VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Studentku zlákalo k pobytu Mexiko

Jindřichův Hradec – Studentka jindřichohradeckého gymnázia Hana Horáková prožila loňský rok v Mexiku, ve městě Puebla. K pobytu se dostala přes sestru, která byla na výměně v Brazílii.

21.12.2009
SDÍLEJ:

Hana Horáková na snímku z Mexika stojí druhá zprava.Foto: archiv H. Horákové

„Mexiko jsem si vybrala sama, i když už ani nevím proč. Nechtěla jsem do USA, Brazílie mě sice lákala, ale chtělo to něco neokoukaného,“ hodnotí Horáková.

Celé to začalo podáním žádosti u Rotary clubu v Jindřichově Hradci. Pak už jen vyplnit formulář v angličtině a čekat na odpověď. „Bylo to dlouhé čekání, než jsem se dozvěděla do jakého státu, města a k jaké rodině pojedu. Po tom, co jsem dostala potřebné informace, jsem si vyřizovala vízum,“ říká Horáková.

Proti ročnímu pobytu v zahraničí nic nenamítalo ani vedení školy, naopak je příznivcem takovýchto akcí. Dokonce profesor Jirsa ochotně pomohl Haně s vyplněním formuláře. Dobře to vzali i její spolužáci. „Byli na to připravení rok dopředu, takže to také vzali dobře. Mám s nimi výborný vztah, takže se s nimi stýkám i po roce odloučení,“ informuje Horáková.

Před svým odjezdem měla prý smíšené pocity, ale zároveň byla plná očekávání. „Také jsem měla trochu strach, protože jsem si nedokázala představit, co mě tam vlastně čeká. Nejvíce jsem se ale kupodivu obávala přestupu ve Francii,“ svěřuje se Hana. „Po příletu do Mexika bylo na letišti vše hektické, protože všichni museli projít imigračním oddělením,“ pokračuje. Zde na Hanku již čekala rodina s dárečkem, která ji krásně uvítala.

Atmosféra tam byla nádherná i přesto, že díky tmě jsem z Mexika zatím moc neviděla,“ popisuje Horáková. Vystřídala celkem tři rodiny. Každá měla své pro a proti, ale ve všech se cítila jako doma.  

„Nejvíce jsem ale byla spokojena v té třetí, kde jsem měla navíc kromě rodičů ještě dva mladší sourozence. Sestřičce byly čtyři roky a bráškovi bylo šest let. Nejstarší syn byl v té době na výměně v Kanadě. Můj vztah s maminkou byl krásný, měly jsme k sobě vzájemnou důvěru a se vším jsem se jí svěřovala. S taťkou jsme se tolik nebavili, byl trošku tišší, ale také moc hodný,“ vzpomíná Hana. Objevila také rozdíly ve školství, je jich tak moc, že se nedají ani srovnat. Většina dětí zde navštěvuje privátní školy, protože jsou prý lepší.

Doba studia na střední škole jsou pouhé tři roky. Liší se hodně i styl vyučování. Předměty se jim mění po semestrech, známky mají od jedné do deseti, přičemž desítka je nejlepší. „Hodina jim začíná v 8 hodin, stejně jako je tomu u nás, a trvá 45 minut. Přestávky ale mají až po třetí hodině, potom po šesté a pokaždé okolo 20 minut,“ informuje.

„Na mojí škole jsme končili denně v půl třetí odpoledne a v pátek ve tři čtvrtě na dvě.“ Hanina výuka probíhala ve španělštině, a jak říká, ze začátku bylo hodně těžké porozumět. Postupem času se to zlepšovalo. „Hodně mi pomáhali i učitelé, měla jsem svoje hodiny španělštiny. Šlo hlavně o to porozumět, učivo samo o sobě nebylo tak těžké,“ hodnotí Horáková.

S vlastní rodinou si Hanka volala přes skype a psala e-maily. „Ze začátku to bylo víc, pak už to byl tak jeden za měsíc, i když si přáli častější kontakt, ale já neměla potřebu ani čas,“ vysvětluje. Hanka sice „propadla“ o rok níž, ale zásadně jí to nevadí.

„Dělat postupové zkoušky do maturitního ročníku by bylo dost složité a náročné,“ míní Horáková. „Pobyt tam se mi líbil, užila jsem si ho, prostě jsem z něho byla nadšená! Moje emoce se ani nedají popsat, kdyby bylo na mně, hned bych se do Mexika vrátila! Bylo to získání nových zkušeností, osamostatnění se a hlavně navázání kontaktů po celém světě, určitě to každému doporučuji,“ dodává.

Lucie Schmiedová

21.12.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Hradečáky celý týden bavila nejrůznější hudební i jiná vystoupení.
24

Poslední den festivalu Do klobouku rozproudil náměstí

V sobotu byla slavnostně otevřená nová naučná cyklostezka z Kardašovy Řečice okolo rybníků. Teď můžete na cyklovýlet okolo Světa.

V neděli můžete vyrazit na kolo nebo do kina

Turisté mají po bouřce omezený pohyb po Šumavě

Šumava - Následky bouřky z pátku na sobotu postihnou i návštěvníky Šumavy. Některé pěší a cyklistické trasy jsou dočasně nepřístupné.

Kabelkový veletrh pokračuje

Jindřichohradecko – Ještě čtrnáct dnů máte na to, abyste se podívali do skříní, šuplíků a knihovniček a vybrali věci, které již doma leží bez povšimnutí, a darovali je do Kabelkového veletrhu.

Na letišti bouřka utrhla letadlo

Jindřichův Hradec - Na jindřichohradeckém letišti se při bouřce v noci na sobotu vytrhl letoun Andula z ukotvení v betonu.

AKTUALIZUJEME / SLEDUJEME ON-LINE

Noční bouřka se prohnala jihem Čech, zastavila i vlaky

Jižní Čechy - Bouřka, která se prohnala zemí, neušetřila ani jižní Čechy.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení