VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Tajemství černého anděla bylo odhaleno

Strmilov - V Mateřské škole ve Strmilově na zahradní slavnosti odhalili o třímetrovou bronzovou sochu, která byla před sto lety instalována na hřbitově v Iowa City v USA. Postupem času ale působením oxidu siřičitého zčernala a tím naháněla strach návštěvníkům hřbitova v americkém městečku vzdáleném  7 500 kilometrů od Strmilova.

19.10.2013
SDÍLEJ:

Slavnostní křest knihy Černý anděl ve Strmilově.Foto: Jaroslava Sedláková


V sobotu proběhl křest publikace Timoty C. Parrotta s názvem Černý anděl – Tajemství Terezy Feldwert – Doležalové, při  které se mohly děti se svými rodiči i celá veřejnost seznámit s příběhem strmilovské rodačky, která z daleké Ameriky počátkem minulého století zaslala část svého dědictví rodné obci. Na zahradní slavnosti děti shlédly divadlo, tvořily  keramické a dřevěné výrobky, malovaly společný obraz, tkaly a plstily ovčí vlnu. Pro dobrou náladu hrála skupina Šmidlibojs.
Již 100 let kolují  tajemné pověsti o černém andělu na hřbitově v Iowa City, poslouchal je také vnuk tehdejšího správce hřbitova Timothy C. Parrott. V roce 2006 začal pátrat po skutečném příběhu monumentálního náhrobku, pod nímž byl český nápis. To ho dovedlo až k budově nynější mateřské školky ve Strmilově, kde je vedle vstupního schodiště vsazena deska s nápisem: „Budovu tuto založila šlechetná dobroditelka Feldwert – Doležalová, naše milá krajanka z Ameriky."
Terezie původně poslala peníze na sirotčinec, radní zde však zřídili budovu pro staré osoby. Děti sem však v této době přeci jenom chodí, dnes však už za veselejších okolností.
Zahradní slavnost je součástí projektu podpořeného Jihočeským krajem v rámci programu Podpora živé kultury. Knihu z originálu přeložila Lenka Pecharová, učitelka anglického a německého jazyka a pro zájemce je zdarma dostupná na Městském úřadu ve Strmilově. „Cílem projektu bylo zprostředkovat veřejnosti prostřednictvím knihy Černý anděl pohled do historie města Strmilov a připomenout tradiční umělecká řemesla, která byla v minulosti základem obživy na malém městě" řekla Jaroslava Sedláková, koordinátorka projektu.
Kmotrou knihy se stala historicky první ředitelka mateřské školky Marie Janáková. Na dálku z Iowa City přítomné pozdravil dopisem autor knihy Timoty C.Parrott. Výzkumem života Terezie Feldwert-Doležalové se zabývá i nadále a zjistil již řadu nových souvislostí, které jsou základem nového rozšířeného vydání knihy.
Akce se zúčastnilo přes sto lidí místních i přespolních. Všichni si mohli prohlédnout také nově zateplenou budovu školky. Starosta Jaromír Krátký k stavební akci na slavnosti řekl: „ Zajímavé na akci zateplení MŠ Strmilov je, že původní rozpočet 3 miliony a  360 tisíc korun se ve výběrovém řízení snížil až na vysoutěženou cenu jednoho milionu a 560 tisíc za stavební práce." Na akci zároveň přišla dotace z Fondu soudržnosti EU a Státního fondu životního prostředí částkou ve výši 932 464 koruny.

Jaroslava Sedláková

Autor: Redakce

19.10.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jak reklamovat koupený dům či byt

Dynamo České Budějovice - FC Hradec Králové.
30

Přímý souboj o post lídra se chvílemi měnil v exhibici

Bouřka odstřihla od elektřiny tisíce domácností

Jihočeský kraj - Řádění živlů z pátku na sobotu zaměstnalo spoustu lidí a mnohým zkomplikovalo život.

Malého Péťu režisér objevil při americkém fotbalu v Českém Krumlově

Český Krumlov/ROZHOVOR/ - Režisér filmu Václav Malhour, který před několika dny natáčel v Českém Krumlově další záběry do filmu Nabarvené ptáče, říká, že už je v Českém Krumlově pomalu jako doma.

Dačické náměstí rozezní údery kladiv do kovadlin

Dačice – Nejen se zkušenými mistry, ale také s mladými tovaryši černého řemesla se budou moci setkat návštěvníci Dačic, a to v rámci letošního ročníku Kovářských dnů, který začíná v pondělí.

OBRAZEM: Děbolín bavily divadelní hry

Jindřichův Hradec - Trojice divadelních vystoupení, trojice večerů. Děbolín má za sebou další divadelní festival.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení