítání minimálně 20 představení ročně na dobu pěti let.

Syna promítače žene ke koupení biografu hrozba Lidlu

Jediný zájemce o koupi veselského biografu to rozhodně nebude mít lehké. S garancí předkupního práva městu, se zachováním provozu kina i se závistí a anonymními pomlouvači. Karty Stanislav Absolon nepatrně poodkryl Táborskému deníku.

Vaším popudem k přihlášení do výběrového řízení byla podle vašich slov hrozba Lidlu…
Přesně tak. Měli jsme strach, že kino zanikne úplně. Já u biografu bydlím. A už za námi byl skutečně zástupce Lidlu a chtěl koupit náš dům a následně koupit kino za účelem stavby supermarketu. Samozřejmě jsme se nedohodli a toho kina nám bylo prostě líto. Já vám to řeknu takhle. Jediným promítačem ve Veselí je můj otec, který promítá od svých osmnácti let. Teď je mu osmdesát let…

Vy mi tímhle vlastně odpovídáte na moji další otázku. Když chcete zachovat provoz kina, musíte mít promítače s licencí. Počítáte se svým tatínkem?
Ano. Promítá teď a bude promítat i dál. Dokud bude moct.

Budova se může pochlubit ojedinělou architekturou padesátých let. Zachová si kino i po opravách svou tvář?
Vzhledem k tomu, že kino je v aktivní povodňové zóně, budeme muset více méně zachovat půdorys, i když vzhledem k našim plánovaným aktivitám bychom ho rádi trochu rozšířili. Ale ráz budovy by měl zůstat zachovaný.

Je vůbec nemovitost v záplavové zóně pojistitelná?
Ano, lze to pojistit.

Neotrávily vás připomínky některých zastupitelů ohledně vašich údajně nekalých úmyslů?
Jak jsem se dozvěděl, chodí tady i anonymy. Zatím nás to s manželkou neotrávilo. Počítali jsme s lidskou závistí, byl jsem na to připraven. Minulý týden jsme měli jednání s místostarostou. Tam jsem si toho hodně vyříkali a ujasnili. Co se týče těch protinázorů, mají na ně právo. Ani jsem nečekal, že by všichni zvedli ruku pro.

Anonym píše, že jste se starostou kamarádíčkové…
Kamarádi bohužel nejsme. Známe se, pozdravíme se na ulici, to je všechno.

Jaké filmy máte rád?
Ty české. Mám rád všechny české filmy. Na ně bych se i rád zaměřil v dramaturgii kina do budoucna.

Jaké aktivity by mohly podle vás dotovat provoz kina?
Je nám jasné, že ke kinu budeme muset přidat jinou aktivitu. Ve Veselí není fitness, chybí tady i jiné věci. Nerad bych tady prozradil celý můj podnikatelský záměr, ale tímto směrem bychom se rádi ubírali. Máme myšlenky, máme plány, ale asi by je nebylo v tuto chvíli dobré odtajnit všechny najednou. Ale sportovní zaměření to bude určitě.


Zůstane zachován počet míst v kinosále?
To by bylo zbytečné. My nikdy to kino nenaplníme. Máme i plán udělat sál trochu lidštější a pohodlnější.


A co představení pro školy? Ty zachováte?
Určitě. Na to tak trochu sázíme. Máme tady střední školu, dvě základky, takže s tím rozhodně počítáme.

Autor: Kateřina Nimrichtrová

20.3.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

 Třeboňsko je rájem cyklistů. Rovinatá krajina láká všechny generace a řada cyklotrast je i méně náročná. Velice oblíbená je například naučná cyklostezka Okolo Světa.

Pláštěnku, dalekohled a repelent s sebou, radí průvodkyně

V roce 2013 navštívil třeboňský archiv tajemník pro vědu a techniku státu Minas Gerais v Brazílii Narcio Rodrigues, aby pátral po předcích někdejšího brazilského prezidenta.

Co spojuje Třeboň s Brazílií?

Fotbalisté Lomnice byli na turnaji nejlepší

Lomnice nad Lužnicí - Čtveřice týmů vesměs z jihočeské fotbalové I. B třídy si to rozdala v tradičním letním turnaji.

Špičky jazzu míří na Jindřichohradecko

Jindřichův Hradec - Milovnící tradičního jazzu si o posledním červencovém víkendu rozhodně přijdou na své.

Opravy – kdy je hradí nájemce a kdy pronajímatel?

Nájmy bytů jsou poměrně obvyklé, méně častý byl donedávna pronájem domů, nicméně to se mění. S ohledem na vysoké ceny pozemků dává řada lidí přednost právě pronájmu. Přesto i na první pohled jednouchý pronájem s sebou nese řadu právních aspektů, na které je třeba dávat pozor. Jedním z nich jsou nepochybně opravy pronajímané nemovitosti.

Felicia jako životní styl, kemp Karvánky rozzářil lesk legendárních vozů

Soběslav – Láska na celý život. Nadšení. Životní styl. Majitelé felicií i škodovek 450 tentokrát rozbili v sobotu svůj hlavní stan v kempu Karvánky u Soběslavi, odkud se vydali na svou další spanilou jízdu. A znovu to byla velkolepá podívaná!

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení