VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Trvalé sucho spaluje celé Hradecko

Jindřichohradecko - Vodohospodáři mají svázané ruce.

11.8.2015
SDÍLEJ:

Ilustrační snímek.Foto: Deník/Karel Pech

S katastrofálním nedostatkem vody bojují vodohospodáři i na Jindřichohradecku. Podle Michaely Šeborové z Povodí Vltavy patří tento rok k těm vůbec nejhorším.

„Letošní sucho se na vodních stavech a průtocích ve vodních tocích projevilo jejich poklesem, který s přibývajícími dny beze srážek stále zvolna postupuje. Následky deficitu vody v krajině jsou každému zřejmé, málo vody v tocích způsobuje také postupné zhoršování její kvality," říká Michaela Šeborová.

Povodí Vltavy jako správce toku, správce povodí a nositel práv hospodařit s vodními díly může v této situaci pouze nadlepšovat průtok odtokem z vodních děl, pokud jsou na daném toku vybudována, je v nich dostatek akumulované vody a tato není určena primárně pro úpravu na pitnou vodu. V našem regionu má však podnik víceméně svázané ruce. „Na Jindřichohradecku jsou pouze dvě takové nádrže, Karhof a Zhejral na Studenském potoce. Ty situaci zlepšují jen do úrovně minimálního zůstatkového průtoku, neboť akumulovaná voda je určena pro úpravu na vodu pitnou," vysvětluje mluvčí Povodí Vltavy a dodává, že opatření, kterými by se omezil odběr vody z toků, například pro mytí aut, zalévání hřišť a trávníků či napouštění bazénů, je v kompetenci vodoprávních úřadů.

Taková omezení ale zavedla i řada obcí. Patří mezi ně například Rodvínov, kde tento zákaz platí už od druhé poloviny července a jak uvedla starostka Hana Hošková, stále trvá. „Situace zatím naštěstí není kritická a vodu máme, jedná se tedy spíše o preventivní opatření. Kdyby se totiž plýtvalo, asi bychom brzy dospěli do stadia, že bychom museli vodu draze nakupovat," upřesnila.

Autor: Milan Soldán

11.8.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Hradečáky celý týden bavila nejrůznější hudební i jiná vystoupení.
24

Poslední den festivalu Do klobouku rozproudil náměstí

V sobotu byla slavnostně otevřená nová naučná cyklostezka z Kardašovy Řečice okolo rybníků. Teď můžete na cyklovýlet okolo Světa.

V neděli můžete vyrazit na kolo nebo do kina

Turisté mají po bouřce omezený pohyb po Šumavě

Šumava - Následky bouřky z pátku na sobotu postihnou i návštěvníky Šumavy. Některé pěší a cyklistické trasy jsou dočasně nepřístupné.

Kabelkový veletrh pokračuje

Jindřichohradecko – Ještě čtrnáct dnů máte na to, abyste se podívali do skříní, šuplíků a knihovniček a vybrali věci, které již doma leží bez povšimnutí, a darovali je do Kabelkového veletrhu.

Na letišti bouřka utrhla letadlo

Jindřichův Hradec - Na jindřichohradeckém letišti se při bouřce v noci na sobotu vytrhl letoun Andula z ukotvení v betonu.

AKTUALIZUJEME / SLEDUJEME ON-LINE

Noční bouřka se prohnala jihem Čech, zastavila i vlaky

Jižní Čechy - Bouřka, která se prohnala zemí, neušetřila ani jižní Čechy.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení