VYBRAT REGION
Zavřít mapu

U rybníků u Dačic hrozí otrávené návnady

Dačice - Na rybniční soustavě u Dačic a na přilehlém úseku řeky Dyje byly nalezeny mrtvoly několika volně žijících zvířat. Jednalo se o čtyři vydry říční, tři norky americké a jedno káně lesní. Pitva a chemické rozbory ukázaly, že zvířata uhynula na otravu jedovatou látkou karbofuran.

14.5.2008
SDÍLEJ:

Otrávené návnady mohou ohrozit nejen zvířata. Foto: archiv Deníku

Látka karbofuran je součástí přípravku Furadan, což je insekticidní přípravek, který se v zemědělství používá k postřiku rostlin, na ochranu před hmyzem. Látka karbofuran je však vysoce jedovatá i pro obratlovce včetně ptáků, savců i člověka. Pro otravu stačí velmi malé množství této látky a je toxická nejen po pozření, ale také po vdechnutí nebo potřísnění kůže!

Karbofuran je nervový jed, jeho působením dojde ochrnutí dýchacího svalstva a udušení. Pitva jednotlivých zvířat, čas úmrtí a výčet druhů jasně naznačují, že látku někdo použil úmyslně k hubení zvířat, a to opakovaně. Tyto okolnosti také jasně ukazují, že travič použil návnadu a tou byly (nebo stále jsou) ryby hozené do vody nebo na břehy rybníků.
Karbofuran se v posledních letech bohužel stal módním prostředkem v boji se „škodnou“, zejména s dravci a šelmami. Známé jsou případy otrávených káňat, orlů, sokolů. Traviči tak chtějí zlikvidovat vzácná zvířata, která se opět vrátila do naší přírody. Stejný důvod měl pravděpodobně také neznámý člověk z Dačicka, který evidentně nastražil návnady na vydru říční, která se také jako zmínění orli a sokoli navrací do naší krajiny.

Otrávené návnady na Dačicku jsou však nebezpečné i pro psy a děti. Oblast takzvané Dačické kaskády je lokalitou na kraji města, kterou řada obyvatel Dačic využívá ke každodenním procházkám se psy či s dětmi.
Na závěr chceme poprosit, pokud někdo uvidí (viděl) něco podezřelého u těchto rybníků, aby to nahlásil na Policii ČR, která případ v současnosti vyšetřuje, nebo na odbor životního prostředí Městského úřadu Dačice.

Kateřina Poledníková

14.5.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Takto to vypadá  v některých lesních lokalitách Vojenských lesů a statků.
5

Lesníci varují před vstupem do lesů

Ilustrační foto. Pátrací akce.

Pohřešovaný pospával v lese mezi lahvemi

Je rozdíl, jestli syn vstává do školy nebo na ryby

Jindřichův Hradec – I letos se bude v českobudějovickém IGY Centru konat 6. září Kabelkový veletrh a výtěžek bude opět rozdělen mezi talentované děti z Jihočeského kraje.

Polomy na Šumavě zastaví turisty

Šumava - O zákaz vstupu do lesů chce požádat Národní park Šumava dotčené obce s rozšířenou působností. V pondělí to Deníku potvrdil Jan Dvořák, tiskový mluvčí Národního parku Šumava.

OBRAZEM: Děbolínský festival završili Tři veteráni

Jindřichův Hradec - Finále tradičního festivalu divadel bylo v režii ochotníků z Pluhova Žďáru.

V pondělí chladněji, ale od středy se oteplí

Jižní Čechy – Do střední Evropy bude zasahovat výběžek vyššího tlaku vzduchu od západu a na naše území bude proudit chladný vzduch od severozápadu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení