VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Úzkokolejka bude nejspíš jezdit dál

Jindřichův Hradec -  Situace na jindřichohradecké úzkokolejce se dočkala nečekaného rozuzlení. Po mediální přestřelce z minulého týdne, v níž se Jindřichohradecké místní dráhy (JHMD) a oba kraje, kudy úzkorozchodná trať prochází, tedy Vysočina a Jihočeský, navzájem střídavě obviňovaly z nedodržování smluv či ze špatného hospodaření je, zdá se, u konce.

18.3.2015
SDÍLEJ:

Parní vlak na jindřichohradecké úzkokolejce.Foto: DENÍK/Stanislava Koblihová

Předmětem sporu byla vyplácená kompenzace doložitelné ztráty za poskytování služeb veřejné dopravní obslužnosti. JHMD požadovaly téměř dvojnásobnou kilometrovou sazbu než je ta, jíž kraje platily doposud, a argumentovaly například obnovou vozového parku či nutností údržby trati.

O něčem takovém však kraje nechtěly ani slyšet a jihočeský hejtman Jiří Zimola mimo jiné poukázal na údajně přebujelý a finančně náročný manažerský aparát společnosti.

Jednání uvízla na mrtvém bodu a vše spělo k patu. Reálně hrozilo i to, že se provoz lokálky může zastavit. Na včerejšek svolaly JHMD do Jindřichova Hradce tiskovou konferenci, na níž chtěly vysvětlit svůj postoj. Krajští zástupci však oznámili, že se jí nezúčastní.

Zvrat ale přišel v pondělí odpoledne, kdy výkonný ředitel JHMD Jiří Pavel oznámil, že setkání s médii ruší.

„Společnost Jindřichohradecké místní dráhy sděluje, že s ohledem na probíhající jednání o dodatcích smluv o závazku veřejné služby ve veřejné drážní osobní dopravě s Jihočeským krajem a Krajem Vysočina nebude, na základě společné dohody s kraji, průběh jednání nikterak komentovat ve sdělovacích prostředcích," znělo odůvodnění.

Znamená to tedy, že se ledy hnuly? Podle Ivana Študlara, poradce hejtmana Jihočeského kraje pro dopravu, to tak je. „V pátek oznámil statutární ředitel JHMD hejtmanu Zimolovi, že přistupuje na dodatek ve smlouvě, který koresponduje s krajským rozpočtem," informoval Ivan Študlar.

Další vývoj tak záleží na krajských radních, kteří tento dodatek musí posvětit, ale také na dohodě s Krajem Vysočina.

„S našimi partnery ze sousedního kraje se sejdeme 26. března, abychom se dohodli na jednotném postupu. Chceme totiž, aby na všech úsecích trati byly zachovány jednotné ceny bez ohledu na to, na území kterého kraje se nacházejí, stejně jako tomu bylo již v minulosti," vysvětlil poradce hejtmana.

Vše tedy nasvědčuje tomu, že dohoda je na dosah a vyostřená rétorika posledních dní je opravdu minulostí.

„Zatím nemáme důvod, abychom nějak stupňovali kampaň. Pro nás je zásadní, že přišli s omluvou hejtmanovi a slevili ze svých požadavků. Úplně nejdůležitější je teď to, aby vlaky i nadále jezdily," konstatoval Ivan Študlar.

Autor: Milan Soldán

18.3.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Živitelka bude letos jiná

Jak reklamovat koupený dům či byt

Přímý souboj o post lídra se chvílemi měnil v exhibici

České Budějovice – Karty před nedělním podvečerním zápasem na Střeleckém ostrově byly dopředu rozdány – bylo jasné, že kdo vyhraje, ten půjde do čela Fotbalové národní ligy!

Bouřka odstřihla od elektřiny tisíce domácností

Jihočeský kraj - Řádění živlů z pátku na sobotu zaměstnalo spoustu lidí a mnohým zkomplikovalo život.

Malého Péťu režisér objevil při americkém fotbalu v Českém Krumlově

Český Krumlov/ROZHOVOR/ - Režisér filmu Václav Malhour, který před několika dny natáčel v Českém Krumlově další záběry do filmu Nabarvené ptáče, říká, že už je v Českém Krumlově pomalu jako doma.

Dačické náměstí rozezní údery kladiv do kovadlin

Dačice – Nejen se zkušenými mistry, ale také s mladými tovaryši černého řemesla se budou moci setkat návštěvníci Dačic, a to v rámci letošního ročníku Kovářských dnů, který začíná v pondělí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení