VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Rybáři z Třeboně lovili v norsku

Třeboň - Na výměnný devítidenní pobyt do Norska vyrazili studenti Středního odborného učiliště rybářského z Třeboně. Výprava do oblasti Tromso byla zaměřená na poznávání jiných rybářských technologií, než jsou rybáři zvyklí používat v České republice.

12.6.2008
SDÍLEJ:

Na snímku je nej〜úspěšnější účastník české výpravy Miloš Nekola s treskou vážící 3,5 kilogramu.Foto: Luděk Možíš

Reportáž:

Ve dnech od 14.do 23. května se uskutečnil výměnný devítidenní pobyt osmnácti žáků Středního odborného učiliště rybářského v Třeboni, dvou žáků z VOŠ Vodňany a dvou učitelů do Norska, do oblasti Tromso za polárním kruhem. Celá výprava byla brána jako cesta za poznáním jiných rybářských technologií, než na jaké jsme zvyklí tady u nás. Ale také se tam jelo za poznáním nové země a pro krásná přátelství.

Mně osobně na první pohled okouzlila nádherná příroda Norska. Mohutné hory se zasněženými vrcholky působili opravdu impozantně. Nádherná nazelenalá modř řek, potoků a jezer, ale hlavně jejich naprostá čistota se nedá vůbec s těmi našimi povodími srovnávat. Je zkrátka úžasné jak se panenská příroda dokázala do této doby v Norsku zachovat.

Chtěli jsme se dozvědět více o tamním rybářském hospodářství. Navštívili jsme například lososí farmu, kde jsme se mimo jiné dozvěděli kolik tun dokáží vyprodukovat norští rybáři ročně, nebo jaké jsou postupy při krmení a jaký je krmný koeficient. Jako další jsme si prohlédli zařízení na odchov sivena amerického, který se provádí v kruhových nádržích. Zde se odchovávají ryby nachytané ve zdejším jezeře. Majitel této odchovny nám ochotně odpověděl na všechny naše otázky.

Třeba nás velmi zajímalo, jaké váhy mohou siveni dorůst a dozvěděli jsme se, že je to až do váhy 3 – 3.5 kg. Nebo že krmný koeficient je 1. Také návštěva úpravny vody byla velice poučná. Voda odebíraná pro úpravu na pitnou je tak čistá, že by vůbec žádnou úpravu nepotřebovala. Což nás velmi překvapilo a velice zaujalo. Úprava se prý dělá jen proto, že jsou vydané směrnice, které se musí striktně dodržovat.

Z historických památek Norska byla k vidění původní pila na vodní pohon, ta prý stále funguje. Také kostel, postavený těmi, kteří přišli do severních částí země z jihu, byl úžasný.

Nejvíce zábavy ovšem bylo při osobním volnu, nejčastěji jsme ho trávili na rybách. Zvláště některým kamarádům se při této činnosti velice dařilo. Častokrát jsme se domluvili s Nory na fotbalovém utkání, během něhož se každý skvěle bavil.

Norsko je zkrátka kouzelná země plná přírodních krás a skvělých lidí. A tak není divu, že když nastal čas návratu, jen málokdo si nepovzdechl, že by zde ještě několik dní zůstal, aby si mohl užívat krás této země. Tak zas snad někdy příště, Norsko.

Jan Interholz 2. ročník SOU rybářského Třeboň

12.6.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Takto to vypadá  v některých lesních lokalitách Vojenských lesů a statků.
5

Lesníci varují před vstupem do lesů

Ilustrační foto. Pátrací akce.

Pohřešovaný pospával v lese mezi lahvemi

Je rozdíl, jestli syn vstává do školy nebo na ryby

Jindřichův Hradec – I letos se bude v českobudějovickém IGY Centru konat 6. září Kabelkový veletrh a výtěžek bude opět rozdělen mezi talentované děti z Jihočeského kraje.

Polomy na Šumavě zastaví turisty

Šumava - O zákaz vstupu do lesů chce požádat Národní park Šumava dotčené obce s rozšířenou působností. V pondělí to Deníku potvrdil Jan Dvořák, tiskový mluvčí Národního parku Šumava.

OBRAZEM: Děbolínský festival završili Tři veteráni

Jindřichův Hradec - Finále tradičního festivalu divadel bylo v režii ochotníků z Pluhova Žďáru.

V pondělí chladněji, ale od středy se oteplí

Jižní Čechy – Do střední Evropy bude zasahovat výběžek vyššího tlaku vzduchu od západu a na naše území bude proudit chladný vzduch od severozápadu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení