Na Jindřichohradecku se úleva týká lidí, kteří budou ošetřeni v Nemocnici Jindřichův Hradec, ale naopak v dačické nemocnici zůstanou platby nezměněny. „Myslím si, že to není domyšlené, ale jen se politicky zalíbit. Je to jako testovací balíček. Pro pacienty to nejsou velké částky, jen to vyvolává zmatek mezi lékaři a nemocnicemi. Zdravotnictví se žene za byrokracií a zájem o pacienta je někdy až na druhém místě,“ uvedla Petra Hejlová z Domanína. Přesto, že by někteří lidé chtěli mít výhody všude stejné, zatím je mají z celého okresu pouze v Jindřichově Hradci.

Pacient, který přijde do jindřichohradecké nemocnice, může poplatek zaplatit nebo přijmout dar od kraje ve formě darovací smlouvy. „Prakticky to znamená, že ten, kdo bude chtít využít výhody a poplatek nezaplatí, dostane doklad o uhrazení regulačního poplatku,“ vysvětlila vedoucí ekonomického oddělení Nemocnice Jindřichův Hradec Marcela Hovorková.

Zároveň dodala, že na dokladu bude uveden text, že pacient bere na vědomí, že přijímá uvedený dar od kraje, který bude muset potvrdit svým podpisem. „Doklady o zaplacení jsme vystavovali vždy každému pacientovi, teď budeme kopie předkládat kraji. Sestřičkám však nyní odpadne starost o finanční hotovost,“ dodala Hovorková.

„Buďto zrušme poplatky všude a pro všechny, nebo s tím nic nedělejme. Je to nekorektní a systémově špatně. Kraje použijí peníze na zdravotnictví, které mají na něco jiného,“ uvedl ředitel Nemocnice Dačice Leoš Dostál.

Pokud by totiž v dačické nemocnici poplatky nevybírali, znamenalo by to porušování zákona. „V případě, že bychom přistoupili na způsob darovacích smluv, museli bychom za každého ošetřeného pacienta z peněz, které nedostaneme, odvádět daně ve stejné míře, jako kdybychom je od lidí přijali,“ vysvětlil Dostál. Přestože, jak sám říká, má silné sociální cítění, je přesvědčen, že se ministru Tomáši Julínkovi povedlo po letech pokusů uskutečnit něco, co mělo smysl a bylo pro zdravotnictví přínosem. Systém poplatků měl být podle Dostála řešen legislativně, ale také bez emocí.