VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Svatý Řehoř letos sedláky do polí nechtěl pustit

Jindřichohradecko – Ještě před týdnem ležela na polích sněhová peřina a na mnoha místech je půda stále značně podmáčená. To jsou hlavní důvody, proč zemědělci na Jindřichohradecku v úterý navzdory lidové pranostice, podle které na svatého Řehoře jen líny sedlák neoře, většinou do polí nevyjeli.  

13.3.2013
SDÍLEJ:

ZEMĚDĚLSKÁ TECHNIKA musí být na jarní práce dobře připravená. Na snímku ze Zemědělského družstva Pluhův Žďár se údržbě traktoru věnuje Karel Hejtmánek. Foto: Deník/Lenka Novotná

Například v Zemědělském družstvu Radelo ve Velkém Ratmírově sice podle předsedy Ivana Přecha využili ranních mrazíků, kdy byla půda ztuhlá a nebořila se kola traktorů, aby přihnojili řepky, ale jarní práce jako takové nezačaly. „To ještě nejde," poznamenal Ivan Přech.

Obdobná situace je i v dalších místech regionu. V Zemědělském družstvu Pluhův Žďár podle předsedy Karla Bednáře přes zimu spadlo velké množství vody a pozemky musejí nejdříve vyschnout. „A navíc má zase sněžit," dodal.

Jarní práce nezačaly ani na farmě soukromého zemědělce Miroslava Láfa, mladšího v Záblatí na Lomnicku. „Všude je dost mokro a udělali bychom víc škody, než užitku. A dokud rostliny nezačnou přijímat živiny, tak ani nemá cenu přihnojovat," míní soukromý zemědělec.

Na to, až dá příroda rolníkům šanci, čekají i ve společnosti Bovis v Nové Bystřici. Podle společníka Vlastimila Hanuše jsou pozemky všude hodně podmáčené. „Nikam se s technikou nedostaneme a musíme počkat, až nám to počasí dovolí. Ale zatím žádné agrotechnické termíny nehoří, takže se nic neděje a žádné zpoždění není," konstatuje Vlastimil Hanuš.

V Zemědělském družstvu Kunžak začali s orbou v úterý. „Takže nálepku líného sedláka nemáme," říká v žertu předseda družstva Zdeněk Zámečník a pokračuje: „Potřebovali jsme zorat asi dvacet hektarů, které jsme před zimou nestihli. Ale rozhodně jarní práce naplno nezačaly. Pokud půda nezamrzne, tak bychom pokračovali na rychloobnově luk."

A jak přečkaly ozimé porosty zimu? Podle ratmírovského předsedy Ivana Přecha zatím  velké poškození není.

Také v Záblatí porosty přezimovaly bez větších problémů. „Zhruba na pěti místech, kde dlouho stála voda, je to o něco horší, ale dělá to dohromady kolem tří hektarů," uvedl Miroslav Láf, mladší.
Stejně příznivé zprávy jsou i z Nové Bystřice či Kunžaku.

Autor: Lenka Novotná

13.3.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační snímek.

Řečický uragán smetl soupeře šesti góly

Celkové náklady na zhotovení repliky byly 94 600 Kč a z toho příspěvek kraje (dotace) činil 50 000 Kč.
4

Úsilí ostojkovických o obnovení boží muky se naplnilo

Roman Šmucler: Zákaz amalgámu? Bílé plomby jsou daleko jedovatější

Pacienty chtěl v Česku ošetřovat i ukrajinský elektrikář, tvrdí nastupující prezident České stomatologické komory Roman Šmucler. Skoro se mu to povedlo. Diplomy cizinců prý totiž nikdo neověřuje. Někdejší moderátor ale prozradil ještě další tajemství: Česko žádným nedostatkem lékařů netrpí. Zubaři se jenom zdráhají přijímat nové pacienty, kteří by je mohli v budoucnu žalovat.

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

I relativně nízká finanční gramotnost Čechů může za to, že čas od času skočíme na „supervýhodnou“ nabídku zhodnocení peněz, která se nakonec promění v totální fiasko. Pokud byste rádi investovali svoje úspory, nevynechejte následující tipy. 

V úterý se můžete setkat s bájnými i reálnými postavami či s kováři

Jindřichohradecko - Kam za kulturou? V úterý si můžete vyrazit na zajímavé filmy nebo na Kovářské dny.

Tolik lodí vyhozených větrem na břeh, na Lipensku snad nikdo nepamatuje

Dolní Vltavice – Neuvěřitelnou sílu nabral vítr, který se hnal přes otevřenou hladinu lipenského jezera při noční bouřce z pátku na sobotu. Obrovské vlny spolu s větrem nejenomže utrhly několik ukotvených jachet, ale na břeh hodily i těžký prám převozníků v Dolní Vltavici. Zpátky na vodu ho převozníci dostávali heverem.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení