VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Spisovatel Viewegh se do Hradce rád vrací

Jindřichův Hradec - Známý spisovatel Michal Viewegh navštívil před několika dny Jindřichův Hradec.

7.10.2011
SDÍLEJ:

Michal Viewegh opět navštívil Hradec a rozdával podpisy.Foto: Deník/ Adam Hudec

Uspořádal besedu na gymnáziu, v knihovně a autogramiádu v knihkupectví N. S. Centrum (U Lenky). Čtenářům přiblížil svou novou knihu Mafie v Praze, která je autorovou první detektivkou a vychází v pátek 7. října.

O čem je vaše nová kniha Mafie v Praze?
Je to detektivka, jsou v ní různé zvraty, nadsázka, vše co mají čtenáři na detektivkách rádi. Zároveň mám s touto knihou i vyšší ambice, aby byla i satirou na současný marasmus, ve kterém žijeme. Prorůstání zločinu do světa politiky a tak dále. Ministr vnitra se v knize jmenuje Langross, známý lobbista se jmenuje Darek Balík. Kdo čte noviny, tomu kniha bude leccos nebezpečně připomínat.


Proč jste si zvolil zrovna žánr detektivky?
Já měním žánr často, například píšu novelku o andělech a pak napíšu knihu o smrti. A poté jsem napsal úplně odlišný žánr, byla to kniha Krátké pohádky pro unavené rodiče. Na psaní mě právě střídání žánrů baví, napsal jsem také divadelní hru, píšu scénáře, povídky, novely, romány. Romány píši také tématicky velmi odlišné, například jsem napsal román o vztahu dospívající dívky a rozvedeného otce, a poté o lidech na zájezdu.


Čemu vděčíte za úspěch u čtenářů a také u diváků vašich zfilmovaných románů?
Já bych rád věřil, že jak čtenář, tak divák má rád srozumitelný výrazný příběh, kde je humor. Příběh ze současnosti, se kterým se člověk může identifikovat, proto také mimochodem české filmy porážejí americké, s Beverly Hills se asi ne všichni můžeme identifikovat. Čili já píši o světě, tak jak ho znám, žil jsem ve městě, na vesnici, na malém městě. Možná že člověk má právě proto širší záběr.


Přemýšlíte již o další knize, jaký žánr mohou tentokrát čtenáři očekávat?
Nechci nyní skončit jen jako autor detektivek a psát už jen detektivní příběhy. Nicméně příští rok chystám pokračování nynější knihy Mafie v Praze, na které jsem si už v tomto prvním díle programově zadělal. Některé záhady tam ještě nejsou stoprocentně vyřešeny, některé příběhy mezilidských vztahů tam nejsou dopovězeny. Plánoval jsem napsat dva nebo tři díly Mafie v Praze, ale nyní to vidím spíše na dva. Takže příští rok napíši ještě opět detektivku.

V Jindřichově Hradci jste se setkal také se studenty gymnázia. Jak vnímáte setkání s mladými lidmi?
Pořád se ujišťuji, že jsem ještě nezestárl natolik, abych byl nadále schopný setkávat se s mladými lidmi. Naprostá většina besed a čtení na gymnáziích je naštěstí zatím pořád fajn. Pokud budu mít pocit, že jsem pro ně přestárlý marťan, tak toho samozřejmě nechám. Píši ale také povídky, kde jsou třeba mladší hrdinové. Proto když jsem na gymplu, snažím výběr četby přizpůsobit věku studentů. Nečtu jim žádné depresivní věci, proto i jindřichohradeckou besedu jsem odlehčil a mám z toho dobrý pocit.


Je něco, co vás konkrétně k vašim knihám inspiruje?
Existuje takové klišé, že autor si nehledá téma, ale téma si najde autora, a já bych ho mohl podepsat, protože mě se to stává celý život. Někdy mě inspiruje můj vlastní život, třeba viz kniha Účastníci zájezdu, a někdy je to spíš fabulace s fakty, ze kterých napíši fiktivní příběh. Obecně je to život, co mě k psaní inspiruje. Českou politiku sleduji celou řadu let a detektivku jsem měl vždy v plánu, nyní se to logicky spojilo v knize Mafie v Praze.


A předchozí kniha Další báječný rok je deníkem vašeho života?
Ano, tato kniha se liší od všech ostatních, tedy oba deníky Báječný rok i Další báječný rok, protože nejsou fikcí. Mohu vám odpřisáhnout, že vše, co v nich je, je skutečně pravda. Některé události z mého života tam nejsou, protože člověk musí z ohleduplnosti něco vynechat. Nemůžete psát nemilosrdné pravdy o lidech kolem vás, protože s nimi chcete ještě žít, ale v denících si nevymýšlím.


Co byste poradil začínajícím spisovatelům. jak se prosadit v Čechách?
Přiznám se, že já už jsem se dlouho neucházel o přízeň nějakého nakladatele. Asi bych řekl to, co jsem dělal já kdysi. To znamená udělat kopie třeba nejlepších třiceti stránek nebo toho, co považuji za nejlepších svých třicet stránek. A posílat je do nakladatelství a do literárních časopisů. Dále zorganizovat nějaké čtení v místě bydliště, pozvat tam nějaké místní novináře a tak dále. Čili něco proto dělat a nejenom sedět doma a čekat na úspěch rukopisu, který ještě nevyšel.


Máte nějakou nabídku na další film?
Nejenom nabídku, dokonce Jan Hřebejk už začíná točit nový film. Napsal jsem svůj první původní scénář, čili ne jako adaptaci knihy, ale originální příběh. Těším se, že lidi půjdou do kina a nebudou poprvé vědět, o čem film bude.


Na závěr bych se zeptala ještě k Jindřichovu Hradci, jezdíte sem rád?
Ano, moc rád, byl jsem tu loni nebo předloni dokonce na rodinné dovolené se všemi třemi dcerkami a s manželkou, a bylo tu moc pěkně. Poprvé jsem zde byl v roce 1999, takže jsem zde už vlastně potřetí.

Autor: Renata Kočí

7.10.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Hráz orlické přehrady.

Do útrob hráze se můžete podívat mimořádně večer

Ilustrační foto.

ČSSD znovu chybí náhradníci

Pozor na železničním přejezdu

Jihočeský kraj – Téměř devadesátka policistů kontrolovala železniční přejezdy, vlaková nádraží a stanice v rámci bezpečnostní akce VLAK.

Hokejový KLH Vajgar zmrazil činnost, na scénu přichází nový klub

Jindřichův Hradec – Vleklá krize Klubu ledního hokeje Vajgar J. Hradec vyvrcholila zmrazením jeho činnosti. Oddíl se už delší dobu potýkal hlavně s nedostatkem finančních prostředků.

Atleti Dvořáková a Gysel vybojovali krajské tituly

České Budějovice - Společný atletický přebor krajů Jihočeského, Plzeňského a Karlovarského se pro dospělé, juniorské a dorostenecké kategorie uskutečnil v Českých Budějovicích.

Policisté hledají svědky střetu cyklisty s chodkyní

Dačice – Cyklista měl vloni v srpnu v Dačicích srazit chodkyni přecházející po přechodu pro chodce a ujet. Policisté nyní hledají případné svědky.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies