VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Rybník Vajgar opět láká rybáře

Jindřichohradecko – Sportovní rybolov nezanedbatelně patří mezi nejoblíbenější koníčky u nás.

12.5.2011
SDÍLEJ:

Rybaření u Vajgaru.Foto: Filip Harvánek

Možnosti jsou obzvlášť na Jindřichohradecku rozsáhlé jak pro rybáře dávající přednost rybolovu na řece, tak i na stojaté vodě.

Samotný Jindřichův Hradec s rozsáhlým rybníkem Vajgar, jemuž předcházely v minulosti bažiny na soutoku Hamerského potoka a Nežárky, je přímo ve středu města nepřehlédnutelným rybářským lákadlem. Břehy rybníka lemují každodenně nadšenci z řad „tichých bláznů“, kteří museli na nějaký čas svůj koníček na Vajgaru oželet z důvodu opravy hráze dělící rybník na takzvaný Malý a Velký Vajgar. Jedním z vyznavačů rybolovu je pan Karel Volf, kterého jsme při rybaření zastihli a snad mu i přinesli štěstí, následně totiž vytáhl z vody přibližně tříkilového kapra. Vajgar není samozřejmě jediné místo, kam se za svým koníčkem vydává, nevynechá ani tekoucí vodu, například Nežárku.

Místostarosta místního rybářského svazu Josef Čech považuje rybník Vajgar za nedílnou součást města, kterou si již bez lodiček s rybáři nelze představit. Hlavní výhodu takového „městského“ revíru vidí pro starší rybáře, kteří ne vždy mají možnost dopravit se do často špatně dostupných míst podél řek a rybníků. Současné problémy s předělem Malého a Velkého Vajgaru ohrožují samotný rybolov, který by mohl být poklesem hladiny omezen či dokonce pozastaven, ale jak Josef Čech věří, k této situaci by nemělo dojít. Revír MO ČRS však není jen o rybníku Vajgar, celkem místní organizace obhospodařuje šest revírů nacházejících se na Hamerském potoce, Nežárce a Žirovničce. Všechny jejich revíry dosahují rozlohy přes 100 hektarů. Revíry jsou velice slušně zarybněny, takže jejich obliba není jen u místních rybářů, ale zastoupení je zde téměř celorepublikové.

„Rybáři jsou naprosto nekonfliktní lidé, přičemž si každý užívá svého oblíbeného místa u vody, které si sám vybral. Vždyť je to nejlepší místo pro odpočinek a pohodu, tam se lidi nehádají. Je třeba se však zaměřit na aktivní rybáře, které potřebujeme, protože rybaření není jen o tom si koupit povolenku, ale rybu je třeba vypěstovat, navézt do revíru, krmit, starat se o čistotu vody a jiné nezanedbatelné činnosti, které obětaví rybáři své zálibě přinášejí,“ nadšeně o svém koníčku mluví Josef Čech.

Rybáře dále může lákat Březský rybník, zvaný Břeskáč, který se nachází v obci Dolní Skrýchov. Svojí rozlohou čtyři hektary patří k menším rybníkům. Prodej povolenek obstarávají manželé Ježíkovi. Samotný rybolov na rybníce zahájili v dubnu 2002. Podmínky rybolovu se shodují se svazovými povolenkami. V blízkosti rybníka se nachází i střelnice pro sportovní střelbu. Rybník je v současné době na prodej. Dalším hojně využívaným rybníkem je Popelov, nacházející se nedaleko Kardašovy Řečice u osady Cikar.

Tento rybník je obhospodařován Rybářstvím Kardašova Řečice. Jde již o něco větší rybník, a to o rozloze 12 hektarů. Svojí velikostí tedy zaručuje možnost návštěvy vícero rybářů, celkem 60 až 80 stanovišť. Prodej povolenek se zajišťuje přímo na hrázi. Mezi lovené ryby ponejvíce patří samozřejmě kapr, dále štika, candát, sumec, amur, lín, ale i úhoř a jiné.

Ohled je třeba však brát také na chráněné živočichy jako jsou raci, škeble, obojživelníci a vybrané druhy ryb, například jeseterovití.
Sportovní rybářství je možné si užít také na dalším rybníce patřícím Rybářství Kardašova Řečice, tím je rybník Osika o rozlože 67 hektarů. Rybník leží poblíž Albeře nedaleko Nové Bystřice Za denní povolenku zaplatíme 400 korun, což je oproti Popelovu o 350 korun méně. Oba dva rybníky Rybářství Kardašova Řečice zahájily letos rybolov k 1. dubnu.

Tímto výčtem několika nejznámějších a nejvyužívanějších míst na Jindřichohradecku pro sportovní rybolov není seznam všech možností, kde si zarybařit samozřejmě úplný, což potvrzuje, jak bohatý je region pro nadšence z řad rybářů.

Filip Harvánek

12.5.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Rybník na Horní Bráně je jedním z míst, kde režisér Václav Marhoul natáčí Nabarvené ptáče.
22

Malého Péťu režisér objevil při americkém fotbalu v Českém Krumlově

Kovářské dny v Dačicích. Ilustrační foto.

Dačické náměstí rozezní údery kladiv do kovadlin

OBRAZEM: Děbolín bavily divadelní hry

Jindřichův Hradec - Trojice divadelních vystoupení, trojice večerů. Děbolín má za sebou další divadelní festival.

Poslední den festivalu Do klobouku rozproudil náměstí

Jindřichův Hradec - Letošní ročník festivalu pouličního umění oživil centrum Hradce.

V neděli můžete vyrazit na kolo nebo do kina

Jindřichohradecko - Ani v neděli nemusíte zůstávat doma, ale můžete se vydat za zábavou.

Turisté mají po bouřce omezený pohyb po Šumavě

Šumava - Následky bouřky z pátku na sobotu postihnou i návštěvníky Šumavy. Některé pěší a cyklistické trasy jsou dočasně nepřístupné.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení