VYBRAT REGION
Zavřít mapu

S placením odpadu lidé nespěchají

Třeboň – V mnoha městech a obcích na Jindřichohradecku se blíží termín pro zaplacení poplatku za svoz a likvidaci komunálního odpadu, někde již dokonce čas vypršel. Přesto mnohde ale tyto platby od některých občanů nemají  zaplacené ani za předchozí roky.  

25.4.2013
SDÍLEJ:

Komunální odpad. Ilustrační foto. Foto: Alena Šatrová

Dlouhodobě je situace kolem placení poplatků za odpad špatná v Třeboni, kde se ještě loni mluvilo až o jedné pětině obyvatel města, která tento poplatek neuhradila. Přitom jeho výše se v Třeboni nezměnila již od roku 2008 a stále zůstává ve výši 500 korun.

Starosta Třeboně Jiří Houdek dokonce začátkem loňského roku uvažoval o tom, že město zveřejní jména poctivých poplatníků a tím poukáže na ty, kteří řádně neplatí. K ničemu takovému ale nakonec nedošlo a situace se stále příliš nezlepšila. „Neplatičů bohužel nijak extrémně neubývá. Navíc ten dluh, který evidujeme od roku 2002, v podstatě neustále narůstá, protože k předchozím se připočítávají ty nové," uvedla tisková mluvčí lázeňského města Jitka Bednářová.

V současné době je celková výše dluhu od roku 2002 do konce loňského roku 1 246 995 korun.  „Od května, mimo jiné s nástupem nového právníka, vznikne na městském úřadu v Třeboni oddělení vymáhání dluhů," doplnila Jitka Bednářová s tím, že o tomto kroku město uvažovalo již v minulosti, a to právě v souvislosti s narůstajícím počtem neplatičů místních poplatků.

V Dačicích je termín splatnosti poplatků za odpad 30. dubna, tedy v úterý. A pochopitelně řada lidí si placení nechává na poslední chvíli a už včera byly u pokladny městského úřadu fronty.

Podle pracovnice dačického finančního odboru Martiny Havlíkové ve středu dopoledne ještě nemělo uhrazený poplatek za odpad 874 poplatníků. „Na konci loňského roku jsme evidovali 191 plátců, kteří neměli uhrazené platby za odpad. Jednak i nepatrně neplatičů přibývá, ale hlavně se u notorických neplatičů několikanásobně zvyšuje dlužná částka," uvedla Martina Havlíková.

Úplně jiná situace je například v Novosedlech nad Nežárkou, kde dodneška nemají zavedený systém platby na hlavu a rok. Podle starosty Filipa Mencla zůstali u celoroční a jednorázové známky na popelnici a občan má na výběr, zda dá za rok 600 korun nebo za jedno vyvezení 60 korun.

„Cenu jsme ani nezvyšovali, protože v dnešní době mají lidé docela dost dalších starostí a obec není podnikatelský subjekt, aby rozpustila náklady na odpad mezi občany. Naším zájmem je, aby odpad nekončil v příkopech a na černých skládkách," doplnil Filip Mencl.

I když dnes ale ve většině měst a obcí je zavedený systém platby na hlavu a rok, odpadu vyhozeného do přírody neubývá, spíš naopak. „Nechápu, když si lidé zaplatí na celý rok vyvážení popelnice, proč pak hodí tašku s odpadem někde do přírody. Už jenom co projede benzinu, než zajede k lesu," míní Petra Doušová z Třeboně.

Občané Jindřichova Hradce mají na zaplacení pětisetkorunového poplatku zatím čas. Nejzazším termínem je totiž poslední květen, jak informovala vedoucí finančního odboru jindřichohradeckého městského úřadu Zdeňka Klímová. „K dnešnímu dni ještě nemá místní poplatek za komunální odpad zaplaceno  asi 7  400 poplatníků.Včas nezaplacené nebo neodvedené poplatky nebo část těchto poplatků může správce poplatku zvýšit až na trojnásobek. Platit je možné v pokladně městského úřadu v hotovosti nebo platební kartou, dále poštovní poukázkou, případně bankovním převodem na účet města," uvedla.

Autor: Redakce

25.4.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Další kolo Velké ceny Třeboňska se konalo v Rapšachu.
18

V Rapšachu zvítězili muži i ženy z Lásenice

Křišťálová Lupa 2017

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

V sobotu rozezní parkán rock, ska i punk

Prachatice - Hospic music fest 2017 - nultý ročník jednodenního hudebního festivalu, odstartuje již tuto sobotu. Bavit se a pomáhat můžete od 13 do 22 hodin.

Na sál to nestihla. Porodila pod stoletou lípou

Písek – Tatínek by zasloužil medaili. Shodovaly se sestřičky na porodnickém oddělení písecké nemocnice, když v úterý propouštěly domů Evu Chvojsíkovou z Týna nad Vltavou s dcerkou Barborkou. Té se totiž už nechtělo čekat a přišla na svět v pátek ve 20.25 hodin za pomoci tatínka Miroslava kousek za bránou nemocnice pod stoletou lípou.

Skončily rošády na kandidátkách

Jihočeský kraj – Pondělní 16. h ukončila šarády na kandidátních listinách pro volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky. Ty se budou konat 20. a 21. října a v Jihočeském kraji do nich míří 25 subjektů.

Vysněné dětské postele

Dětský pokoj potřebuje pořádnou postel. Ale obyčejné postele jsou plné nesplněných dětských snů. Zkuste splnit nějaké ty sny i vysněnou postelí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení