VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Tábor se zavrtává pod zem

Tábor - V úterý na hrázi Jordánu byla oficiálně spuštěna ražba štoly. Stojí přes 300 milionů.

20.5.2009
SDÍLEJ:

Vstupní jáma do štoly je na břehu Jordánu u dopravního hřiště.Foto: David Peltán

Kolem 20 metrů pod povrchem Tábora bude probíhat ražba nové kanalizační štoly. Je prvním krokem k nápravě kanalizační soustavy v aglomeraci. Vstup do ní je již vyhlouben na břehu Jordánu u dopravního hřiště.

Celá miliardová investice dále zahrnuje 22 dílčích staveb, s nimiž se občané setkají na různých místech Tábora.

„Co by u štoly mohlo občanům nejvíce vadit, bude zřejmě odvoz vytěžené zeminy. Máme propočítáno, že denně po trase, která se ale vyhýbá centru, projede tři až pět naložených aut směrem na skládku,“ upozornil včera za firmu Hochtief Zdeněk Šmitmajer.

Občané se však musejí připravit i na odstřely skály, která se staví štole do cesty. Šmitmajer věří, že nebudou časté. „Trhavinu použijeme jen v nutných případech, ale je pravda, že podle geologického průzkumu se tady skála vyskytuje.“

„Jsme o všem informovaní a musíme počítat se zvýšeným hlukem i prašností. Co můžeme dělat?“ toleruje zatím stavbu Jan Makovec z domu hned vedle staveniště.

Zvláštní režim si žádá Údolní ulice. Asi rok bude rozkopaná a provoz povede jen jedním směrem. „Naštěstí nemusíme budovat panelovou cestu, která by zabíhala do zeleného pruhu, což obyvatelé kritizovali. Vejdeme se do současného profilu silnice,“ vysvětlil řešení petice, kterou lidé z Údolní ulice podepsali, místostarosta Martin Jirovský.

Unikátní stavba

Na stávající táborskou štolu se napojí dvě nové. První, dlouhá přes 800 metrů, starou štolu s kanalizačním sběračem propojí v Údolní ulici. Druhá, přes 100 metrů, je pokračováním první a povede až k Jordánu. Průměr mají 2 x 4 metry.

Štola pomůže s odpadní i dešťovou vodou, která z Čekanic a Blanického předměstí přitéká na kapacitně slabou čistírnu v Klokotech. Nově bude voda vedena na čističku Na Mělké. Zároveň s touto stavbou vznikne i retenční prostor pro 4000 kubíků vody.

Všechny domy nad štolou, v ulicích Údolní, Třebízského, Bílkova a Nerudova, mají zdokumentovaný stav.

„Pasportizaci máme z devadesáti procent hotovou. Po skončení stavby se opět zkontrolují,“ dodal Šmitmajer.

Podle starostky Hany Randové jde v Táboře o ojedinělou stavbu svého druhu, kterou z poloviny hradí dotace. Příprava trvala šest let.

„Hlavním cílem rekonstrukce je odstranit problémy, které způsobovaly přívalové deště, kdy nám voda odcházela do Lužnice,“ řekla Randová.
Investorem je Vodárenská společnost Táborsko. Štolu staví sdružení firem Hochtief a Metrostav. Dokončení jejich práce je stanoveno na srpen příštího roku.

Pro druhou část projektu na zlepšení jakosti vody v tocích i v podzemí, vodárenská společnost zhotovitele hledá.

Zakázka zahrnuje výstavbu celkem šesti kilometrů kanalizačních stok (včetně štol), rekonstrukci 18 kilometrů kanalizačních řadů, které obsluhují téměř 23 tisíc obyvatel, připojení až 2000 obyvatel na kanalizaci a čističku, dále rekonstrukci 7,5 km vodovodních řadů.
S postupnou realizací 22 staveb se začne již letos.

Autor: Alena Šatrová

20.5.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Renata Doležalová, lékařka z Ortopedicko – traumatologického oddělení Nemocnice Písek, odpovídala on-line na dotazy čtenářů.

Klouby bez bolesti i po padesátce? Udržujte si váhu a sportujte

Netradiční prohlídka města nad Vajgarem začala u památníku letců na nábřeží Ladislava Stehny.

Klienti LORMu si osahali historii Hradce

V kraji oproti loňsku přibylo případů lymeské borreliózy

Jižní Čechy - Více případů onemocnění lymeskou borreliózou než v loňském roce zaznamenali letos jihočeští hygienici. Do rekordních hodnot má ale letošní výskyt klíšťaty přenášených onemocnění zatím daleko.

Velenické čekají dopravní omezení

České Velenice - Na dvou místech v Českých Velenicích musejí řidiči od října počítat s dopravními omezeními.

Házenkářky vyhrály v lize i podruhé, teď je čeká pohár

Praha – Jindřichohradeckým házenkářkám dokonale vyšel vstup do II. ligy a po dvou výhrách jsou na čele tabulky. Nyní mají před sebou Český pohár.

Fanoušek zůstal zamčený na zimním stadionu

Tábor - V neděli pět minut po jedné hodině ráno se na městskou policii se žádostí o pomoc obrátila sestra jednoho z hokejových fanoušků, který zůstal po zápase uzamčený v prostorách zimního stadionu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení