VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Školky děti bez očkování nepřijímají

Jindřichohradecko - Mateřinky vyžadují potvrzení o povinných očkováních dítěte ještě před jeho přijetím.

10.3.2015 1
SDÍLEJ:

Foto: Deník/ Libor Plíhal

 Do mateřských škol mohou být i nadále přijímány pouze děti, které absolvovaly povinné očkování nebo mají od lékaře potvrzení o trvalé kontraindikaci a očkovány být nemohou. Toto znění § 50 zákona o ochraně veřejného zdraví zůstává v platnosti i po projednání návrhu na jeho zrušení ústavním soudem.

Většina lékařů, pracovníků v předškolních zařízeních i rodičů to vítá. „Pokud bude očkování dobrovolné, tak tady máme za pár let zase nemoci, o kterých jsme mysleli, že už vůbec neexistují. Pět procent rodičů děti nenechá očkovat z přesvědčení, další na to zapomenou nebo jim to bude lhostejné. Stejně chytré by bylo, kdyby se na dálnici zrušila maximální rychlost 130 kilometrů za hodinu a spoléhalo by se na zodpovědnost spoluobčanů," přirovnává Marcus Hauser z Peršláku u Nové Bystřice.

I názor dětské lékařky Karly Filípkové z Třeboně je jednoznačný očkovat! „Setkala jsem se s tím, že rodiče očkování odmítali, ale můj názor je jednoznačně pro očkování. Je to opravdu důležité," říká lékařka. Dítě, které se má zařadit do většího kolektivu, podle jejího názoru musí mít alespoň základní očkování. „Jde o kolektivní imunitu. Neočkované děti by pak mohly ohrozit akutní infekcí ty ostatní," upozornila.

Povinná očkování:

Hexavakcína - obsahuje očkovací látku proti těmto onemocněním: záškrt, tetanus, černý kašel, dětská obrna, hepatitida typu B, onemocnění vyvolaná Haemophilus influenzae typu B. Podává se ve čtyřech dávkách, první v 9. týdnu po narození, 2. dávka s měsíčním odstupem, 3. dávka opět za další měsíc, 4. dávka v 18 měsících

Spalničky, zarděnky a příušnice - podává se ve dvou dávkách 1. dávka v 15 měsících věku dítěte, další mezi 21. a 25. měsícem

Povinné očkování je plně hrazeno ze zdravotního pojištění.

Také v mateřských školách na očkování dbají, a to již před přijetím dětí do zařízení. „Potvrzení od lékaře je součástí přihlášky do mateřské školy. Ještě jsem se ale nesetkala s tím, že by děti povinná očkování neměly," uvedla ředitelka 1. mateřské školy v Jindřichově Hradci Dagmar Valchová.

Ředitelka 1. mateřské školy v Jindřichově Hradci Dagmar Valchová je také pro, aby stále platila povinnost očkování dětí, které nastupují do předškolních zařízení. „Přikláním se k tomu, aby to tak zůstalo. Jedna maminka se mě na to i ptala, ale zatím jen orientačně. Zatím všechny děti u nás očkování mají," potvrdila.

Zkušenosti s žádostí o přijetí dítěte bez potřebných očkování do školky má i ředitelka dačické mateřinky Hana Švarcová. „Jeden jediný případ jsme tady měli loni. Dítě nakonec nebylo přijato, ale ne jen proto, že by nemělo všechny povinná očkování, ale nedosáhlo potřebného počtu bodů celkem. Nebyly mu ještě tři roky," vysvětlila. Rodiče ale v tomto případě jen chtěli zvolit vhodnější dobu pro očkování. „Chápu to, ale je to dáno zákonem. Od lékaře vyžadujeme vždy potvrzení, že je dítě řádně očkováno, jsou pro opak nějaké zvláštní kontraindikace nebo bude doočkováno později," vyjmenovala možnosti, kdy lze budoucího školáčka přijmout.

Povinné očkování se neřeší ale jen v České republice. Eliška Felcmanová Robins, která pochází z Jindřichova Hradce, ale žije ve Spojených státech amerických, s řešením problematiky očkování v Česku souhlasí. „Kamarádce zemřelo miminko, protože chytla spalničky v parku od staršího dítěte, co nebylo očkováno. A takových případů znám hodně. V USA zemře ročně přes 250 tisíc dětí, protože nebyly očkovány," vypověděla. Podle ní by se ale očkování mělo rozložit na delší časové období. „Moji kluci dostávali očkování do 18 měsíců každé 3 měsíce, pak až ve dvou letech. Teď nic až do pěti, něž půjdou do školy. Školy mají povinné očkování. Děti, co nejsou očkovány, mají domácí školu," dodala.

Sláva Rejthar z Horní Pěny je obdobného názoru. „Chcete-li se lišit, tak vám to nikdo nebere, ale proč moje děti mají chodit někam, kde hrozí riziko nebezpečných nemocí od jiných neočkovaných děcek. Ať si udělají svou „neočkovanou" školku," navrhuje.

Petra Jouzová

Autor: Redakce

10.3.2015 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Bouřka škodila i na letišti v Jindřichově Hradci. Poryv větru vytrhl z betonu kotvení letadla, které pak nacouvalo do několik desítek metrů vzdálené čerpací stanice.

Na letišti bouřka utrhla letadlo

Energetici spolu s lesníky nají plno práce u spadlých drátů před Žďárem.
AKTUALIZUJEME / SLEDUJEME ON-LINE
99

Noční bouřka se prohnala jihem Čech, zastavila i vlaky

Tehdy tam palci zamačkávali bubliny horkého asfaltu

Jaroslavice – Na místě, kde kdysi stála vesnice Jaroslavice, je nyní Hněvkovická přehrada. V sobotu se na loučce u přehrady setkají rodáci této zatopené vesnice a zavzpomínají na staré časy.

Sobota zve na koně, hasičskou soutěž i na koncerty

Jindřichohradecko - Sobota nabízí pestrou škálu tipů, kam se vydat na Jindřichohradecku za zábavou.

Povodně 2002: Poslední oběť zemřela tři týdny po velké vodě

Jižní Čechy – Povodňový vzpomínkový seriál dnes končíme příběhem Marty a Vlastimila Weberových.

Když o víkendu bolí zuby, pomohou na pohotovosti

Jindřichohradecko - Když vás o víkendu začnou bolet zuby, pomoc hledejte u lékařů, kteří slouží pohotovost v Jindřichově Hradci a Dačicích.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení