VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Tuky dokáží obzvlášť v zimě ucpat potrubí

Jižní Čechy - Tuky z fritézy a smažení vylévají běžně domácnosti do kanalizací a záchodových mís. Občané především velkých sídlišť však bývají občas překvapeni, když právě tuky způsobí ucpání a zamezí se odtoku kanalizačního odpadu.

14.12.2008
SDÍLEJ:

Speciální technika dokáže stav kanalizačního potrubí monitorovat. V tomto případě kamera narazila na tak silné nánosy tuku, že musel být přivolán specialista v ochranném oděvu a tuky mechanicky odstranit. Foto: VAK JČ

„Po ochlazení tuků v kanálech vznikají hrudky, které se postupně nabalují a zachycují do sebe další příměsi, které pak ucpávají čerpadla v čerpacích stanicích na kanalizaci a obalují sondy, které ovládají chod čerpadel a zastavují je. Tuky se v kanalizaci také částečně rozkládají, vznikají mastné kyseliny a ty zvyšují korozi stěn kanálů a potrubí. V extrémních případech vznikne tuková kra takových rozměrů, že dojde k úplnému ucpání kanalizace,“ vysvětlil Jan Jindra, vedoucí oddělení rozvoje společnosti VAK Jižní Čechy.

Obdobný problém představují i rozdrcené odpady z domácích drtičů. „Vypouštění rozdrceného odpadu do kanalizace způsobuje její zanášení. Dále se zvyšuje i produkce kalů na čistírnách a spotřeba kyslíku pro odbourávání organických látek. Tyto problémy zvyšují náklady na čištění vody, neboť domácnosti s drtičem vypouštějí dvakrát tolik organického zatížení než ty bez drtiče,“ upřesnil Jan Jindra.

Následně musí provozovatel vodohospodářské infrastruktury provést čištění kanalizace tlakovými vozy, které materiál rozplaví. Případně se čištění provádí kombinovanými tlakovými vozy, které materiál včetně tuků zachytí a ten je pak odvezen na skládku.

Kanalizační řád v tomto směru nezakazuje vypouštět vodu s tuky z domácností, ale povolené koncentrace tuků ve vypouštěné splaškové vodě jsou tak nízké (do 100mg/l extrahovaných látek), že z nich zákaz vylévání tuků do odpadů vyplývá.

Pro vyvařovny a podobné provozy platí, že by měly mít na zachycení tuků takzvané lapoly a řádně je provozovat. „Provozy i domácnosti by správně měly tuky shromažďovat do většího množství v nádobách či barelech s uzavřeným víkem a odvážet do sběrných dvorů. Především větším společnostem hrozí v tomto případě pokuta,“ zdůraznil Jan Jindra.

„Existují firmy, které přistaví čisté uzavíratelné nádoby a po jejich naplnění zbytky oleje většinou zdarma odvezou. Například v Českých Budějovicích mohou lidé předat použité oleje firmě .A.S.A. na sběrném dvoře v Dolní ulici. Ne všechny obce však disponují sběrnými dvory a ne všechny dvory berou tento odpad. Pak je možné nanejvýš tuky zachytit do papírových ubrousků a vhodit do popelnice.

14.12.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Takto to vypadá  v některých lesních lokalitách Vojenských lesů a statků.
5

Lesníci varují před vstupem do lesů

Ilustrační foto. Pátrací akce.

Pohřešovaný pospával v lese mezi lahvemi

Je rozdíl, jestli syn vstává do školy nebo na ryby

Jindřichův Hradec – I letos se bude v českobudějovickém IGY Centru konat 6. září Kabelkový veletrh a výtěžek bude opět rozdělen mezi talentované děti z Jihočeského kraje.

Polomy na Šumavě zastaví turisty

Šumava - O zákaz vstupu do lesů chce požádat Národní park Šumava dotčené obce s rozšířenou působností. V pondělí to Deníku potvrdil Jan Dvořák, tiskový mluvčí Národního parku Šumava.

OBRAZEM: Děbolínský festival završili Tři veteráni

Jindřichův Hradec - Finále tradičního festivalu divadel bylo v režii ochotníků z Pluhova Žďáru.

V pondělí chladněji, ale od středy se oteplí

Jižní Čechy – Do střední Evropy bude zasahovat výběžek vyššího tlaku vzduchu od západu a na naše území bude proudit chladný vzduch od severozápadu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení