VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Odtok vody po dešti může zpomalit i chodník

Jindřichohradecko/AKTUALIZOVÁNO/ - Velká voda se Jindřichohradecku jako by zázrakem vyhnula. Následky prudkých lijáků odnesly jen některé lokality, kde museli lidé za pomoci hasičů čerpat vodu ze sklepů, jako například v Písečném nebo ve Slavonicích.

8.7.2009
SDÍLEJ:

Velká voda. Ilustrační foto. Foto: archiv Jindřichohradeckého deníku

„V pátek 26. června se přehnala nad Slavonicemi bouřka a ve 21 hodin se vylil ze svých břehů Slavonický potok. Vodní příval netrval příliš dlouho, neopakovala se proto naštěstí situace z června roku 2006, kdy bylo zaplaveno velké množství budov i ve větší vzdálenosti od potoka,“ uvedl Libor Karásek ze Slavonic.

Přesto podle něj i tentokrát vznikly škody na majetku a dobrovolní hasiči měli ještě v sobotu plné ruce práce při odčerpávání zaplavených sklepů. Vodou postižení občané podle jeho slov kritizovali nedávno provedenou úpravu chodníku v ulici Na Potoku, která dle jejich názoru zpomalila odtékání vody do potoka a snížila tak účinnost v minulosti zbudovaného odvodňovacího příkopu.

Nepochopení

Problémy s dokončením realizace projektu na protipovodňovou stoku má vedení Domanína, který je chráněn polohou před vodními toky i hladinami rybníků. Přesto tam lidé pamatují rok 2002, kdy voda z prudkých dešťů valící se z polí dolů do vsi zaplavila nejen garáže a sklepy, ale také některé obytné části domů.

„Bohužel se nám nepodařilo získat svolení tří vlastníků pozemků, z nichž dva jsou přímo z Domanína, takže stoka zůstává v provizorním stavu, v jakém byla vybudována v roce 2002,“ uvedl místostarosta Domanína Zdeněk Neumann s tím, že vypracovaný projekt je již zanesený ve schváleném územním plánu obce.

Kritická místa

Nejpostiženější oblasti však v minulosti byly v povodí řek. „Spolupracovali jsme před lety s Povodím Vltavy při přípravě hromadného protipovodňového opatření. Byla zhotovena třetí změna územního plánu, kde je zaneseno záplavové území,“ uvedla místostarostka Lužnice Miroslava Kolouchová. Jejich obec pod Rožmberkem byla v roce 2002 evakuována, protože hrozilo protržení hráze rybničního velikána.

„Povodí Vltavy nechalo koryto řeky vybagrovat a jsou vyčištěné i břehy, kde hodně porostů po povodních odumřelo. Proto jsme v posledních dešťových dnech problémy s vodou nezaznamenali,“ vysvětlila Kolouchová.

„Největší státní investicí bylo zabezpečení Novořecké hráze, jejíž protržení v roce 2002 způsobilo pohromu. Vloni byla dokončená její oprava a v současné době pokračuje projekt Povodí Vltava na vybudování přepouštěcího zařízení na Rozvodí,“ uvedl místostarosta Třeboně Zdeněk Mráz.

Prací na tom, aby se velké vodě předešlo, bylo podle jeho slov uděláno hodně. Například pomohlo i to, že rybáři odtěžili velké množství nánosu mezi mosty ve Staré Hlíně, kde vedení města nechalo také vybudovat protipovodňový val.

V Suchdole nad Lužnicí bylo vloni podle starosty Jana Kroniky rozšířené a zpevněné opěrnými zdmi koryto Černého potoka, který tvoří hranici mezi Hrdlořezy a Dvory nad Lužnicí a jeho koryto bylo vyčištěné v Tušti. Letos budou stejné práce provedené v Suchdolském potoce.

Autor: Stanislava Koblihová

8.7.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Kabelky, bižuterii a knížky přinesla do Pravdovy knihovny v Jarošově nad Nežárkou Alena Ondřejová.
28

Kabelkový veletrh pokračuje

Bouřka škodila i na letišti v Jindřichově Hradci. Poryv větru vytrhl z betonu kotvení letadla, které pak nacouvalo do několik desítek metrů vzdálené čerpací stanice.

Na letišti bouřka utrhla letadlo

AKTUALIZUJEME / SLEDUJEME ON-LINE

Noční bouřka se prohnala jihem Čech, zastavila i vlaky

Jižní Čechy - Bouřka, která se prohnala zemí, neušetřila ani jižní Čechy.

Tehdy tam palci zamačkávali bubliny horkého asfaltu

Jaroslavice – Na místě, kde kdysi stála vesnice Jaroslavice, je nyní Hněvkovická přehrada. V sobotu se na loučce u přehrady setkají rodáci této zatopené vesnice a zavzpomínají na staré časy.

Sobota zve na koně, hasičskou soutěž i na koncerty

Jindřichohradecko - Sobota nabízí pestrou škálu tipů, kam se vydat na Jindřichohradecku za zábavou.

Povodně 2002: Poslední oběť zemřela tři týdny po velké vodě

Jižní Čechy – Povodňový vzpomínkový seriál dnes končíme příběhem Marty a Vlastimila Weberových.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení