VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Uchazeči o zaměstnání se hlásí na poště

Jindřichohradecko - Řadu nezaměstnaných čeká schůzka s úředníkem až třikrát týdně.

7.10.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační foto. Foto: Zdeněk Píša

Od počátku října se rozbíhá projekt Docházka nezaměstnaných, zkráceně DONEZ. Pro vybrané uchazeče o práci to znamená, že se budou muset hlásit na poště.

Záměr projektu představil tiskový mluvčí Generálního ředitelství Úřadu práce Jiří Reichl.

„Hlavním cílem tohoto projektu je v maximální míře omezit nelegální zaměstnávání jak pro nezaměstnané, tak pro firmy,“ vysvětlil Reichl.

V dlouhodobém horizontu si projekt klade za cíl snížit administrativu na úřadech práce, zefektivnit kontrolu nelegálního zaměstnávání a v budoucnu využít hustou síť kontaktních míst Czech Point k přiblížení nabídky práce a vyřizování formalit s úřady práce z jakékoliv pobočky Czech Point v České republice.

Nezaměstnaní se o povinnosti hlásit se na Czech Point dozvědí při návštěvě úřadu práce, kam v současné době docházejí jednou za měsíc.

„Zprostředkovatel při návštěvě otevře kartu uchazeče o zaměstnání a automatický systém jej upozorní, že dotyčný je zařazen do programu a musí se tedy dostavit na kontaktní místo veřejné správy Czech Point,“ konstatoval Jiří Reichl.

Do cílové skupiny projektu DONEZ spadají uchazeči s opakovanou evidencí, uchazeči, kteří měli v posledních šesti měsících zaměstnání kratší než deset dní, nebo také mladiství do 26 let.

S povinností hlásit se na poště nesouhlasí například Miloš Aubrecht z Dunajovic, který přišel o práci při likvidaci zemědělského podniku Gigant.

„Bydlím na vesnici a nevím, kde bych bral peníze na dojíždění, kdybych se měl třikrát týdně dostavit na poštu. Navíc si člověk nesmí ani přivydělávat, protože by pak přišel o dávky. Shodli jsme se se známými, že to je od státu šikana,“ postěžoval si.

Stanovisko úřadu práce k povinnému hlášení vybraných nezaměstnaných na poště shrnul tiskový mluvčí Jiří Reichl. „Byli jsme terčem kritiky, že nezaměstnané šikanujeme. Když přijde člověk o práci, má dvě možnosti. Buď si poradí sám, nebo se zaregistruje na úřadu práce a žádá podporu v nezaměstnanosti. Stát ale na oplátku něco chce. Aby nepracoval načerno a dostavil se na schůzky.“

Na poště nezaměstnaný ukáže úředníkovi pozvánku, ten jej zaregistruje, předá mu nabídku volných míst a pozvánku na další schůzku.

Jestliže se nezaměstnaný v určený čas nedostaví na Czech Point, zjišťuje se důvod nedodržení této zákonné povinnosti vůči úřadu práce. V případě bezdůvodné absence zahajuje úřad práce správní řízení, které může vést až k vyřazení uchazeče z evidence a odebrání dávek.

Jak se na projekt připravili zaměstnanci pošt, vysvětlila tisková mluvčí České pošty Marta Selicharová. „Zaměstnanci Czech Point byli proškoleni standardním postupem, který Česká pošta používá při zavedení nové služby Czech Point,“ řekla. Dále mají k dispozici metodické pokyny a uživatelskou dokumentaci.

„Tento týden začínají chodit první nezaměstnaní na Czech Point. Česká pošta byla do projektu vybrána především proto, že vlastní nejhustší sítě poboček s Czech Point, celkem 976,“ uvedla Selicharová.

Na Jindřichohradecku je pošt, kde se nezaměstnaní hlásí, celkem dvanáct.

7.10.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Dynamo České Budějovice - FC Hradec Králové.
30

Přímý souboj o post lídra se chvílemi měnil v exhibici

Energetici spolu s lesníky nají plno práce u spadlých drátů před Žďárem.
118

Bouřka odstřihla od elektřiny tisíce domácností

Malého Péťu režisér objevil při americkém fotbalu v Českém Krumlově

Český Krumlov/ROZHOVOR/ - Režisér filmu Václav Malhour, který před několika dny natáčel v Českém Krumlově další záběry do filmu Nabarvené ptáče, říká, že už je v Českém Krumlově pomalu jako doma.

Dačické náměstí rozezní údery kladiv do kovadlin

Dačice – Nejen se zkušenými mistry, ale také s mladými tovaryši černého řemesla se budou moci setkat návštěvníci Dačic, a to v rámci letošního ročníku Kovářských dnů, který začíná v pondělí.

OBRAZEM: Děbolín bavily divadelní hry

Jindřichův Hradec - Trojice divadelních vystoupení, trojice večerů. Děbolín má za sebou další divadelní festival.

Poslední den festivalu Do klobouku rozproudil náměstí

Jindřichův Hradec - Letošní ročník festivalu pouličního umění oživil centrum Hradce.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení