VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Simona Pillerová objevila doma citeru

Jindřichův Hradec – Sedmnáctiletá Simona Pillerová studuje třetím rokem Gymnázium Vítězslava Nováka v Jindřichově Hradci.

25.10.2010
SDÍLEJ:

Simona PillerováFoto: Lucka Schmiedová

Ve volném čase, kterého však tolik není, si ráda zahraje tenis, kreslí, schází se s přáteli nebo navštěvuje rockové koncerty, zejména kapely 4EVER, kde hraje její bratr Štěpán. Hlavní náplň ale představují aktivity jako je zpěv ve Smetanově sboru, gymnazijním sboru Zanoty, jeho nově vzniklé části Studánky a několik dní působí v Chrámovém sboru. Dále pak se věnuje hře na violoncello a jiné hudební nástroje.

„Ve čtyřech letech jsem začala navštěvovat soukromé hodiny klavíru. Hlavním důvodem bylo asi to, že jsem obdivovala svého bratra, jak mu to jde a chtěla jsem to také zkusit. Rodiče ze mě měli radost,“ vzpomíná na své umělecké začátky Simona Pillerová. Dodnes si však vyčítá a mrzí ji, že s hrou na klavír po šesti letech přestala. „Teď si zahraju už jen tak sama pro sebe. V té době mě to asi přestalo bavit, i když dnes to prostě nechápu. Po pár letech jsem zjistila, že to bylo dobré,“ sdělila. V létě si však, ale měla možnost zahrát na klavír znovu, a to dokonce v Portugalsku na hudebním festivale s názvem Blow your headphones s již zmíněnou kapelou 4EVER, kam jela původně jako violoncellistka. „Kluci mi řekli, že cello mi tam místní půjčí, jenže po příjezdu jsme zjistili, že tam pro mě mají pouze klavír. Nebyla tedy jiná možnost a já mohla zavzpomínat na staré časy a s kapelou jsem tak zahrála dvě písničky. Na konci festivalu jsem ještě vystoupila společně se všemi zúčastněnými kapelami, což mi udělalo velkou radost,“ objasňuje sedmnáctiletá dívka.

Do první třídy nastoupila do jindřichohradecké Základní umělecké školy s rozšířenou estetickou výchovou a zároveň začala navštěvovat školní sbor a hrát na flétnu. „Dále jsem se pak přihlásila do orchestru Myfun, kde jsem působila od jeho začátku až do jeho konce. Díky tomu jsem začala hrát na violoncello, což se mi moc líbilo a zůstalo mi to dodnes,“ říká Simona. „Na violoncello jsem tedy začala hrát někdy ve čtvrté třídě a od té doby obdivuji svoji učitelku Ilonu Průšovou, jakou se mnou má trpělivost,“ pokračuje Simona. Po rozpadnutí orchestru Myfun v žádném souboru nezpívala až do doby, kdy ji na vodáckém táboře uslyšel zpívat vedoucí, shodou okolností sbormistr sboru Smetana, Štěpán Štrupl, který ji poté přijal mezi další členy. Dále pak začala navštěvovat smyčcový orchestr ZUŠ pod vedením Miroslava Chytky. „Před nedávnem mi člen sboru Smetana a sbormistr Chrámového sboru, Tomáš Petrů, nabídl účinkování v jeho sboru,“ vysvětluje. Dívka se dokonce začala učit na další hudební nástroj, citeru, kterou už nějakou dobu obdivovala. „Moje kamarádka z orchestru, Pavlína Cabadajová, hraje na citeru už několik let a dokonce mají několik těchto nástrojů i doma. Mě napadlo, že by mi mohla s učením na citeru pomoci. Hlavní příčinou bylo asi to, že jsem objevila citeru u nás doma a to po mé prapratetě. Ta ale potřebovala opravit, a proto ji Pavlínin tatínek odvezl do Rakouska, kde ji dali znovu do pořádku. Na ten čas mi půjčili jejich, za což jim moc děkuji,“ vypráví Simona, která již pátým měsícem navštěvuje hodiny hry na citeru u paní Bartošové. „Baví mě to, i když je to náročné. Není divu, že se nenajde moc lidí, co by se tomu věnovali,“ hodnotí.

I přes mnoho aktivit, které Simoně zabírají skoro všechen volný čas, by se chtěla naučit hrát na příčnou flétnu a mimo to, se jí také naskytla příležitost působit v Jindřichohradeckém symfonickém orchestru, jež zatím zvažuje. „Po dokončení střední školy se chystám na vysokou, jiného než hudebního zaměření. Přestože mě hudba baví a naplňuje, jsem rozhodnuta, že bych se s ní do budoucna živit nechtěla, láká mě například práce se zvířaty,“ dodává.

25.10.2010
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Noční bouřka v Bořetíně u Mnichu odnesla psovi kotec, rozbila okna do ložnice, kam napršelo. Na silnici mezi Mnichem a Bořetínem, na asi 800 metrů dlouhém úseku bylo popadaných hned několik stromů. Foto: Ondřej Štrouf.
AKTUALIZUJEME / SLEDUJEME ON-LINE
46

Noční bouřka se prohnala jihem Čech, zastavila i vlaky

Setkání rodáků v roce 2013 při příležitosti svěcení kapličky.

Tehdy tam palci zamačkávali bubliny horkého asfaltu

Sobota zve na koně, hasičskou soutěž i na koncerty

Jindřichohradecko - Sobota nabízí pestrou škálu tipů, kam se vydat na Jindřichohradecku za zábavou.

Povodně 2002: Poslední oběť zemřela tři týdny po velké vodě

Jižní Čechy – Povodňový vzpomínkový seriál dnes končíme příběhem Marty a Vlastimila Weberových.

Když o víkendu bolí zuby, pomohou na pohotovosti

Jindřichohradecko - Když vás o víkendu začnou bolet zuby, pomoc hledejte u lékařů, kteří slouží pohotovost v Jindřichově Hradci a Dačicích.

Již nejsou mezi námi

Jindřichohradecko - V uplynulém týdnu jsme se naposledy na Jindřichohradecku rozloučili:

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení