VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V nálezech se objevila i protéza

Jindřichohradecko – V odděleních ztrát a nálezů městských úřadů se objevují nejkurióznější předměty. Patří mezi ně i protéza nohy. „Je už to dávno. Ale našli jsme ji v noci před diskotékou a je zajímavé, že se o ni nikdo nepřihlásil,“ uvedl vrchní strážník třeboňské městské policie Vladimír Školka. Právě tam se v Třeboni soustřeďují všechny nalezené věci.

13.1.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/archiv

Jen za loňský rok přijali na služebně 289 nálezů. Jak dodal Školka, zhruba každý druhý den se nějaká ztracená věc vrátí svému majiteli.
„Hodně se zde objevuje jízdních kol, dále platebních karet, klíčů, dokladů, ale i peněženek. Tak pětkrát za rok sem někdo donese i nalezenou finanční hotovost,“ upřesňuje a popisuje případ poctivé nálezkyně, která vloni v dubnu odevzdala 13 200 korun, které našla na parkovišti. Protože policie měla poznatky o člověku, který peníze postrádal, vše mělo dobrý konec.

Obecně, když se půl roku nikdo o nalezený předmět nepřihlásí, stává se majetkem města nebo obce, na jejímž pozemku byl nalezen. Pokud má nějakou hodnotu, jde poté do dražby. Například v Třeboni se vloni v dražbě podařilo prodat všechna kola. Jen 64 nalezených věcí se neudalo.
Třeba v Dačicích jsou také v oddělení ztrát a nálezů bicykly, ale podle pracovnice městského úřadu Jitky Hubatkové o ně vzhledem k jejich špatnému technickému stavu není zájem.

„Lidé nám nejčastěji nosí klíče. Je zajímavé, že je jich hodně od aut a nikdo se po nich neshání. Asi nejkurióznější byla železná past, takzvaná železa, která donesli policisté. Vzhledem k tomu, že zřejmě patřila nějakému pytlákovi, nikdo se o ně pochopitelně nepřihlásil,“ zmínila Hubatková.
Přijali i nalezený mobil, kdy se nálezce ještě na něj dovolal a majitel slíbil, že si přijde, a neobjevil se. Vloni v Dačicích zaevidovali celkem 19 nálezů, tedy kromě klíčů, těch bylo podstatně víc.

„Dostanou se k nám i peněženky, ale většinou již bez peněz, ale s doklady, takže se snažíme majitele dohledat. Na ztracené peněženky se také hodně lidé chodí ptát, ale u nás se jich objeví jen zlomek,“ doplnila pracovnice dačického městského úřadu Jitka Hubatková, která má ztráty a nálezy na starosti.

O víkendu měl šťastný konec případ jedné ztracené peněženky v Jindřichově Hradci. „Z mléčného baru Kaštánek se nám ozvala obsluha, že jedna žena tam zapomněla tašku a peněženku. Bylo v ní větší množství peněz a další cennosti. Vzali jsme proto prodavačku a jeli s ní do bydliště ženy, která věci v prodejně zapomněla a vše předali,“ popsal jindřichohradecký vrchní strážník Luboš Müller. Otázku ztrát a nálezů řeší občanský zákoník, podle kterého by měl nálezce věc vydat vlastníkovi a nebo obci, na jejímž území to našel. Nálezci pak náleží i náhrada nákladů s tím spojená a nálezné ve výši 10 procent ceny.

Ztracené předměty, které lidé donesou na služebnu, končí v oddělení ztrát a nálezů městského úřadu. Dle sdělení pracovnice Evy Sedláčkové z provozního oddělení městského úřadu bylo v loňském roce přijato celkem 85 nalezených věcí.

Jednalo se hlavně o klíče, poškozené mobilní telefony a peněženky většinou prázdné. Z toho deset věcí bylo vráceno majiteli.
Většinu nálezů předává městská policie a Policie ČR. Nejkurióznějším nálezem byl nafukovací bazén, který přivezli policisté.

Autor: Lenka Novotná

13.1.2011
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Bratři Michálkovi kralovali ve Vlkovské pískovně

Jindřichohradecká radnice. Ilustrační foto.

Podloží rozhledny je v pořádku, říká radnice

V Rapšachu zvítězili muži i ženy z Lásenice

Rapšach – Další kolo Velké ceny Třeboňska se konalo o uplynulém víkendu v Rapšachu.

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

V sobotu rozezní parkán rock, ska i punk

Prachatice - Hospic music fest 2017 - nultý ročník jednodenního hudebního festivalu, odstartuje již tuto sobotu. Bavit se a pomáhat můžete od 13 do 22 hodin.

Na sál to nestihla. Porodila pod stoletou lípou

Písek – Tatínek by zasloužil medaili. Shodovaly se sestřičky na porodnickém oddělení písecké nemocnice, když v úterý propouštěly domů Evu Chvojsíkovou z Týna nad Vltavou s dcerkou Barborkou. Té se totiž už nechtělo čekat a přišla na svět v pátek ve 20.25 hodin za pomoci tatínka Miroslava kousek za bránou nemocnice pod stoletou lípou.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení