VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Třeboňský skaut má 132 členů

Třeboň - První oddíl Svazu junáka v Třeboni byl založen při zdejším gymnáziu v srpnu roku 1921.

11.8.2015
SDÍLEJ:

TŘEBOŇŠTÍ SKAUTI, kterých je v pěti oddílech celkem 132 členů, pravidelně jezdí na nejrůznější výpravy, ale i na letní tábory.Foto: Petr Kadlec

 Do roku 1924 vznikly v Třeboni další tři oddíly, z toho dva dívčí a jeden chlapecký.

„V době po Mnichovské dohodě nám sice povolili konání letních táborů, ale pak se stalo, že tábory navštívili němečtí vojáci a veškerý majetek zabavili. Skauti se pak museli vrátit domů, dokonce i bez skautské košile," říká vedoucí střediska Rožmberská růže Ludmila Petržalová.

V květnu 1945 byli skauti první dobrovolně zformovanou organizací, která nabízela své služby národnímu výboru. Již měsíc po osvobození se odjíždělo na letní tábory. „To byl úžasný výkon," míní Jaroslav Ciprýn z třeboňského střediska Rožmberská růže.

V létě 1947 se v Třeboni konal vodácký závod „Po stopách Jakuba Krčína z Jelčan". Do Třeboně přijelo 22 vodáckých oddílů, které se utkaly na rybníce Svět i Opatovickém v různých disciplínách, například jízdě na čas, bidlování, koníčkování, stavbě stanu i vaření.

Roky 1948 a 1949 přinesly ochromení junácké činnosti, což vrcholilo likvidací junáka vůbec. „Do pádu komunismu došlo k pokusu o obnovení ještě v roce 1968, ale ani tentokrát Junák nezůstal bez zásahu rozplynul se v pionýrské organizaci," vypráví Ludmila Petržalová.

K plnému obnovení Junáka v Třeboni došlo podobně jako jinde v roce 1990, kdy vznikly dívčí i chlapecké oddíly, které pokračují do dnešní doby.

„Dnes má třeboňské středisko celkem 132 členů v pěti oddílech, Neptun, Poutníci, Rackové, Wanydlaci a Žabky, které rozvíjejí svou celoroční činnost v pravidelných schůzkách, výpravách a jiných aktivitách. Některé oddíly jezdí na letní tábory, z nichž se právě v těchto dnech vracejí," informovala.

Petra Lejtnarová

Autor: Redakce

11.8.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Hradečáky celý týden bavila nejrůznější hudební i jiná vystoupení.
24

Poslední den festivalu Do klobouku rozproudil náměstí

V sobotu byla slavnostně otevřená nová naučná cyklostezka z Kardašovy Řečice okolo rybníků. Teď můžete na cyklovýlet okolo Světa.

V neděli můžete vyrazit na kolo nebo do kina

Turisté mají po bouřce omezený pohyb po Šumavě

Šumava - Následky bouřky z pátku na sobotu postihnou i návštěvníky Šumavy. Některé pěší a cyklistické trasy jsou dočasně nepřístupné.

Kabelkový veletrh pokračuje

Jindřichohradecko – Ještě čtrnáct dnů máte na to, abyste se podívali do skříní, šuplíků a knihovniček a vybrali věci, které již doma leží bez povšimnutí, a darovali je do Kabelkového veletrhu.

Na letišti bouřka utrhla letadlo

Jindřichův Hradec - Na jindřichohradeckém letišti se při bouřce v noci na sobotu vytrhl letoun Andula z ukotvení v betonu.

AKTUALIZUJEME / SLEDUJEME ON-LINE

Noční bouřka se prohnala jihem Čech, zastavila i vlaky

Jižní Čechy - Bouřka, která se prohnala zemí, neušetřila ani jižní Čechy.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení