Mezi nejčastější dotazy patřila opravdu chřipka a využívání léčivých bylin. Zuzana Kořínková vedle osvědčené echinacey na podporu imunity a lichořeřišnice neustále připomínala i dodržování pitného režimu.

"Je třeba si také uvědomit, že obranyschopnost tvoříme především složením stravy a pitným režimem. Vyřaďte sladkosti, ovocné čaje, tropické ovoce, uzeniny, smažená jídla, tavené sýry, ale i mléko, které zahleňuje. To můžete nahradit zakysanými nápoji, rostlinnými mléky. Vhodná je rakytníková šťáva, rakytníkový, šípkový, brusinkový čaj, rooibosy," doporučuje k léčbě chřipkových stavů bylinkářka.

Na akutní potíže jsou pak, jak vyplývá z jedné z odpovědí, vhodné směsi bylinek, které obsahují bylinky s desinfekčními, antivirovými i antibakteriálními účinky, zlepšují uvolnění hlenů nebo odkašlávání, to vše lze v byllinné směsi spojit.

Vhodná je téměř vždy k čaji již zmíněná tinktura z lichořeřišnice. "Pokud jde o chronickou rýmu, kašel, je třeba hledat příčinu, většinou jde o zhoršenou funkci některého z vnitřních orgánů, například jater, ledvin, tlustého střeva a podobně. A pak je nutné bylinky zaměřit tam," vysvětluje odbornice na přírodní léčbu.

Pro rýmou ucpaný dětský nosík doporučuje účinný nosní olej, který ochrání sliznice jemnou vrstvou nedráždivé směsi rostlinných olejů. "Tělesnou teplotou se zároveň uvolňují do dýchacích cest éterické oleje, které ničí viry a bakterie, uvolňují dýchací cesty. Vnitřně by určitě prospěl jemný čajík například z vřesu, pampelišky, sporýše. Vynechejte ovocné čaje, džusíky, tropické ovoce a sladkosti. Vhodný je rakytníkový čaj, rooibos, šípkový," dodává.

Nechyběly ani dotazy na zábaly, obklady, ale i třeba na možnost užívání antibiotik a podobně.

Celý on-line rozhovor najdete zde.