VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Státu chybí peníze pro obce

Českobudějovicko - Současné odhady hovoří o tom, že bude nutné oželet asi desetinu příjmů.

20.3.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník/Alena Burešová

Přinejmenším desetina peněz od státu letos do obecních pokladen nedoputuje. Finance budou chybět všem, malým i velkým.

Na vině je nižší výběr daní a mimořádné výdaje kvůli hospodářským obtížím. Mnozí starostové už si lámou hlavu, co budou muset ze svých letošních plánů oželet.

Jednou z obcí, které hledí na vývoj příjmů od státu s velkými obavami, jsou Strážkovice. Letos zde naplánovali investice okolo tří milionů korun. Rozhodující slovo ohledně strážkovických investic sice budou mít přiznané nebo nepřiznané dotace. Ale chybějící peníze od státu budou hodně znát v každém případě. „Budeme si muset vzít větší úvěr,“ popsal tajemník obecního úřadu Dominik Šíma možný důsledek propadu příjmů od státu.

Pokud by obec získala dotace v žádném případě by o ně totiž nechtěla přijít. Tím pádem neuvažuje o možném odložení investic jen proto, že od státu bude méně peněz do jejího vlastního rozpočtu. Strážkovičtí navíc stejně byli připraveni na to, že se bez půjček neobejdou, jenže teď by úvěry a tedy i splátky musely být větší.

Je sice možné, že dotace obec nedostane a nezbude jí, než své investiční záměry přehodnotit, ale i tehdy se projeví pokles příjmů ze státní pokladny. „Nedělaly by se ani přípravné práce, projekty, odkupy pozemků,“ vysvětlil Šíma dopad chybějících financí na plány obce. Nedostatek peněz by se tak dotkl zřejmě hlavně plánovaných oprav místních komunikací. V Rudolfově schvalovali rozpočet na tento rok včera navečer. Varování z ministerstva financí tak už mohli promítnout do jeho návrhu. „Na daňové výtěžnosti jsme si ubrali dva miliony korun,“ uvedl k situaci města starosta Milan Třebín.

Na výdajové stránce se pak v návrhu rozpočtu zákonitě škrtalo, a to hned v několika oblastech. „Zredukovali jsme výdaje na úřad, kulturní akce a plánované investice do obnovy hydrantů,“ dodal Třebín.


Peněz do rozpočtů bude méně

Šetřit, šetřit, šetřit. To bude pro mnohé obce hlavní motto letošního roku. Někde už začali, jinde zatím vědí přinejmenším to, na čem šetřit nemohou nebo nechtějí.

Podle Jaromíra Jecha ze Svazu měst a obcí doporučuje nyní ministerstvo financí, aby obce počítaly s propadem příjmů od státu na úrovni okolo deseti procent. Jiné odhady hovoří o čtyřech či pěti procentech chybějících příjmů. V každém případě obce berou situaci vážně.

V Římově si nechávají vždy v rozpočtu rezervu, takže po〜dle starosty Vladimíra Koupala by neměla obec postihnout žádná katastrofa. „Když dostaneme míň, tak dostaneme míň. Prostě by se něco neudělalo,“ konstatoval včera věcně Koupal. O tom, že obec čekají horší časy, však nepochybuje. „Krizi neodskáče vláda. Dopad bude v rodinách a na obcích,“ říká Koupal o vyhlídkách příštích měsíců.


Úspory

K výjimkám mezi městy a obcemi patří Hluboká nad Vltavou, v jejímž čele stojí Tomáš Jirsa. „Nechci se chlubit, ale naše město už při schvalování rozpočtu počítalo s desetiprocentním schodkem proti loňsku,“ řekl Deníku Jirsa. Doplnil, že i tak si udělali Hlubočtí ještě další desetiprocentní rezervu. „Moje zastupitelstvo je konzervativní,“ poznamenal Jirsa.

Hlubocký starosta vysvětlil, že už v prosinci finanční výbor při přípravě rozpočtu počítal s úsporami ve výdajích města na úrovni deseti procent a se stejně velkou rezervou.

„To je jen náhoda, byli jsme opatrní,“ zmínil Jirsa na adresu skutečnosti, že podle Sdružení měst a obcí se nyní očekává propad příjmů od státu právě ve výši deseti procent.

Podle Jirsy je většina starostů, co jsou ve funkci delší dobu, při sestavování rozpočtu tradičně opatrná.

V Olešnici zatím nevědí, kde by se mohlo krátit na výdajích, ale jsou si jisti oblastmi, kde to nepůjde, nebo kde šetřit nechtějí. „Je to určitě věc nepříjemná,“ řekl olešnický starosta Petr Švepeš k propadu příjmů.


Školy

„Byli jsme s výdaji při zemi,“ řekl k olešnickému rozpočtu Švepeš. Vzápětí si ale posteskl, že minulý rok po dlouhých tahanicích dostaly malé obce od státu víc peněz a letos už se jejich rozpočty zase budou tenčit. I když krize dopadne na všechny.

„Je možné, že změny nastanou,“ poznamenal k plánovaným investicím Švepeš. V Olešnici však podle starosty určitě bude pokračovat plynofikace obce a příprava ZTV na nových parcelách. „Rozhodně se šetření nedotkne základní a mateřské školy, tam není kam uhnout,“ doplnil Švepeš a připojil, že pokud se bude škrtat, tak ne plošně, ale více položek po částech.

Autor: Edwin Otta

20.3.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Marek Strnad z atletického oddílu TJ Nová Včelnice skončil v anketě šestý v absolutním pořadí a druhý mezi staršími žáky.

Včelničtí atleti zabodovali v anketě

Devítka žáků ze 4. základní školy v Jindřichově Hradci se skvěle předvedla na soutěži Young People in European Forests  a postoupila do regionálního kola, které se odehraje v Písku.
7

Žáci ze „čtyřky“ zazářili v mezinárodní soutěži o lesnictví

Muž si lehl na koleje a čekal na vlak

Bechyňsko - Mezi obcemi Bechyňská Smoleč a Všechlapy si v úterý před polednem  v lese mladý muž lehl na koleje a čekal na projíždějící vlak. 

Neznámý pytlák ulovil srnu v době hájení

Dačicko - V době od 16. února do 17. února neznámý pachatel na blíže nezjištěném místě honitby mysliveckého spolku Dolní Němčice u Dačic neoprávněně ulovil dospělou srnu.

Jihočeské klání hasičů poprvé v Táboře. Zdolávali stěnu

Tábor – Po dlouhých sedmnácti letech se další ročník soutěže jihočeských hasičů nekonal v Jindřichově Hradci, ale u táborské profesionální jednotky. 

První a třetí školka dostanou nové umývárky

Jindřichův Hradec – V první a třetí školce se bude rekonstruovat. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies