VYBRAT REGION
Zavřít mapu

OD SOUSEDŮ: Seminář o obchvatu skončil dřív, než začal

Třebíč - Měl to být informační seminář, na kterém by odborníci zastupitelům města vysvětlili aktuální podrobnosti o plánovaném obchvatu města. Skončil ale dřív, než začal.

20.2.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/ archív

Na prezentaci dostali z radnice pozvánku pouze zastupitelé. Vstupu se dožadovali i novináři a majitelé pozemků, přes které by měl průtah vést. Přestože tématem semináře nemělo být nic tajného, ale víceméně známé skutečnosti, dveře pro ně zůstaly zavřené. Stát před nimi zůstal i podnikatel Milan Dočekal.


„Nelíbí se nám to. Marně voláme po komunikaci, ta je nám odmítána. Potom musí logicky přijít okamžik, kdy se karta obrátí a zatvrdíme se my,“ řekl Deníku. Dovnitř pronikl pouze šéfredaktor místních novin a manžel jedné ze zastupitelek František Ryneš. Prokázal se plnou mocí od své manželky.
Tu mu však starosta Ivo Uher (ODS) odmítl uznat. „Snažil jsem se mu vysvětlit, že zákon o obcích neříká nic o tom, že by mandát zastupitele mohl být na kohokoli přenesen, naopak říká, že to tak být nemůže,“ popsal Uher.


Poté už následoval rychlý konec. Když František Ryneš stále setrvával na místě, organizátor schůzky, místostarosta Jan Karas (KDU ČSL) seminář ukončil.


„Myslím, že je to nesmysl. Seminář nebyl zastupitelstvem prohlášen za neveřejný. Manželka se nemohla zúčastnit, dostala pozvánku týden předtím a už nestihla přeobjednat své pacienty. Proto jsem tam šel já,“ vyjádřil se Ryneš.


Jednání se nemohl zúčastnit ani odborník na dopravu Aleš Stuchlík z občanského sdružení Metropolis, kterého si jako konzultanta přivedl zastupitel Pavel Pacal (ODS). Stuchlík je přitom příznivcem navržené trasy. K předchozím variantám zasílal připomínky, které byly do výsledné trasy zahrnuty.
Otevřený seminář se snažil prosadit například i zastupitel Milan Zeibert (SZ a SNK Břehy). Marně.

Důvod? Ohnivé debaty jsou škodlivé


Proč radní odmítli ukázat veřejnosti něco, na čem podle všeho není co tutlat? To není úplně jasné.


„Vaše účast na jednání není možná, protože se jedná o seminář ZASTUPITELŮ. Z toho důvodu je vyloučena účast kohokoli cizího, kromě hostů,“ odpověděl na žádost čtyř majitelů dotčených nemovitostí organizátor schůzky, místostarosta Jan Karas.


Do jisté míry přijatelnou odpověď poskytl až starosta Uher: „Záměr obchvatu se nachází ve fázi, kdy napadání projektu může jedině uškodit jeho realizovatelnosti. Zřejmě si hosté (z ředitelství silnic a dálnic, pozn. red.) nepřáli, aby informativní schůzka sklouzla k ohnivé debatě s přítomnými vlastníky pozemků.“


Jihovýchodní obchvat města má vést od Spojovací ulice přes Průmyslovou čtvrť na křižovatku ulic Brněnská a Rafaelova. Nyní specializovaná firma zpracovává ekonomické posouzení projektu. Poté bude krajský úřad rozhodovat, zda bude nutná studie o vlivu na životní prostředí, takzvaná EIA. Zahájení výstavby Ředitelství silnic a dálnic odhaduje kolem roku 2014–15.

Autor: Luděk Mahel

20.2.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Noční bouřka v Bořetíně u Mnichu odnesla psovi kotec, rozbila okna do ložnice, kam napršelo. Na silnici mezi Mnichem a Bořetínem, na asi 800 metrů dlouhém úseku bylo popadaných hned několik stromů. Foto: Ondřej Štrouf.
AKTUALIZUJEME / SLEDUJEME ON-LINE
14

Noční bouřka se prohnala jihem Čech, zastavila i vlaky

Setkání rodáků v roce 2013 při příležitosti svěcení kapličky.

Tehdy tam palci zamačkávali bubliny horkého asfaltu

Sobota zve na koně, hasičskou soutěž i na koncerty

Jindřichohradecko - Sobota nabízí pestrou škálu tipů, kam se vydat na Jindřichohradecku za zábavou.

Povodně 2002: Poslední oběť zemřela tři týdny po velké vodě

Jižní Čechy – Povodňový vzpomínkový seriál dnes končíme příběhem Marty a Vlastimila Weberových.

Když o víkendu bolí zuby, pomohou na pohotovosti

Jindřichohradecko - Když vás o víkendu začnou bolet zuby, pomoc hledejte u lékařů, kteří slouží pohotovost v Jindřichově Hradci a Dačicích.

Již nejsou mezi námi

Jindřichohradecko - V uplynulém týdnu jsme se naposledy na Jindřichohradecku rozloučili:

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení