VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V Bobelovce vedou klienty ke kvalitnímu životu

Jindřichův Hradec – Centrum pobytových a ambulantních sociálních služeb Bobelovka v Jindřichově Hradci poskytuje sociální služby lidem s mentálním, případně kombinovaným postižením v denním a týdenním stacionáři a celoročním domově pro osoby se zdravotním postižením.

21.9.2010
SDÍLEJ:

PŘI ČINNOSTI. Vedení centra sociáxlních služeb na Bobelovce připravuje pro své klienty pestré aktivity.Foto: Deník/Renata Pávková

Vedení Bobelovky a zaměstnankyně rozhořčilo vyjádření jejich bývalé klientky v článku Deníku.

Ta při stěhování do nového chráněného bydlení sdělila, že je ráda, že může bydlet samostatně, protože v ústavu, kde byla před tím, neměla žádné soukromí. V novém bydlení jen asistentce řekne, kam jde a vše je v pořádku. Navíc se stále něco učí a postupně se víc osamostatňuje. Střídá se s ostatními v úklidu, vaření i praní prádla. Kdyby zůstala v ústavu, nic z toho by se naučit nemohla. „Klientka u nás byla 17 let a musím se zastat žen, které zde pracují a prakticky ji vychovaly. Kdyby nebylo jich, nikdy by nemohla do samostatného chráněného bydlení jít. U nás v Bobelovce si mohou klienti také samostatně prát a vařit, a to vše se klientka naučila právě tady,“ sdělila ředitelka Bobelovky Kateřina Soukupová.

Princip práce s klienty v Bobelovce vysvětlila dále vedoucí přímé péče Milena Maryšková. „Pokud se objeví klienti v našem zařízení, kteří jsou schopní žít jiným způsobem života, než je v ústavním prostředí obvyklé, jsou natolik zdatní, aby mohli žít samostatně, tak je k tomu vedeme.“

Milena Maryšková ukázala Deníku celé zařízení a různé formy bydlení pro klienty rozdělené podle toho, nakolik jsou schopní se o sebe sami postarat. V takzvaném „domečku“, který je vlastně bytem s kuchyní a obývacím pokojem, žije pět mladých mužů, kteří se o sebe starají, jak mohou. Každý má své záliby a každý dělá rád trochu něco jiného.

„Jde nám o to, aby život klientů byl kvalitní. A aby byl kvalitní, musíme mít na výběr širokou škálu aktivit.“ Milena Maryšková

„Já mám rád auta, jezdím si je prohlížet do autosalónů na kole,“ uvedl Lukáš, který se orientuje na kole v Hradci a může tedy jezdit sám. Samostatné jízdě na kole klienty pokud chtějí, učí rovněž zaměstnankyně Bobelovky.

„Učíme je postupně všechna rizika, která samostatný pohyb po městě sebou nese, například přecházení po přechodu. Říkáme jim ale třeba také, aby nedůvěřovali každému. Pokud se chtějí naučit chodit samostatně, tak mohou,“ popsala Milena Maryšková.

Dalšího z obyvatelů domečku baví vaření a focení. „ Rád vařím, ve středu chodím do kroužku vaření, a také na taneční kroužek, baví mě dělat mísy a výrobky ze dřeva. Rád také fotím, mám dva fotoaparáty,“ řekl Pavel, který bydlí s ostatními kluky v domečku a na stěně v pokoji má pověšené své fotografie. Další s kluků Jenda je v Bobelovce zatím jen dva měsíce, a tak se ještě rozhlíží. Řekl, že doma rád jezdil na kole a v Bobelovce chodí zatím na keramiku a byl už se podívat také v tanečním kroužku.

V domečku byl přítomen ještě Jára: „Mě baví práce v dřevodílnách, dělám rád rámečky, košíčky, baví mě také taneční kroužek a mám rád hokej.“ Ostatní pokoje se však také ústavu nepodobají. Klienti v nich bydlí většinou ve dvou nebo třech a pro několik pokojů je vždy samostatná kuchyň, obývací pokoj a koupelna.
„Jde nám o to, aby život klientů byl kvalitní. A aby byl kvalitní, musíme mít na výběr širokou škálu aktivit, aby si mezi aktivitami našli, co je baví. Chceme, aby se naši klienti hezky oblékali, a také jim vysvětlujeme jejich práva. Důležitá je motivace k činnostem. Kdybychom je nechali, aby nedělali vůbec nic, neplnili bychom svoji funkci,“ uzavřela Milena Maryšková.

Autor: Renata Pávková, Mgr.

21.9.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Hradečtí orientační běžci absolvovali závody českého žebříčku

Národní muzeum fotografie, jezuitská kolej.

Vystaví fotografie pod oblohou plnou hvězd

Výsadek padákem a nehoda autobusu. Blíží se den s IZS

Jindřichův Hradec - V sobotu po obědě vypukne na hradeckém letišti akce záchranných složek.

Řečické okruhy rozjely pohárový seriál bikerů

Kardašova Řečice - „Jihočeský MTB pohár" horských kol odstartoval pátým ročníkem závodů s názvem „Prodoli – Řečické okruhy".

Písek přišel o název populárního Cipískoviště

Písek - Jedna z nejpopulárnějších akcí města spojená se sochami z písku a množstvím akcí zejména pro děti, která každoročně zahajuje turistickou sezonu, přišla o svůj název.

AKTUALIZUJEME

Tragická nehoda uzavřela silnici u Bujanova

Bujanov - Na silnici u Bujanova na Českokrumlovsku se ve čtvrtek dopoledne stala tragická dopravní nehoda.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies