VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sbírka pomůže sportovci v boji se zákeřnou nemocí

Jindřichův Hradec – Svalová dystrofie, tak se jmenuje nemoc, kterou trpí zakladatel hokejbalového klubu Olymp v Jindřichově Hradci a externista Deníku Roman Pišný.

3.12.2010
SDÍLEJ:

NA ARU. „Hezky se tu o mě starají,“ říká Roman Pišný, který je momentálně na oddělení ARO jindřichohradecké nemocnice. Na snímku je se zdravotní sestrou Marcelou Šoršovou.Foto: Deník/ Renata Pávková

Roman Pišný je zakladatelem hokejbalového klubu Olymp v Jindřichově Hradci.

Nemoc u něj lékaři diagnostikovali před deseti lety. Nyní je hospitalizován na oddělení ARO v jindřichohradecké nemocnici. Lékaři by ho rádi propustili do domácí péče. Protože mu ale letos umřela maminka, nemá se o něj doma kdo postarat. Na ošetřovatelskou péči potřebuje finance, proto vznikla sbírka.

„Je naším sedmým pacientem, kterého pustíme do domácí péče. V dýchání mu pomůže umělá plicní ventilace. Sháníme finance, abychom mohli vytvořit ošetřovatelský tým, který se bude o Romana starat. Náklady totiž nepokryjí žádné sociální dávky ani zdravotní pojištění,“ vysvětlil účel sbírky ošetřující lékař Vít Lorenc.

Onemocnění

Svalová dystrofie je závažné onemocnění, při ktrém člověku ochabují svaly. Je způsobeno genetickou vadou, může být různě vážné a je nevyléčitelné.

Pacient je podle jeho slov velice statečný. Domácí prostředí je pro něj důležité a může dokonce zlepšit jeho zdravotní stav.

Sbírku založilo ve spolupráci s lékařem Vítem Lorencem občanské sdružení Okna. Dostala název Roman, podle Romana Pišného, jako vůbec první v pořadí svého druhu. „Sbírka je povolená krajem a je určena na shromáždění finančních prostředků na zajištění domácí péče o pacienty odkázané na umělou plicní ventilaci a nemocných svalovou dystrofií,“ informovala Drahomíra Blažková z občanského sdružení Okna.

Rodina se přitom péče nezříká. O Romana pečuje jeho švagrová, která má však pět dětí. „Na ni samotnou se sbírka nevztahuje, její péče bude hrazena z příspěvku na péči, který Roman pobírá. Chtěli bychom vytvořit třísměnný provoz tak, aby ona sama o něj pečovala jednu pracovní směnu a měla čas starat se o své děti,“ uvedla dále Blažková.

Roman Pišný

– sportovec, trenér, fukcionář a zakladatel hokejbalového klubu Olymp v Jindřichově Hradci
– od roku 2005 je čestným předsedou Olympu
– externí spolupracovník Deníku

Aby mohl člověk pečovat o pacienta s umělou plicní ventilací, musí projít speciálním školením a psychotesty. Romanova švagrová už je absolvovala, stejně tak pracovnice Oken, která bude rovněž zařazena do péče o něj. Celkem by se u Romana měli střídat čtyři lidé, aby byla péče dostatečně zajištěna.

Občanské sdružení se sbírkou inspirovalo ve Vsetíně, kde se podobná uskutečnila. jednalo se o pacienta Petra Čapáka, na nějž se podařilo vybrat dva miliony korun.

JAK POMOCI:

Finanční dary mohou lidé zasílat na konto:
2675163309/0800
– sbírku povolil krajský úřad, kteý použití peněz kontroluje

Autor: Renata Pávková, Mgr.

3.12.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Takto to vypadá  v některých lesních lokalitách Vojenských lesů a statků.
5

Lesníci varují před vstupem do lesů

Ilustrační foto. Pátrací akce.

Pohřešovaný pospával v lese mezi lahvemi

Je rozdíl, jestli syn vstává do školy nebo na ryby

Jindřichův Hradec – I letos se bude v českobudějovickém IGY Centru konat 6. září Kabelkový veletrh a výtěžek bude opět rozdělen mezi talentované děti z Jihočeského kraje.

Polomy na Šumavě zastaví turisty

Šumava - O zákaz vstupu do lesů chce požádat Národní park Šumava dotčené obce s rozšířenou působností. V pondělí to Deníku potvrdil Jan Dvořák, tiskový mluvčí Národního parku Šumava.

OBRAZEM: Děbolínský festival završili Tři veteráni

Jindřichův Hradec - Finále tradičního festivalu divadel bylo v režii ochotníků z Pluhova Žďáru.

V pondělí chladněji, ale od středy se oteplí

Jižní Čechy – Do střední Evropy bude zasahovat výběžek vyššího tlaku vzduchu od západu a na naše území bude proudit chladný vzduch od severozápadu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení