VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Úspěch v soutěži sklidili také vůdci se svými psy z Břilic

Třeboňsko - Dvoudenní kynologické klání v rámci Memoriálu Františka Vojtěcha prožilo dvacet dva vůdců se svými německými krátkosrstými ohaři v honitbách mysliveckých sdružení v Břilicích, Hrachovišti a Kolencích.

18.9.2008
SDÍLEJ:

Jan Dušek (na snímku vlevo) přebírá cenu od Karla Zbudila.Foto: Deník/Stanislava Koblihová

Kynologické klání si užívali na Třeboňsku chovatelé mysliveckých psů.


„Moc se mi to líbilo, ale ze všeho nejvíc ti psi,“ řekla Maruška Ježková ze Spolí, která na slavnostní zahájení ke Schwarzenberské hrobce přišla se svými rodiči.

Při slavnostním zahájení se dostalo uznání za celoživotní práci pro kynologii dvěma dlouholetým kynologům – Vlastimilu Novákovi a Janu Duškovi z Okresního mysliveckého spolku Jindřichův Hradec.
Po zahájení se prostranství před hrobkou rychle vyprázdnilo, protože se všichni přesunuli do terénu na jednotlivá stanoviště, na pole, k vodě a do lesa.

Hlavní cenu si odvezla jediná vůdkyně mezi muži Michaela Semerádová se svou fenkou do Velkého Meziříčí, čímž podle člena čestného předsednictva soutěže Zdeňka Mráze překvapila ostatní zúčastněné.
Mezi vítězi byli i místní vůdci se svými psy. Jako třetí se umístil Tomáš Viktora z Břilic, který předvedl se svým psem nejlepší práce na barvě. Čtvrtá cena zůstala také v Břilicích. Získal ji Karel Hamr, kterému k umístění pomohly výsledky z práce na poli, kde se jeho pes ukázal jako nejlepší.

„Nejtěžší překážkou byla disciplina vlečka se zajícem, kde vypadlo pět vůdců. Mezi nimi byl bohužel i další účastník z Břilic Miroslav Matoušek,“ upřesnil Mráz. Oceněný, dnes osmdesátišestiletý, Jan Dušek je spjatý s kynologií od nepaměti a jeho vztah ke psům nepokazily ani zážitky z doby druhé světové války.

Jako mladý muž byl v roce 1942 kvůli práci v odbojové skupině Trn zatčen gestapem za distribuci letáků a střeliva. Uvězněn byl v Terezíně a pak transportován do koncentračního tábora Buchenwald, kde mimo jiné hrůzy sloužil jako figurant pro výcvik psů. Četné jizvy na jeho těle dodnes vypovídají o nepředstavitelných útrapách, kterými v té době musel projít. Sám však říká, že přežil jen díky tomu, že mohl ujídat trochu potravy, kterou dostávali psi.

Přesto na psy nikdy nezanevřel. Naopak po válce začal pracovat jako psovod a výcvikář u kriminální služby v Jihočeském kraji, kde jako psovod přispěl k objasnění devíti vražd.

Do této doby se mu podařilo celkem vycvičit šedesát osm psů loveckých a čtyřicet psů služebních plemen. Za tuto práci získal stříbrný odznak chovatele a cvičitele německých krátkosrstých ohařů.

Podle Zdeňka Mráze z Jana Duška vyzařuje optimistický postoj k životu a pro kynology se stal pojmem.

18.9.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Děti dostaly pletené ponožky

Jiří Kněžíček ze Slavonic se ve filmu Po strništi bos objevil hned čtyřikrát ve dvou rolích.
4

Jiří Kněžíček: Svěrák mi říkal „pane lékárníku“

Každý z nás se může stát nabarveným ptáčetem, říká režisér Václav

Šumava - „Vážení cestující, pravidelný příjezd vlaku směr Černá v Pošumaví ve 12 hodin 40 minut. V zájmu své bezpečnosti se nepřibližujte ke kolejím,“ zní, do důsledku vzato, poněkud absurdní hlášení nádražního rozhlasu v Polné na Šumavě

Volali policii, ale nakonec nic řešit nechtěli

Třeboň - Dva případy, kdy po příjezdu strážníků oznamovatelé odmítli pokračovat v řešení případu, eviduje městská policie v Třeboni.

Lidem v Radouňce vadí odklad prací

Jindřichův Hradec – Již v úterý byly kvůli zahájení výstavby dešťové kanalizace zrušené zastávky MHD Radouňka Kopeček a Radouňka. Lidé tak musejí chodit od hlavní silnice i přes kilometr pěšky.

Bez řidičáku se vozem vydal do ulic

Dačice - Řidič bez bodů měl navíc řidičák odebraný i ze zdravotních důvodů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení