VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Třeboň bez rybníku Svět by nebyla Třeboní

Třeboň – Třeboňský rybník Svět a jeho stavitel Jakub Krčín z Jelčan patří k sobě nepřetržitě již 440 roků.  

24.11.2013
SDÍLEJ:

Výlov rybníka Svět.Foto: Deník/Lenka Novotná

Kdo byl vlastně Jakub Krčín?
Nebyl to jen stavitel rybníků – rybníkář. Byl rovněž skvělým stavitelským a zemědělským odborníkem a znamenitým ekonomem. Rozuměl velice dobře lesnictví a také pivovarnictví,  ale  zvláště vynikal jako stavitel rybníků a vodních děl. Svou prací zasáhl velmi významně do osudů města Třeboně a velkou měrou proměnil tvář třeboňské krajiny na dobu několika staletí.

Bylo to na začátku roku 1570, kdy přišel Krčín na myšlenku vybudovat u samotného města Třeboně, a to v jeho těsné blízkosti, nový rybník. Proto začal Krčín v roce 1571 s velkým počtem rybníkářů vybírat základy a dělat hráz, která musela být značně vysoká. Tyto náročné a radikální změny vyvolaly značný odpor. Nikdo ze současníků nedokázal vidět do budoucnosti tak jako právě  Krčín. Vždyť  Třeboň bez rybníka Svět by nebyla Třeboní.

Stavět se začalo i přes značný odpor
Stavba hráze byla velice obtížná. Přes usilovnou práci několika stovek dělníků se stále stavba hráze propadala do bažinatého a močálovitého podkladu rybničního dna. Hlína a kámen dovážené z Dunajovické hory se dusaly do základů hráze. Energický a nezlomný Krčín nepovolil. Stavba rybníka přinášela velkou řadu problémů, protože na místě budoucího rybníka stálo Svinenské předměstí s kostelem a špitálem. Bylo zde též 26 usedlostí, 33 domů, mlýn a řada obdělávaných pozemků. Byly tam sady, vedly tudy rovněž Zlatá stoka, kanál, který napájel třeboňské rybníky v okolí.

Rybníku ustoupily domy i pole
Celé Svinenské předměstí muselo být zbouráno. Krčín se rozhodl vše obětovat, neboť byl přesvědčen, že rybník postavit musí. Odpor třeboňských měšťanů proti stavbě rybníka byl velký. Avšak díky Krčínově důmyslu zde vznikl užitečný rybník a nakonec byli spokojeni i Třeboňští.

Na paměť všech prožitých svízelů, překážek, odporu, obav a starostí nazval Jakub Krčín nový rybník jménem Nevděk. Později, když byl dočasně spojen v roce 1574 se sousedním rybníkem Opatovický, který byl vybudován v roce 1510 – 1514 rybníkářem Štěpánkem Netolickým, byl přejmenován na rybník Svět. K opětovnému rozdělení rybníka Opatovického a Světa došlo v roce 1611.

Rybník Svět má současnou rozlohu vodní plochy 201 hektarů a je tak  osmým  největším rybníkem na Třeboňsku a desátým největším v jižních Čechách. Jeho obvod činí 10,3 kilometru a nejdelší osa rybníka je 3,75 kilometru. Hloubka v místech loviště je čtyři metry. Dnes si nedovedeme panorama města bez tohoto překrásného  rybníka nikdo již představit. Z hlediska  vodního hospodářství vedle zadržování vod  má  rybník Svět důležitou funkci pro zásobování nových sádek pod jeho hrází.

Rybník Svět je významným krajinotvorným činitelem a slouží k rekreaci a sportu. Jde zejména o veslařské závody, jachting, vyhlídkové plavby loděmi a hlavně také koupání, kde jsou k dispozici dvě přírodní koupaliště. Jedno je přímo ve městě a druhé na protějším břehu má název „Ostende".

Kolem rybníka po jeho obvodě vede také naučná stezka v délce 12 kilometrů se 17 zastávkami, kde nechybí ani informační panely.

Vody dodnes hlásají Krčínovi slávu
Platí-li o Rožmbercích stará průpověď, že kameny dosud o nich mluví, možno říci o Krčínovi obměnu: „České vody dodnes hlásají jeho slávu!". Jeho největším dílem, a také nejslavnějším, je zajisté rybník Rožmberk, který vznikal v letech 1584 až 1590. Tento rybník je po staletí svědectvím génia svého tvůrce a dovednosti a píle prostých lidí, kteří se na jeho stavbě podíleli vlastníma rukama. Povodně a záplavy v roce 2002 prověřily tato Krčínova díla a hráze jím navržené a realizované jak u rybníka Svět, tak i Rožmberka, potvrdily Krčínovu vodohospodářskou předvídavost. Hráze vydržely nápory milionů kubíků vody a nepraskly.

U příležitosti 400. výročí úmrtí Jakuba Krčína v roce 2004 vzdalo město Třeboň hold za dílo, které přineslo krajině neopakovatelnou krásu a ekonomický užitek. Nechalo postavit rožmberskému regentovi a významnému staviteli rybníků Krčínovi sochu v nadživotní velikosti, která je umístěna na hrázi rybníka Svět naproti přístavišti vyhlídkových lodí. Z tohoto místa pohlíží na svůj rybník, který před 440 roky vybudoval. Je to velká pocta, uznání a ocenění jeho osobnosti, jeho výsledků a díla, které zanechal naší generaci.

Jakub Krčín svou invencí, hlubokým přesvědčením a nepochybně i svým osobním zaujetím dokázal vytvořit takový vodohospodářský systém, který celou krajinu doslova pozvedl na slunce z hlubokých bažin. Po celou dobu novodobé historie zůstává v hlubokém povědomí. V podstatě završil snahy celého 16. století o zúrodňování a zvyšování ekonomického významu Třeboňska a svým dílem dokázal překlenout čtyři století do současnosti. Jakub Krčín proslavil české rybníkářství na celém světě.

Miroslav Král

Autor: Redakce

24.11.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

V Polné na Šumavě se natáčel film Jerzyho Kosińského - Nabarvené ptáče.

Každý z nás se může stát nabarveným ptáčetem, říká režisér Václav

Ilustrační foto.

Volali policii, ale nakonec nic řešit nechtěli

Lidem v Radouňce vadí odklad prací

Jindřichův Hradec – Již v úterý byly kvůli zahájení výstavby dešťové kanalizace zrušené zastávky MHD Radouňka Kopeček a Radouňka. Lidé tak musejí chodit od hlavní silnice i přes kilometr pěšky.

Bez řidičáku se vozem vydal do ulic

Dačice - Řidič bez bodů měl navíc řidičák odebraný i ze zdravotních důvodů.

Medvědář chystá v životě zámeckých medvědů velikou změnu

Český Krumlov – Lešení nyní stojí ve velkém výběhu medvědária na českokrumlovském zámku. Medvědice Marie Terezie ve vedlejším betonovém výběhu si moc klidu neužije.

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Chcete mít přehled o kulturních, sportovních a dalších akcích ve všech regionech? Pak navštivte naši stránku www.tipydeniku.cz, kde najdete fůru inspirace co podniknout nejen o víkendu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení