VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Rybáři upouštějí Rožmberk

Třeboň/FOTO/ - Voda. Téma, které zní v posledních dnech ze všech stran, bylo i jedním z bodů pondělního jednání třeboňských zastupitelů. Ti schválili finanční pomoc ve výši 50 tisíc korun povodněmi postiženému Jeseníku nad Odrou.

1.7.2009
SDÍLEJ:

NIČIVÉ POVODNĚ! Majdalena 2002.Foto: archiv deníku

„Při povodních v roce 2002 tu byli deset dní pomáhat s technikou lidé z Odry, proto jsme teď oslovili jejich starostu s tím, že bychom jim rádi v této těžké situaci také pomohli. Doporučil nám Jeseník nad Odrou, kde je situace horší než u nich,“ uvedl na jednání místostarosta Zdeněk Mráz.

V Technických službách je podle vedení města také připravena k zapůjčení na pomoc vysoušecí technika, kterou město dostalo darem při ničivých povodních v roce 2002. Vedení města uvažuje o poskytnutí další finanční pomoci také vodou postiženým lidem v Jihočeském kraji. Zatím však čekají, jak se situace vyvine.

Zahrádkáři

Samotné Třeboňsko vytrvale velké vodě odolává. Hladiny rybníků jsou plné a stejně jsou na tom i toky potoků a řek, které do nich směřují. Mezi postiženými jsou však zatím zejména zahrady.

Zahrádkářská kolonie byla tématem, které nadnesl zastupitel Miloš Velemínský. Černý potok, který jí protéká, byl při podzimních výlovech čištěný od bahna a náletových dřevin. Někteří zahrádkáři jsou názoru, že nejspíš špatně. „Lidé zapomínají, kde si zahrádky kdysi udělali. Je to celé na rašelině a ta si postupně za ta léta sedá, proto se tam i více zadržuje voda,“ uvedl zastupitel Jaroslav Kubal.

Mokrá luka, která nesou své pojmenování vskutku oprávněně, dělají starosti i zemědělcům, kteří zde za normálních okolností sklízejí sena.
Starosta Jan Váňa informoval zúčastněné o spolupráci povodňové komise se zástupci rybářství Třeboň a Povodí Vltavy.

Rožmberk

Rybníky, ze kterých mají někteří lidé obavy, jsou pod neustálou kontrolou a pracovníci rybářství jsou připraveni ihned problémy řešit, jakmile by nastaly.

„Rybníky upouštíme už čtrnáct dní. Dodržujeme manipulační řád. Na všech rybnících společnosti Rybářství Třeboň máme pohotovost. Situaci neustále monitorujeme a sledujeme,“ uvedl předseda představenstva společnosti Rybářství Třeboň Josef Malecha.

Minulý týden podle jeho slov upouštěli rybniční soustavu rybníka Svět, tedy rybník Spolský a Výskok. Voda intenzivně odtéká také z Dvořiště a ze všech dalších větších rybníků. Z Rožmberka v úterý podle Malechy odtékalo 25 kubíků za sekundu.

Řeka v obci Lužnice, která je bezprostředně pod ním, se drží v korytě, které bylo předloni bagrované. „Ještě o víkendu jsme měli kemp plný, protože se sem sjížděli vodáci z Majdaleny, kde Lužnice splavná nebyla. Tak sjížděli aspoň část Staré řeky,“ uvedl provozovatel kempu v Lužnici Zdeněk Radosta s tím, že se nyní řeka alespoň vyčistí od naplaveného bahna z podzimního výlovu Rožmberka.

Voda podle údajů Povodí Vltavy stoupá od pondělí odpoledne, a to na první stupeň povodňové aktivity v Lužnici, a to ve Frahelži a na Pilaři. Další vývoj záleží na rozmarech počasí, kdy nelze předvídat, kam až voda vystoupá.

Pomoc

Na pomoc postiženým oblastem se chystají již charitativní sbírky. „Lidé k nám mohou nosit od 8 do 16 hodin úklidové, hygienické a dezinfekční prostředky, jako je savo, chloramin, kbelíky, rukavice a podobně,“ uvedla ředitelka Oblastní charity v Třeboni Lucie Bicková. Všichni, kdo by rádi pomohli, se mohou podle ní dovědět více informací na telefonech: 384 721 427 nebo 777 566 971. Charita totiž začíná organizovat i jednotlivé dobrovolníky.

CHCETE POMOCI LIDEM POSTIŽENÝM ZÁPLAVAMI? KONTAKTY ZDE

Povodňová linka Strakonického deníku

Chcete pomoci zaplaveným lidem na Strakonicku? Strakonický deník vám to umožní.
Nabídněte svoji pomoc, nebo o ni požádejte.
Vše otiskneme na stránkách Strakonického deníku.
Do odvolání můžete posílat vzkazy na e-mail: vodanajihu@denik.cz (nezapomeňte přiložit svůj kontakt).
Můžete také od 8 do 20 hodin volat na telefonní čísla: 724 020 786 a 602 667 603.

Děkujeme, že chcete pomoci.

Autor: Stanislava Koblihová

1.7.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Volali policii, ale nakonec nic řešit nechtěli

Náhradní autobusové zastávky kvůli rekonstrukci ulic v Radouňce Na kopečku stojí u Staviservisu a z druhé strany u tenisové haly.

Lidem v Radouňce vadí odklad prací

Bez řidičáku se vozem vydal do ulic

Dačice - Řidič bez bodů měl navíc řidičák odebraný i ze zdravotních důvodů.

Medvědář chystá v životě zámeckých medvědů velikou změnu

Český Krumlov – Lešení nyní stojí ve velkém výběhu medvědária na českokrumlovském zámku. Medvědice Marie Terezie ve vedlejším betonovém výběhu si moc klidu neužije.

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Chcete mít přehled o kulturních, sportovních a dalších akcích ve všech regionech? Pak navštivte naši stránku www.tipydeniku.cz, kde najdete fůru inspirace co podniknout nejen o víkendu.

Florbalový turnaj v Otíně skončil triumfem Vajgar Boyz

Otín - Osm týmů z Kardašovy Řečice, Žirovnice, Sezimova Ústí, Jindřichova Hradce, Jihlavy a Třeboně se představilo v 7. ročníku florbalového turnaje mužů „Sranda Cup“, který se opět uskutečnil pod otevřeným nebem ve Sportcentru Bobelovka v Otíně.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení