VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Starostové jedou za ministrem

Jindřichohradecko Zástupci místních samospráv z lokality Čihadlo, která se nachází v hledáčku Správy úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO), dnes míří na schůzku s ministrem obchodu a průmyslu Janem Mládkem.

28.7.2016
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: ČTK/PICTURE ALLIANCE/Andreas Endermann

Jednání vyvolalo nedávné prohlášení ministra, který avizoval, že nebude žádat prodloužení povolení k určení průzkumného území v těch oblastech, které se proti němu postavily žalobou.

Počáteční nadšení dotčených obcí ale poněkud ochladlo. Jak totiž v tiskové zprávě uvedlo i SÚRAO, rozhodně to neznamená, že by se s těmito lokalitami automaticky do budoucna nepočítalo.

„Pan ministr neoznámil zúžení lokalit ze sedmi na dvě, ale oznámil, jakým způsobem by mohlo dojít k výběru finální lokality a dosažení souhlasu dotčených obcí. Je evidentní, že nemůže k tomuto dojít tam, kde se dotčené obce domáhají zrušení rozhodnutí ministerstva životního prostředí o stanovení průzkumného území," stojí ve zprávě.

Správa úložišť přitom minulý čtvrtek zavítala do Lodhéřova, kde se vedením obcí snažila vysvětlit aktuální situaci. Jak uvedla Zdeňka Klesalová, starostka Lodhéřova, vyplynulo z jednání, že obce, které úložiště odmítají, ještě zdaleka nemají vyhráno. „Budou pracovat s informacemi, které mají v současné době dostupné nebo je mohou získat i bez invazivního průzkumu," podotkla Zdeňka Klesalová.

Je ovšem skutečností, že podklady, které nepoplynou z řádného průzkumu, mohou být značně zkreslené a zavádějící, takže se o ně nebude moci nikdo pevně opřít.

Prodloužení stanovení průzkumného území je přitom motivováno poměrně prozaickou záležitostí. SÚRAO sice v současnosti má všechna potřebná povolení, nicméně firma, která by průzkum provedla, to v současné době nemůže udělat, neboť došlo k odvolání některých uchazečů výběrového řízení, což samozřejmě přineslo zdržení.

„Mají tedy v tomto ohledu potíže, dá se říct, technického rázu a je nutné příslušné povolení prodloužit. A to je právě věc, o níž hovořil ministr. Nebudou o to totiž usilovat tam, kde se proti tomu místní brání. Vlastně se jim nedivím, protože by to přineslo jen další zdržení a komplikace," říká lodhéřovská starostka Zdeňka Klesalová, co se dozvěděla na čtvrteční schůzce.

Všechno ale může mít ještě jiný scénář, stačí, aby se k žalobám připojily i zbývající dvě lokality, které to prozatím neučinily nebo naopak povolili obyvatelé Čihadla. Ti ale svůj postoj prý nemění.

„Panu ministrovi na setkání předložíme naši společnou výzvu, v níž výstavbu úložiště odmítáme. V Lodhéřově a Deštné se tak navíc obyvatelé vyjádřili i v referendu. Stejný názor ale zastávají i další obce, které jej neuspořádaly," tvrdí lodhéřovská starostka.

Celá situace tedy není úplně jasná, přestože se dá očekávat, že Čihadlu se, pokud k průzkumu skutečně nedojde, nakonec úložiště vyhne.

Sám ministr průmyslu navrhuje, a chce to projednat s dotčenými obcemi, aby principem byl takový postup, kdy by bylo jednáno pouze s těmi obcemi, které jsou přístupny dialogu. Zároveň ale dodává, že jeho resort i SÚRAO hledají řešení tam, kde jsou obce přístupné a a priori neodmítají racionální diskuzi nad bezpečnostními, technickými a také ekonomickými argumenty.

„Je evidentní, že hlubinné úložiště musí splňovat přísné bezpečnostní parametry, a proto se dělají průzkumné práce. Navíc, pro region, kde bude umístěno, přinese rozvoj a s ním související profit," konstatoval Jan Mládek.

Ostatně ekonomický přínos pocítily obce už nyní. Se stanovením průzkumného území totiž souvisel i nemalý finanční příspěvek. Třeba v případě Lodhéřova činil ročně zhruba čtyři miliony korun, což představuje přibližně čtyřicet procent obecního rozpočtu.

Autor: Milan Soldán

28.7.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

MARTA WEBEROVÁ byla za Vlastimila vdaná 24 let, měli spolu téměř dvanáctiletého syna Martina a dvaadvacetiletou dceru Janu, když přišel 31. srpen 2002 a vše změnil.
8

Povodně 2002: Poslední oběť zemřela tři týdny po velké vodě

Ilustrační foto.

Když o víkendu bolí zuby, pomohou na pohotovosti

AKTUALIZUJEME / SLEDUJEME ON-LINE

Noční bouřka se prohnala Hradeckem, u Vlachova Březí zavřela silnici

Jindřichohradecko, Jižní Čechy - Bouřka, která se prohnala zemí, neušetřila ani Jindřichohradecko.

Již nejsou mezi námi

Jindřichohradecko - V uplynulém týdnu jsme se naposledy na Jindřichohradecku rozloučili:

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Startuje fotbalová I. B třída. Jaké ambice mají týmy z Jindřichohradecka?

Jindřichohradecko – Celkem osm týmů z Jindřichohradecka bude působit v krajské fotbalové I. B třídě mužů, která o víkendu odstartuje do nového ročníku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení