VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Senioři čekají na byt i několik let

Jindřichohradecko - Domy s pečovatelskou službou jsou pro seniory vítanou alternativou k bydlení v domovech pro seniory. Získání takového bytu však není zcela snadné, protože zájemců je několikanásobně víc než míst, a to i přesto, že k samotnému nájmu je v takových domech nutno připočítat i nemalé částky za poskytované služby.

6.3.2014
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník/archiv

V Jindřichově Hradci ani v Třeboni ale není podmínkou, aby si klienti domů s pečovatelskou službou některou z těchto dotovaných služeb objednali. „Zásadním kritériem pro přidělení bytu jsou osobní poměry žadatele a zdravotní problém, který dotyčnému znemožňuje samostatné bydlení a potřebuje tak péči, která je v těchto domech nabízena," uvedla vedoucí jindřichohradeckého odboru sociálních věcíZdeňka Šindelářová.

„Je to docela složité, čekací doba je dlouhá, někdy i tři roky. Já jsem ale byt dostala poměrně rychle, už za půl roku, protože jsem měla zdravotní problémy," dosvědčilaVěra Kovářová, která bydlí v Domě s pečovatelskou službou v Jindřichově Hradci U Nemocnice a s bydlením tady je velice spokojená.

Také občané v Dačicích si podávají žádosti na byt s pečovatelskou službou na město a komise sociální a zdravotní z nich pak vybírá. Než se nastěhují, musejí mít podle vedoucí dačického střediska pečovatelské služby LedaxMarie Cimbůrkovésepsanou pečovatelskou smlouvu, kde je podmínkou, že využijí tři služby Ledaxu, a to nákupy, praní a úklid. Jinak obyvatelé pečovatelského domu platí městu nájem za byt, ale nemusejí vkládat žádný vstupní vklad. V Dačicích nyní pokračují práce na rozšíření kapacity domova.

Dačický dům s pečovatelskou službou má nyní čtyřiapadesát bytů, z nichž šest využívají manželské páry. „Přístavba zvětší kapacitu o 18 bytů a zájem je obrovský. V současné době je kolem 50 žádostí a obměna obyvatel bytů je malá," zmínila vedoucí dačického střediska pečovatelské služby LedaxMarie Cimbůrková.Také v Třeboni je o tento typ bydlení veliký zájem. „V pořadníku je v tuto chvíli na šedesát žádostí," upřesnila tisková mluvčí třeboňské radniceJitka Bednářová.

Město má v majetku tři domy s pečovatelskou službou, v nichž je 95 bytů. „Všechny jsou však v tuto chvíli plně obsazeny," dodala mluvčí.

Právě v lázeňském městě v loňském roce došlo k úpravě pravidel, podle nichž se přidělování bytů řídí. „Rada města schvalovala nová pravidla pro přidělování bytů v DPS v srpnu. Součástí pravidel jsou nyní zdravotní a sociální aspekty, o přidělení bytu naopak nerozhoduje věk žadatele," vysvětlila Jitka Bednářová. Byt tak mohou získat i mladší žadatelé, kteří tak potřebují řešit svou zdravotní situaci. „Při konečném bodovém hodnocení dále hraje roli například fakt, jak dlouho je žádost podaná, zda má uchazeč trvalé bydliště v Třeboni a místních částech nebo jestli má příbuzné, kteří se o něj mohou postarat," doplnila.

Dvaadevadesátiletá Libuše Dušková žije v pečovatelském domě v Jindřichově Hradci už devatenáct let. „O byt tady jsem si žádala dokonce třikrát, ale po zdravotních komplikacích se vše urychlilo," říká. Právě změna zdravotního stavu může celý proces hodnocení změnit. „Někdy mají lidé zažádáno několik let, ale nevadí jim to, dokud se nezhorší jejich zdravotní stav," potvrdila Zdeňka Šindelářová. Dodává, že je také nutné každý rok žádost aktualizovat.

Petra Jouzová, Lenka Novotná

Autor: Lenka Novotná

6.3.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jindřichohradecká radnice. Ilustrační foto.

Podloží rozhledny je v pořádku, říká radnice

Další kolo Velké ceny Třeboňska se konalo v Rapšachu.
18

V Rapšachu zvítězili muži i ženy z Lásenice

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

V sobotu rozezní parkán rock, ska i punk

Prachatice - Hospic music fest 2017 - nultý ročník jednodenního hudebního festivalu, odstartuje již tuto sobotu. Bavit se a pomáhat můžete od 13 do 22 hodin.

Na sál to nestihla. Porodila pod stoletou lípou

Písek – Tatínek by zasloužil medaili. Shodovaly se sestřičky na porodnickém oddělení písecké nemocnice, když v úterý propouštěly domů Evu Chvojsíkovou z Týna nad Vltavou s dcerkou Barborkou. Té se totiž už nechtělo čekat a přišla na svět v pátek ve 20.25 hodin za pomoci tatínka Miroslava kousek za bránou nemocnice pod stoletou lípou.

Skončily rošády na kandidátkách

Jihočeský kraj – Pondělní 16. h ukončila šarády na kandidátních listinách pro volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky. Ty se budou konat 20. a 21. října a v Jihočeském kraji do nich míří 25 subjektů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení