VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Romové se chtějí bavit jako ostatní

Jindřichův Hradec - „Pracujeme, tak se chceme bavit stejně jako ostatní, nejsme tu jako v Chánově,“ zaznívalo nejčastěji v pátek v podvečer na setkání jindřichohradeckých Romů, kteří se rozhodli začít řešit situaci ohledně vstupu na místní diskotéky.

27.10.2008
SDÍLEJ:

V pátek v podvečer se sešli jindřichohradečtí Romové, aby společně hledali řešení, jak si zajistit bezproblémový vstup na místní diskotéky.Foto: Deník/Stanislava Koblihová

Místo tancování musejí odcházet zpět domů, ochranka je na diskotéku nechce pouštět

Místní Romové si totiž stěžují na to, že jim provozovatelé nebo jejich ochranka brání ve vstupu na některé z jindřichohradeckých diskoték.
„Podle nás by to mělo fungovat jako třeba na Střelnici, kde povolili vstup těm, kterým už bylo osmnáct a problémy tam v poslední době nemáme. Jen se stalo, že tam nechtěli pustit jednoho z nás, protože si ho spletli s někým, s kým měli v minulosti špatnou zkušenost,“ vysvětlila Žaneta Siváková.

Přítomní Romové se na páteční schůzce shodli na tom, že nemají nic proti tomu, pokud majitelé těchto tanečních podniků zamezí vstup někomu, kdo tam způsobil nějakou výtržnost, ale požadují, aby se ostatní mohli bavit stejně jako další obyvatelé.

„Jsme klub a máme určitá pravidla a kdo je porušuje, tak toho nepouštíme, chceme tady pořádek. Řešil jsem asi dvakrát až třikrát situaci, kdy se nahromadilo před vstup asi patnáct Romů. Chtěl jsem je pustit, ale ne všechny. Ty, se kterými byly problémy, jsem pustit nechtěl. Řekli, že buď všichni, nebo že zavolají městskou policii, tak ji na mě zavolali,“ vysvětlil situaci ze svého pohledu provozovatel klubu Palm Beach Marek Janda.

Také ostatní provozovatelé diskoték se obávají narušování pořádku, zvlášť při příchodu většího počtu romských návštěvníků.
Žaneta Siváková však vzpomínala na večer, kdy si chtěla jít s manželem zatancovat na Jitřenku, ale zatímco podle ní prošlo pět jiných lidí dovnitř, ji s manželem tam nepustili s tím, že se jedná o uzavřenou společnost.

„Zatím jsem v kontaktu s panem Vladimírem Fejtem ze sociálního oddělení, ale plánuji také schůzku se starostou města,“ uvedl František Sivák starší. Podle jeho slov by se mělo najít klidnou cestou vhodné řešení této situace, aby romské děti měly do budoucna lepší podmínky než jejich rodiče.

„Všichni se tu známe, chodili jsme společně do školy. Ale v posledních dvou letech se situace zhoršila. Nejsme tady jako v Chánově, žijeme slušně. Máme samozřejmě svou kulturu, tu praktikujeme v soukromí,“ vysvětlil Sivák.

„Znám jeden případ, se kterým mě seznámil vrchní strážník, z Palm Beach, kdy Romka a její manžel zavolali městskou policii, která vše nafotila a zaprotokolovala. Překvapilo mne, jak byla žena šikovná a vyžádala si i dechovou zkoušku na alholol,“ uvedl starosta města Karel Matoušek. Dodal, že o žádných větších problémech informovaný není, ale pokud se s ním bude chtít František Sivák setkat, nic tomu nebrání.

Autor: Stanislava Koblihová

27.10.2008
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Lávku ve Velkém Pěčíně čeká rekonstrukce.

V Pěčíně vymění konstrukci lávky

Anna Hrdličková.

Hradečtí triatlonisté získali v Sokolově pět cenných kovů

Zapomenuté klíče nahradil pár nožem a vidličkou

Dačice - Svérázný způsob na to, aby se dostali do svého hotelového pokoje v Dačicích, si zvolili dva z jeho návštěvníků.

V podhradí chystají slavnosti

Staré Město pod Landštejnem – V malé obci pod Landštejnem obvykle žije kolem pětistovky lidí. O víkendu jich tady ale bude několikanásobně víc.

Krabička cigaret vyšla ženu draho

Jindřichův Hradec - K neobvyklé krádeži vyjížděli jindřichohradečtí strážníci v neděli v odpoledních hodinách.

Ve Velké ceně dál vedou hasičky z Lomnice

Příbraz - Velká cena Třeboňska v požárním útoku má za sebou desáté kolo, které se konalo v Příbrazi. Do bojů se v mužské části zapojilo čtrnáct družstev, mezi ženami pak osm.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení