VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sloučení škol v Třeboni už je jisté

Třeboň – Krajské zastupitelstvo rozhodlo v úterý večer o sloučení středních škol, které se týká také Třeboně.

2.6.2011
SDÍLEJ:

ilustrační fotoFoto: vlp

Od 1. ledna 2012 dojde ke sloučení obchodní akademie a střední odborné školy.

„Jsou částečně oborově shodné. Po jejich sloučení bude název školy Obchodní akademie, Střední odborná škola a Střední odborné učiliště, Třeboň, Vrchlického 567,“ informovala tisková mluvčí Jihočeského kraje Kateřina Koželuhová.

V rámci této optimalizace předpokládá kraj úsporu v oblasti provozních a mzdových výdajů v období čtyř let, a to ve výši asi 7 až 8 milionů korun. Zároveň předpokládá uvolnění a prodej nadbytečných prostor a tím pádem i výnos z prodeje odhadovaný ve výši 3 až 5 milionů korun podle situace na trhu s nemovitostmi.

„Předpokládáme zároveň také snížení nabídky otevíraných míst na vstupu především ekonomicky zaměřených oborů, kdy od 1. září 2012 dojde k utlumení především oboru Ekonomiky a podnikání,“ doplnila mluvčí Kateřina Koželuhová.
O sloučení již jednalo také vedení města s řediteli škol. „Žádný starosta není nadšen, když hrozí zanikání škol, ale demografickému vývoji se nelze ubránit,“ sdělil starosta Třeboně Jiří Houdek.

V rámci spojení obou škol dojde k dalším změnám. Příliš učitelů by ale o práci přijít nemělo.
„Bude zrušeno místo ředitele obchodní akademie, ale rozhodně neskončí většina učitelů. Naopak díky oborové prostupnosti obou škol bude pro učitele nalezeno lepší využití a právě personální otázka a zabezpečení výuky je v pověření ředitele nástupnické organizace, který tuto otázku bude řešit až po 1. lednu 2012. V tuto chvíli se tedy prakticky zatím nic nemění,“ vysvětlila mluvčí kraje Kateřina Koželuhová.

Jedním z hlavních důvodů pro optimalizace školství je vývoj demografické křivky a potřeba zachovat poměr mezi nabídkou vzdělávacích míst maturitních a učebních oborů. Studentů od 90. let stále ubývá. V Jihočeském kraji je na středních školách a učilištích zhruba 10 tisíc míst a letos z 9. ročníků vychází okolo pěti tisíc žáků. „I se studenty, kteří do našeho regionu jezdí studovat z okolních regionů, se podaří obsadit zhruba šest tisíc míst. Tento provoz škol je neekonomický a dlouhodobě neudržitelný. Na 10 tisíc studentů se v horizontu několika desítek let podle demografů nedostaneme,“ sdělila dále Kateřina Koželuhová.

Z tohoto důvodu je podle kraje nutné snižovat nabídku i maturitních oborů a lépe využívat kapacitu budov škol.
V gesci nového ředitele bude podle kraje také sestavení oborové nabídky školy, kdy je možné jednat o jejím zaměření na lokalitu Třeboňsko a k využití lázeňského potenciálu, který ještě školství maximálně nevyužilo.

„Předpokládáme, že dojde k lepšímu využití budov obou škol tak, aby byla některá z nich uvolněna a nabídnuta k prodeji. V případě úbytku počtu žáků a počtu tříd dojde zákonitě k sestěhování žáků do jedné budovy,“ dodala Kateřina Koželuhová.

Vedení města Třeboň považuje jako dobrou variantu zachování názvu obou škol. „Měli jsme jednání, u kterého byli přítomni ředitelé obou škol, a dospěli jsme víceméně ke shodě. Obsažení obou škol je důležité zejména pro další marketingové poslání,“ uvedl starosta Třeboně Jiří Houdek.

Autor: Renata Kočí

2.6.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Bratři Michálkovi kralovali ve Vlkovské pískovně

Jindřichohradecká radnice. Ilustrační foto.

Podloží rozhledny je v pořádku, říká radnice

V Rapšachu zvítězili muži i ženy z Lásenice

Rapšach – Další kolo Velké ceny Třeboňska se konalo o uplynulém víkendu v Rapšachu.

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

V sobotu rozezní parkán rock, ska i punk

Prachatice - Hospic music fest 2017 - nultý ročník jednodenního hudebního festivalu, odstartuje již tuto sobotu. Bavit se a pomáhat můžete od 13 do 22 hodin.

Na sál to nestihla. Porodila pod stoletou lípou

Písek – Tatínek by zasloužil medaili. Shodovaly se sestřičky na porodnickém oddělení písecké nemocnice, když v úterý propouštěly domů Evu Chvojsíkovou z Týna nad Vltavou s dcerkou Barborkou. Té se totiž už nechtělo čekat a přišla na svět v pátek ve 20.25 hodin za pomoci tatínka Miroslava kousek za bránou nemocnice pod stoletou lípou.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení