VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Rušení nočního klidu je hlavně letní záležitost

Jindřichohradecko – Rušení nočního klidu patří podle vrchního strážníka hradecké městské policie Luboše Müllera k poměrně častým přestupkům.

3.7.2016
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK

 „Je to věc, kterou řeší naši strážníci celkem běžně. Týká se to nejen různých hudebních produkcí či lokálů, ale také domácností," říká a dodává, že v letním období jsou takové prohřešky četnější.
„Teplé počasí a období volna svádí k delšímu posezení a některé provozovny pak nerespektují to, co jim nařizuje vyhláška a hygiena. Nechávají otevřená okna i dveře a lidé si pak stěžují na hluk, který odtud vychází," vysvětluje městský policista.
Strážníci takový poklesek většinou vyřídí na místě. „Jde o to jak moc je to závažné. Někdy to spraví domluva nebo bloková pokuta. Pokud se však jedná o opakované chování či to překročí rámec nějaké obecné snesitelnosti, může být zahájeno i přestupkové správní řízení, a to je samozřejmě dražší," podotkl šéf hradeckých strážníků.
Jsou však výjimky, s nimiž je třeba počítat. Patří k nim různé kulturní akce, pouti, či hudební vystoupení, kdy to s rušením nočního klidu není možné brát až tak vážně.
Doposud nebyl pro obce vcelku žádný problém takovou výjimku udělit, ale v budoucnu by to mělo být daleko složitější, protože něco takového musí upravit vyhláška. Jak ale poznamenal starosta Jindřichova Hradce Stanislav Mrvka, těžko říct, zda je to krok správným směrem.
„Jsou samozřejmě akce, které jsou předvídatelné a opakují se každoročně, jako je třeba hradecká Porcinkule. Nejsem si ale jistý, zda je opravdu nutné kvůli něčemu takovému přijímat zvláštní vyhlášku. To nemluvím o těch kulturních podnicích, které se konají nepravidelně," míní hradecký starosta, který je toho názoru, že celkový problém taková právní úprava stejně nevyřeší. „Obce v zásadě nemají žádný nástroj, jak nějakou akci po dvaadvacáté zakázat. Nejsme tím orgánem, který by měl něco takového řešit a hygiena už v těchto případech hluk neměří," tvrdí Stanislav Mrvka.
Vše je tak spíše věcí dohody a vzájemné tolerance. „Pokud nás někdo o produkci po dvaadvacáté hodině požádá, tak město to samozřejmě vezme na vědomí a vznese na organizátory třeba žádost, zda by po desáté mohlo dojít ke ztišení. Na druhou stranu jsou záležitosti, kdy i občané musí s nějakým tím hlukem počítat. Já sám třeba bydlím v Denisově ulici a během Porcinkule takřka v těsném sousedství kolotočů, takže vím, o čem mluvím," konstatoval starosta. (ms)

Autor: Milan Soldán

3.7.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Hradečáky celý týden bavila nejrůznější hudební i jiná vystoupení.
24

Poslední den festivalu Do klobouku rozproudil náměstí

V sobotu byla slavnostně otevřená nová naučná cyklostezka z Kardašovy Řečice okolo rybníků. Teď můžete na cyklovýlet okolo Světa.

V neděli můžete vyrazit na kolo nebo do kina

Turisté mají po bouřce omezený pohyb po Šumavě

Šumava - Následky bouřky z pátku na sobotu postihnou i návštěvníky Šumavy. Některé pěší a cyklistické trasy jsou dočasně nepřístupné.

Kabelkový veletrh pokračuje

Jindřichohradecko – Ještě čtrnáct dnů máte na to, abyste se podívali do skříní, šuplíků a knihovniček a vybrali věci, které již doma leží bez povšimnutí, a darovali je do Kabelkového veletrhu.

Na letišti bouřka utrhla letadlo

Jindřichův Hradec - Na jindřichohradeckém letišti se při bouřce v noci na sobotu vytrhl letoun Andula z ukotvení v betonu.

AKTUALIZUJEME / SLEDUJEME ON-LINE

Noční bouřka se prohnala jihem Čech, zastavila i vlaky

Jižní Čechy - Bouřka, která se prohnala zemí, neušetřila ani jižní Čechy.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení