VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Starostové chtějí zdržet průzkum

Jindřichohradecko - Obce se zřejmě odvolají proti rozhodnutí, které posvětilo zkoumání vhodnosti lokality Čihadlo pro vybudování úložiště.

31.10.2014
SDÍLEJ:

Hlubinné úložiště má v ČR začít fungovat v roce 2065, stavět se má začít v roce 2050, místo, kde vznikne, má být známo do roku 2025, do té doby ale musejí geologové dělat nutné průzkumy. O místo pro úložiště „soupeří“ osm předběžně vytipovanýchFoto: SÚRAO

Část zainteresovaných obcí se rozhodla postavit rozhodnutí ministerstva životního prostředí, které v minulém týdnu posvětilo geologický průzkum, jehož účelem je zjistit vhodnost lokality Čihadlo pro zamýšlené vybudování úložiště radioaktivního odpadu.

Ve středu se sešli starostové, aby se dohodli na jednotném postupu. „Shodli jsme se, že nejlepší alternativou bude odvolat se a podat rozklad tohoto rozhodnutí na ministerstvo. S největší pravděpodobností se k němu připojí Lodhéřov, Světce i Pluhův Žďár a možná i Deštná, která však ještě váhá," informovala starostka LodhéřovaZdeňka Klesalová, podle níž je největším problémem zejména to, že ministerské rozhodnutí přišlo v nevhodnou dobu.

„Vyjádřit se musíme do úterý. Je však těsně po volbách a nová zastupitelstva se nestačila ještě ani sejít, natož aby se s obsahem rozhodnutí měla možnost seznámit. Je navíc možné, že se někde vymění i starosta. Jde nám tedy hlavně o to, aby došlo k posunutí této lhůty, která je nedostatečná, což podle mého není zcela fér," vysvětlila Zdeňka Klesalová, proč obce chtějí takto postupovat.

Podle tiskové mluvčí Správy úložišť radioaktivního odpadu (SÚRAO)Ivany Škvorovéspráva s případným podáním rozkladu musí počítat.

„SÚRAO respektuje podání rozkladu od obcí či jiných účastníků řízení proti rozhodnutí ministerstva životního prostředí ke stanovení průzkumného území. V současné době čekáme na rozhodnutí ministerstva, které po vypořádání připomínek vydá konečné rozhodnutí. Do procesu rozhodování nemůžeme a ani nechceme zasahovat," uvedla Ivana Škvorová.

Na nabytí právní moci ministerského rozhodnutí je mimo jiné vázáno i čerpání milionových dotací pro dotčené obce. Pokud se však rozhodnou k podání rozkladu, může se toto dle slov tiskové mluvčí ministerstva životního prostředíPetry Roubíčkovézdržet až o několik měsíců.

„Pokud o rozkladu nerozhodne do 30 dní krajská pobočka ministerstva, bude se jím zabývat rozkladová komise a definitivní verdikt přísluší ministrovi. Pak ale ještě nastupují odvolací lhůty, které jsou 30, 60 a 90 dní," objasnila tisková mluvčí.

Autor: Milan Soldán

31.10.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

V Polné na Šumavě se natáčel film Jerzyho Kosińského - Nabarvené ptáče.

Každý z nás se může stát nabarveným ptáčetem, říká režisér Václav

Ilustrační foto.

Volali policii, ale nakonec nic řešit nechtěli

Lidem v Radouňce vadí odklad prací

Jindřichův Hradec – Již v úterý byly kvůli zahájení výstavby dešťové kanalizace zrušené zastávky MHD Radouňka Kopeček a Radouňka. Lidé tak musejí chodit od hlavní silnice i přes kilometr pěšky.

Bez řidičáku se vozem vydal do ulic

Dačice - Řidič bez bodů měl navíc řidičák odebraný i ze zdravotních důvodů.

Medvědář chystá v životě zámeckých medvědů velikou změnu

Český Krumlov – Lešení nyní stojí ve velkém výběhu medvědária na českokrumlovském zámku. Medvědice Marie Terezie ve vedlejším betonovém výběhu si moc klidu neužije.

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Chcete mít přehled o kulturních, sportovních a dalších akcích ve všech regionech? Pak navštivte naši stránku www.tipydeniku.cz, kde najdete fůru inspirace co podniknout nejen o víkendu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení