Přesto ale podle jindřichohradecké policejní mluvčí Hany Millerové je nutná prevence.

„Moc jiných možností, než důsledná kontrola dětí, ale neexistuje. Rodiče by měli zjišťovat, jaké stránky jejich dítě po internetu navštěvuje. Případně i zamknout počítač. Musejí působit na děti, aby si nemejlovaly s neznámými lidmi, neukazovaly své fotografie a už vůbec ne odhalené na internetu,“ radí Millerová.

Podle zkušeností se z dvacetileté kamarádky na chatu může vyklubat nějaký pedofil a naivnímu dítěti může v důsledku i ublížit.
Novinkou v boji proti zneužívání dětí přes internet je nový projekt, na kterém spolupracuje i policie, s názvem Červené tlačítko. Lze ho najít na www.cervenetlacitko.cz

„Je zde ke stáhnutí program, kterým mohou rodiče zjistit nějakou závadnou stránku, kterou si dítě prohlíželo. Anonymně pak mohou odeslat odkaz do centra, které stránky vyhodnotí a v případě, že jsou závadné, rovnou informace předávají policii,“ vysvětluje Millerová.
Červené tlačítko bylo vytvořeno v Národním centru bezpečnějšího internetu v rámci projektu horká linka.

Ta přijímá od uživatelů hlášení, která se týkají nezákonného a nevhodného obsahu na internetu. Obsah těchto hlášení Horká linka vyhodnocuje a předává orgánům, které mohou účinně zasáhnout, zejména policii.

Aplikace Červené tlačítko je volně dostupný a volně šiřitelný počítačový program, po jehož instalaci se do panelu nástrojů internetového prohlížeče přidá zmíněné tlačítko, které slouží k anonymnímu oznamování nelegálního obsahu.
„Jestliže při brouzdání Internetem narazíte na nelegální obsah, jediným stiskem Červeného tlačítka odešlete anonymní zprávu na horkou linku, jejíž vyškolení operátoři rozhodnou o případném předání Policii ČR k dalšímu šetření,“ říká se na webu tlačítka.