VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Třeboň odmítne další dotaci

Třeboň - V červnu loňského roku třeboňští zastupitelé schválili podání žádosti o dotaci z Regionálního operačního programu Jihozápad na rozsáhlou rekonstrukci Domu Štěpánka Netolického. Grant ve výši 14 790 286 korun se městu úspěšně podařilo získat, ale na březnové schůzi se zastupitelstvo shodlo na tom, že jej nepřijme. Důvodem je nedostatek finančních prostředků v rozpočtu města.

27.3.2014
SDÍLEJ:

ilustrační fotoFoto: Deník

Proti celému projektu byli od počátku zastupitelé opoziční ODS. „Byl to megalomanský projekt. Cena přes 26 milionů je podle mě zcela nesmyslná. Je to paradox, že v létě to koalice schválila a teď je vše obráceně," podivuje se Jan Váňa(ODS).

Zároveň připomněl, že jde jen o jednu z několika dotací, kterou město za poslední tři roky odmítá nebo vrací. V minulosti to byla například dotace na čistírnu odpadních vod nebo grant na modernizaci Bertiných lázní.

„Když jsme loni schvalovali podání žádosti o dotaci na Dům Štěpánka Netolického, nebylo ještě zřejmé, že nebudeme mít dostatek prostředků, a to zejména kvůli výpadku příjmu z lázeňství, kdy byl snížen nájem Bertiným lázním v loňském a letošním roce celkem o třicet milionů korun," vysvětlila třeboňská starostkaTerezie Jenisová(KDU-ČSL).

V případě vrácení dotace na ČOV před dvěma lety nešlo podle starostky o finanční tíseň, ale o problém s dodatečným určením dotačních podmínek, které město nemohlo splnit. „Tehdy by to mimo jiné znamenalo i zvyšování ceny vody, což jsme nechtěli dopustit," dodala.

Na jednání zastupitelstva zazněl i protinávrh odmítnutí dotace, a to z úst někdejšího starostyJiřího Houdka,který se od počátku o opravy zasazoval. Ten je toho názoru, že město mělo dotaci přijmout a provést opravy podle původního plánu. „Třeboň takový prostor potřebuje, přispělo by to i k oživení náměstí, jež utrpělo zejména přestěhováním městského úřadu," uvedl již v minulosti Jiří Houdek. Jeho návrh dotaci přijmout ale nenašel u zastupitelů podporu.I přesto se ale většina přítomných shodla na tom, že dům opravy rozhodně potřebuje. „I když je to potřeba, tak ale není možné to dělat za tyto peníze, a to ať už jde o prostředky města, kraje nebo evropské dotace," předeslal Jan Váňa. Zároveň se obává toho, že by výsledek ani neměl takovou hodnotu, jakou se město chystalo vyplatit.

Letos tak dojde jen k základní údržbě a kosmetickým úpravám. „Bude provedena výmalba a částečná úprava interiéru a podhledu. Ze zdrojů z Programu regenerace Městské památkové rezervace by měla být provedena adaptace dvorního traktu a výměna pilíře, který je ve špatném technickém stavu," vypočítala tisková mluvčí TřeboněJitka Bednářová.

Dům Štěpánka Netolického je využíván v sezoně jako výstavní prostor. V budoucnu, pokud dojde k jeho kompletní opravě, by se zde mohly konat i svatební obřady.

Dům Štěpánka Netolického

najdete ho na Masarykově náměstí č.p. 89 (šestý dům na levé straně náměstí ve směru od zámku)

patřil významnému rybníkáři Štěpánku Netolickému (1460 1539),zakladateli Zlaté stoky, jehož zde připomíná pamětní deska

v současné době tady najdete prodejnu květin

příležitostně slouží také jako výstavní prostor

dům má čtyři výškové úrovně ve dvou patrech, součástí objektu je mazhaus a gotický sklep

Petra Jouzová

Autor: Redakce

Místo události:
27.3.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Hokej MOTOR České Budějovice-LHK JESTŘÁBI Prostějov
16

Motor zabral v pravý čas, po dvou porážkách venku doma porazil Prostějov

Koncerty v kostele Nanebevzetí Panny Marie a v zámeckém rondelu byly v Jindřichově Hradci zahájeny 23. Slavnosti Adama Michny z Otradovic, jednoho z nejvýznamnějších českých skladatelů a básníků 17. století. Pokračovat budou po celý víkend.
39

OBRAZEM: V Hradci začaly slavnosti Adama Michny

VIDEO: Za 45 minut 260 gramů másla

Jindřichův Hradec – Jak na vlastní máslo? To jsme si vyzkoušeli v redakci Deníku.

AKTUALIZUJEME

Policie fámu o střelbě vyvrací: Poprali se dva muži, jeden dostal půllitrem

České Budějovice - V ostrou potyčku přešla v sobotu ráno výměna názorů u českobudějovického Malého pivovaru. Před barem je plno krve a v koši zakrvácené obvazy.

OBRAZEM: Synagoga dostává postupně i uvnitř původní podobu

Písek – V Jihočeském kraji je 68 židových památek, většinou hřbitovů. Dochovalo se také pět synagog. Patří k nim i synagoga vybudovaná v orientálním stylu s novorenesančními prvky v roce v roce 1872 v Soukenické ulici v Písku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení