VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Řečičtí hasiči mají ve výjezdu také dvě ženy

Kardašova Řečice – Když redaktor Českého rozhlasu České Budějovice Zdeněk Zajíček minulý pátek domlouval natáčení dalšího dílu pořadu Dobráci roku, který je věnován sborům dobrovolných hasičů na jihu Čech, do telefonu místostarostce kardašovořečického sboru Lence Heřmánkové dodal, že do toho snad něco nepřijde.

24.10.2015
SDÍLEJ:

SBOR DOBROVOLNÝCH HASIČŮ v Kardašově Řečici vloni oslavil 140 let od svého založení. Momentky z natáčení do soutěže Dobráci roku, kterou pořádá Český rozhlas Č. Budějovice. Foto: Deník/Lenka Novotná

A jako by to přivolal. V jednom domě začalo hořet a bylo po natáčení.

To se přesunulo na pondělí. V hasičárně netrpělivě čekaly děti, venku postávali nervózní hasiči a vyčkávali příjezd „rozhlasáků".
Nejméně ostychu po příjezdu redaktorů Zdeňka Zajíčka a Andrey Zahradníkové měla teprve pětiletá hasička Dominika Lejsková, která se okamžitě chopila mikrofonu. Naznačila, že je u sboru už hodně dlouho a neopomněla dodat, že její tatínek je taky hasič a hasil dům, kde stará paní vařila.

To už se do hovoru zapojil starosta sboru a zároveň velitel výjezdové jednotky Tomáš Tourek, aby vysvětlil, že moc historických exponátů se v řečické hasičárně nenajde. „Moc starého se nedochovalo, protože pokaždé, když přišla nová technika, tak se ta stará poslala dál a sloužila ještě jinde," uvedl.

Zajímavostí řečické zásahové jednotky je, že v jejích řadách působí dvě ženy, a to Lenka Heřmánková a Helena Machová. Obě se shodují, že chtějí pomáhat lidem. „Chtěly jsme ukázat, že nejsme jenom na vaření kávy, ale že jsme platné i u výjezdů," říkají unisono.

Helena Machová už v osmi letech pracovala v kroužku mladých hasičů. „Už 35 let mě zajímá hasičina a nejvíc mě táhne pomáhat lidem. Je to srdeční záležitost," dodala.

Její kolegyně Lenka Heřmánková mezi hasiče přišla zhruba před deseti lety. „Sháněli tehdy ženy do soutěžního družstva a já se nechala zlanařit. Začala jsem se věnovat i vedení dětského kroužku. Prostě jsem ráda, že mohu pomoci," zmínila.

U profesionálních hasičů ženy u zásahů nejsou, jak ale potvrzuje velitel řečické jednotky Tomáš Tourek, u dobrovolných je to trochu jednodušší. „Absolvovaly nějaká školení a jezdí s námi. Akorát, když dorazíme k zásahu, tak ostatní hasiči nás zdraví – nazdar chlapi a pak kouknou a dodají a i ženy," říká se smíchem velitel a nešetří na adresu hasiček chválou.

Poznamenal, že v letošním roce již mají řečičtí hasiči na kontě sedmatřicet zásahů. V jiné roky jich míváme v průměru pětatřicet za rok. „Letos se na tom hodně podepsalo sucho. Bylo hodně požárů suché trávy, slámy a hořel i stoh. Také jsme měli hodně výjezdů na odstraňování padlých stromů a větví po větrných smrštích," vypočítává Tomáš Tourek.

„Ostrými" akcemi však práce řečických hasičů nekončí. Jak říká Vladimír Lejsek, členové sboru se podílejí i na zajišťování dalších akcí, které jsou v režii jiných organizací. „Pořadatelsky pomáháme u cyklistických či běžeckých závodů, děláme dozor na plesech a podobně. Sami pořádáme hasičský ples, sběr železného odpadu a podobně," popsal Vladimír Lejsek, jenž o sobě prozradil, že hasičině propadl už jako malé dítě. „U nás to je v rodině, pocházím z Podkrkonoší a už od tří let jsem s otcem k hasičům chodil. Doufám, že to vydrží i mé dceři," dodal.

S chválou na hasiče před redaktory rozhlasu nešetřil ani starosta města Petr Nekut, podle kterého je na jednotku spolehnutí. „Po zaznění sirény vyjíždějí do pěti minut, bývám u každého zásahu. Nyní mohou pomáhat i u povodní, i když ty naštěstí u nás tolik nehrozí," podotkl.

DOBRÁCI ROKU:

Dobráci roku je soutěž Českého rozhlasu pro všechny sbory dobrovolných hasičů z Jihočeského kraje. Celkem navštíví 40 obcí. Pro jednotlivé sbory hlasují prostřednictvím SMS zpráv jejich příznivci. Vítěz získá veselici plnou hudby, grilovaného masa a piva za 100 tisíc korun! Zároveň postoupí do celostátního finále, ve kterém se v červnu 2016 utká o hasičské vybavení za stovky tisíc korun.
Až do příštího pátku 30. října můžete podpořit hasiče z Kardašovy Řečice. Pošlete SMS ve tvaru DOBRACI RECICE na číslo 900 11 04. Cena jedné SMS činí 4 koruny.

Čtenáři mohou slyšet reprízu rozhlasové reportáže o Sboru dobrovolných hasičů Kardašova Řečice v neděli ve 14.10 hodin na vlnách Českého rozhlasu České Budějovice.

Autor: Lenka Novotná

24.10.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
V Polné na Šumavě se natáčel film Jerzyho Kosińského - Nabarvené ptáče.

Každý z nás se může stát nabarveným ptáčetem, říká režisér Václav

Ilustrační foto.

Volali policii, ale nakonec nic řešit nechtěli

Lidem v Radouňce vadí odklad prací

Jindřichův Hradec – Již v úterý byly kvůli zahájení výstavby dešťové kanalizace zrušené zastávky MHD Radouňka Kopeček a Radouňka. Lidé tak musejí chodit od hlavní silnice i přes kilometr pěšky.

Bez řidičáku se vozem vydal do ulic

Dačice - Řidič bez bodů měl navíc řidičák odebraný i ze zdravotních důvodů.

Medvědář chystá v životě zámeckých medvědů velikou změnu

Český Krumlov – Lešení nyní stojí ve velkém výběhu medvědária na českokrumlovském zámku. Medvědice Marie Terezie ve vedlejším betonovém výběhu si moc klidu neužije.

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Chcete mít přehled o kulturních, sportovních a dalších akcích ve všech regionech? Pak navštivte naši stránku www.tipydeniku.cz, kde najdete fůru inspirace co podniknout nejen o víkendu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení