VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Tábor se zavrtává pod zem

Tábor - V úterý na hrázi Jordánu byla oficiálně spuštěna ražba štoly. Stojí přes 300 milionů.

20.5.2009
SDÍLEJ:

Vstupní jáma do štoly je na břehu Jordánu u dopravního hřiště.Foto: David Peltán

Kolem 20 metrů pod povrchem Tábora bude probíhat ražba nové kanalizační štoly. Je prvním krokem k nápravě kanalizační soustavy v aglomeraci. Vstup do ní je již vyhlouben na břehu Jordánu u dopravního hřiště.

Celá miliardová investice dále zahrnuje 22 dílčích staveb, s nimiž se občané setkají na různých místech Tábora.

„Co by u štoly mohlo občanům nejvíce vadit, bude zřejmě odvoz vytěžené zeminy. Máme propočítáno, že denně po trase, která se ale vyhýbá centru, projede tři až pět naložených aut směrem na skládku,“ upozornil včera za firmu Hochtief Zdeněk Šmitmajer.

Občané se však musejí připravit i na odstřely skály, která se staví štole do cesty. Šmitmajer věří, že nebudou časté. „Trhavinu použijeme jen v nutných případech, ale je pravda, že podle geologického průzkumu se tady skála vyskytuje.“

„Jsme o všem informovaní a musíme počítat se zvýšeným hlukem i prašností. Co můžeme dělat?“ toleruje zatím stavbu Jan Makovec z domu hned vedle staveniště.

Zvláštní režim si žádá Údolní ulice. Asi rok bude rozkopaná a provoz povede jen jedním směrem. „Naštěstí nemusíme budovat panelovou cestu, která by zabíhala do zeleného pruhu, což obyvatelé kritizovali. Vejdeme se do současného profilu silnice,“ vysvětlil řešení petice, kterou lidé z Údolní ulice podepsali, místostarosta Martin Jirovský.

Unikátní stavba

Na stávající táborskou štolu se napojí dvě nové. První, dlouhá přes 800 metrů, starou štolu s kanalizačním sběračem propojí v Údolní ulici. Druhá, přes 100 metrů, je pokračováním první a povede až k Jordánu. Průměr mají 2 x 4 metry.

Štola pomůže s odpadní i dešťovou vodou, která z Čekanic a Blanického předměstí přitéká na kapacitně slabou čistírnu v Klokotech. Nově bude voda vedena na čističku Na Mělké. Zároveň s touto stavbou vznikne i retenční prostor pro 4000 kubíků vody.

Všechny domy nad štolou, v ulicích Údolní, Třebízského, Bílkova a Nerudova, mají zdokumentovaný stav.

„Pasportizaci máme z devadesáti procent hotovou. Po skončení stavby se opět zkontrolují,“ dodal Šmitmajer.

Podle starostky Hany Randové jde v Táboře o ojedinělou stavbu svého druhu, kterou z poloviny hradí dotace. Příprava trvala šest let.

„Hlavním cílem rekonstrukce je odstranit problémy, které způsobovaly přívalové deště, kdy nám voda odcházela do Lužnice,“ řekla Randová.
Investorem je Vodárenská společnost Táborsko. Štolu staví sdružení firem Hochtief a Metrostav. Dokončení jejich práce je stanoveno na srpen příštího roku.

Pro druhou část projektu na zlepšení jakosti vody v tocích i v podzemí, vodárenská společnost zhotovitele hledá.

Zakázka zahrnuje výstavbu celkem šesti kilometrů kanalizačních stok (včetně štol), rekonstrukci 18 kilometrů kanalizačních řadů, které obsluhují téměř 23 tisíc obyvatel, připojení až 2000 obyvatel na kanalizaci a čističku, dále rekonstrukci 7,5 km vodovodních řadů.
S postupnou realizací 22 staveb se začne již letos.

Autor: Alena Šatrová

20.5.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Požár ve skladu slámy zaměstnal ve čtvrtek odpoledne hned několik jednotek hasičů z Písecka i Strakonicka.

Do Drhovle vyjeli hasiči k požáru skladu slámy

Dopravní policisté z Jindřichova Hradce kontrolovali na začátku týdne u účastníků dopravního provozu přítomnost alkoholu.

Strážníci budili muže na toaletě a ukončili jeden mejdan

Na poli shořel ječmen za půl milionu

Kostelní Vydří - Hasiči vyrazili k požáru způsobenému jiskrou od zemědělského stroje.

Rozesílal fotky nahých dětí, hrozí mu trest od tří do osmi let

Strakonice - Až 265 emailových zpráv, které obsahovaly dětské pornografické fotografie a videa přechovával muž (31) z Jindřichohradecka ve svém počítači.

Děti v létě pilují angličtinu na jazykovém kempu

Jindřichův Hradec - Tábor je zaměřen především na konverzaci.

Silné bouřky dorazí po poledni do Čech, později na Moravu

Silné bouřky, které mohou doprovázet přívalové srážky, dnes zasáhnou celou republiku. Po poledni dorazí do Čech a na Českomoravskou vrchovinu, později odpoledne a večer se přesunou na Moravu a do Slezska. Výstraha na intenzivní bouřky platí pro Jihomoravský, Zlínský, Olomoucký a Moravskoslezský kraj až do pátečního rána, pro ostatní regiony do dnešní půlnoci.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení