VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Srpen před 40 lety: Výročí nám nepomohou

Máme za sebou jedno významné a velmi smutné výročí. Několik dní se všechna média intenzivně věnovala 40. výročí vstupu vojsk Varšavské smlouvy do naší země. Připomínali jsme si téměř minutu po minutě, jak ta ponurá noc z 20. na 21. srpna 1968 vypadala. Někteří aktéři již nežijí, u jiných jsme mohli sledovat, jak za tu dobu zestárli, případně jak pozměnili své názory.

24.8.2008
SDÍLEJ:

ilustrační foto.Foto: DENÍK


Velmi často také zazníval apel, jak tento mezník našich dějin připomenout mládeži. Právě to mě přimělo k napsání těchto řádek. Proč se ptát patnáctiletých co jim říká srpen 68? Ve velkých městech to byla jistě dramatická událost, byli i ranění a mrtví. V Jindřichově Hradci, díky Bohu, ne. A v okolních vesnicích mnozí s po zuby ozbrojenými vojsky vůbec nepřišli do styku. Pro současné teenagery to může být podobná epizoda, jako když Matyáš Korvín napadl Rakousko. To bylo také v šedesátém osmém, ale tuším, že o pět set let dřív.

Ani dočasný pobyt vojsk většinu lidí přímo nevzrušoval. Ti nebozí chlapci byli zavřeni v několika posádkových městech a pouze drzé důstojnické paničky z ubohých panelových sídlišť provokovali velkorysými nákupy. V té době se u nás ale stejně nic kloudného koupit nedalo, takže to zase většině z nás bylo jedno.

Šedesátý osmý rok a hlavně léta následující bychom měli připomínat dospělým. Ti totiž velmi rychle zapomněli na krátké období obav o osud komunismu a dopustili nástup dlouhých let tvrdé normalizace. Následující doba temna sice zdaleka nedosahovala úrovně zvěrstev let padesátých, ale za připomenutí jistě stojí. Moc ideologických tajemníků, předsedů stranických organizací a uličních důvěrníků byla obrovská.

Umění, literatura, věda, školství, ale i armáda a bezpečnostní složky byly tvrdě zasaženy touto chorobnou ideologií. Bez požehnání strany kariérní růst nepřipadal v úvahu snad v žádném odvětví. Nejít do prvomájového průvodu, nebo se nezúčastnit večera k oslavě VŘSR se rovnalo politické sebevraždě.

Potupné politické vzdělávání nestraníků s pravidelným dvouletým hodnocením způsobilosti k výkonu některých povolání bylo dokonalým psychologickým terorem. Tam jsme si již nelehali pod pásy a nenastavovali hruď samopalům cizích vojáků.

Naopak jsme přece museli před našimi soudruhy pravidelně vyjadřovat souhlas se vstupem vojsk. To už byly ruské tanky dávno zakonzervované v garážích a roli sovětských rozvědčíků daleko aktivněji přebrala armáda našich vlastních fízlů, estébáků a udavačů. Díky panu Kocábovi jsou již ruské tanky i oficíři s navoněnými paničkami dávno pryč. Ale ti naši zde zůstali. Vystupují v televizi, mluví v rozhlase, píší do novin, ovládají kapitál velkých firem a kandidují ve volbách. To si připomínejme dnes a denně, zejména pak třeba právě 17. a 18. října 2008 při volbách.

Alfred Němec, J. Hradec

24.8.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Takto to vypadá  v některých lesních lokalitách Vojenských lesů a statků.
5

Lesníci varují před vstupem do lesů

Ilustrační foto. Pátrací akce.

Pohřešovaný pospával v lese mezi lahvemi

Je rozdíl, jestli syn vstává do školy nebo na ryby

Jindřichův Hradec – I letos se bude v českobudějovickém IGY Centru konat 6. září Kabelkový veletrh a výtěžek bude opět rozdělen mezi talentované děti z Jihočeského kraje.

Polomy na Šumavě zastaví turisty

Šumava - O zákaz vstupu do lesů chce požádat Národní park Šumava dotčené obce s rozšířenou působností. V pondělí to Deníku potvrdil Jan Dvořák, tiskový mluvčí Národního parku Šumava.

OBRAZEM: Děbolínský festival završili Tři veteráni

Jindřichův Hradec - Finále tradičního festivalu divadel bylo v režii ochotníků z Pluhova Žďáru.

V pondělí chladněji, ale od středy se oteplí

Jižní Čechy – Do střední Evropy bude zasahovat výběžek vyššího tlaku vzduchu od západu a na naše území bude proudit chladný vzduch od severozápadu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení