VYBRAT REGION
Zavřít mapu

OD SOUSEDŮ: Sídliště hledá budoucí tvář

České Budějovice - Dlouho očekávané veřejné jednání o regeneraci sídliště Máj se v úterý uskutečnilo v Českých Budějovicích.

27.2.2009
SDÍLEJ:

Ve stálé permanenci byl mikrofon, který byl připraven pro občany při jednání o regeneraci sídliště Máj. Vystřídala se za ním dlouhá řada lidí, často s písemnými podklady v rukou. Trpělivě vyčkávali až skončí předřečníci a časový limit se dostane na další.Foto: Deník/ Edwin Otta

Kritikům projektu nejvíce vadí, že se údajně mohou málo podílet na přípravách regenerace. Nelíbí se jim ani řešení některých problémů, jako například změna některých travnatých ploch na parkoviště. Přitom právě parkování je podle průzkumů radnice na Máji jeden z nejpalčivějších problémů. Velkou diskusi vyvolala i teoretická možnost vzniku nových multifunkčních objektů.

Debata

Rušno bylo už před jednou ze tříd Základní školy Máj II, kde se akce konala. „To jsou nesmysly, matete lidi. Nikdo se na sídlišti stavět nechystá,“ vyjádřil se už v předsálí zastupitel Vladimír Zdvihal na adresu Marie Paukejové, která je jednou z iniciátorek petice, jež kritizuje současný projekt regenerace. „To jsme tam nenakreslili my,“ kontrovala však Paukejová a dodala, že vychází z podkladů, které jsou od zpracovatelů projektu.

V podobném duchu se pak vedla i debata v sále. Dotazů byla dlouhá řada a občané na ně dostávali od zpracovatelů plánu a zástupců magistrátu ihned odpovědi, které je někdy uspokojili a někdy požadovali další doplnění.

Vedení města ovšem odmítá, že by například na názory občanů nebralo zřetel. „Kdyby radnice s občany nekomunikovala, tak by žádné veřejné projednání dnes nebylo,“ zmínila pro Deník náměstkyně primátora Ivana Popelová. „Kdybychom vycházeli čistě ze zákonných možností, tak probíhá pouze územní a stavební řízení, do kterého se můžou přihlásit jen vlastníci dotčených či sousedních pozemků, nebo občanská sdružení,“ doplnila náměstkyně a připomněla, že nad rámec daný zákonem radnice ohledně regenerace poměrně intenzivně komunikuje s občany už od roku 2002. „Problém je v tom, že pokud se nejedná už o konkrétní realizaci, tak lidé o komunikaci nemají zájem,“ poznamenala Popelová.

Náměstkyně také zdůraznila, že úpravy v plánech regenerace jsou možné. „V současné době jsou zpracovány projekty pro územní řízení, které lze ještě měnit. Důkazem toho je skutečnost, že místo plánované průjezdné komunikace podél bloku K. Chocholy zůstane zachováno současné zaslepení,“ popsala Popelová jeden z konkrétních výsledků jednání s občany.

Dodala ale, že podle názoru radnice by jednosměrná průjezdná komunikace, kterou chtěla radnice, přispěla ke zklidnění lokality. Dnes je zde zaslepená silnice s obousměrným provozem.

„Nelze už ale měnit základní koncept regenerace celého území. Z hlediska podaných žádostí o dotace musíme splnit indikátory, což je v tomto případě plocha revitalizovaného území,“ zdůraznila k připomínkám občanů Popelová.

Ohledně sporů kolem možné výstavby nových multifunkčních objektů na Máji náměstkyně zdůraznila, že výstavba nových objektů není součástí ani jednoho z Integrovaných plánů rozvoje města pro tuto oblast. Jedinou výjimkou je nové komunitní centrum, které by mělo vzniknout u sídla úřadu práce. Už v dubnu by město mělo vědět, jak uspělo s některými žádostmi o dotace.

Kritici projektu ale sebrali už na šest set podpisů kvůli svolání mimořádného zastupitelstva a v pondělí chtějí petiční archy předat na radnici.

Autor: Edwin Otta

27.2.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Kabelky, bižuterii a knížky přinesla do Pravdovy knihovny v Jarošově nad Nežárkou Alena Ondřejová.
28

Kabelkový veletrh pokračuje

Bouřka škodila i na letišti v Jindřichově Hradci. Poryv větru vytrhl z betonu kotvení letadla, které pak nacouvalo do několik desítek metrů vzdálené čerpací stanice.

Na letišti bouřka utrhla letadlo

AKTUALIZUJEME / SLEDUJEME ON-LINE

Noční bouřka se prohnala jihem Čech, zastavila i vlaky

Jižní Čechy - Bouřka, která se prohnala zemí, neušetřila ani jižní Čechy.

Tehdy tam palci zamačkávali bubliny horkého asfaltu

Jaroslavice – Na místě, kde kdysi stála vesnice Jaroslavice, je nyní Hněvkovická přehrada. V sobotu se na loučce u přehrady setkají rodáci této zatopené vesnice a zavzpomínají na staré časy.

Sobota zve na koně, hasičskou soutěž i na koncerty

Jindřichohradecko - Sobota nabízí pestrou škálu tipů, kam se vydat na Jindřichohradecku za zábavou.

Povodně 2002: Poslední oběť zemřela tři týdny po velké vodě

Jižní Čechy – Povodňový vzpomínkový seriál dnes končíme příběhem Marty a Vlastimila Weberových.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení