Zpoždění začátku výstavby se odhaduje v řádu několika let. Důvodem tohoto rozhodnutí je propad trhu s elektřinou a pravděpodobné snížení poptávky po elektřině v budoucnosti způsobené ekonomickou krizí. ČEZ znovu de facto potvrzuje, že elektřina z plánovaných nových reaktorů v Temelíně by byla určena pro export.

Ekologické nevládní organizace dlouhou dobu poukazují na to, že česká energetika by se v budoucnosti mohla bez nových jaderných elektráren obejít. Reálné scénáře jsou vypracované – jde například o studii Wuppertalského institutu, který pro některé české nevládní organizace vypracoval studii Chytrá energie. Ze studie mimo jiné vyplývá, že v roce 2050 by mohla česká energetika fungovat na zcela odlišných principech, než na zastaralých modelech – jádro, uhlí a obnovitelné zdroje energie jako doplněk. Základem by mělo být využití potenciálu úspor energie, využívání technologií s účinností, větší důraz na využívání obnovitelných zdrojů energie a transformace stávajících rozvodných sítí na sítě inteligentní. Naposledy na tuto skutečnost upozornilo 14 nevládních organizací. „Pro nás není nic překvapivého na tvrzení, že spotřeba elektřiny v budoucnosti nemusí růst. Překvapivý je fakt, že argument zaznívá z úst těch, kteří donedávna tvrdili, že bez budování nových jaderných elektráren budeme muset za pár let začít svítit svíčkami,“ říká Pavel Vlček.

„Posunutí termínu budování nového Temelína je pro nás důkazem toho, že různé rádoby odborné expertizy je třeba brát s velkou rezervou. Pevně doufáme, že tomuto nesmyslnému projektu bude odzvoněno,“ řekla Monika Machová Wittingerová.