„S touto stranou chtělo jít do komunálních voleb Občanské sdružení v Suchdole nad Lužnicí. Na společné akci se zástupci Věcí veřejných dne 17. června se bohužel naše názory ukázaly jako rozdílné. Ačkoliv Občanské sdružení v parlamentních volbách dosáhlo pro stranu Věci veřejné v Suchdole nad Lužnicí tři místa, dále s Věcmi veřejnými nepůjdeme. Plakáty, telefonní hovory a jízdy soukromými vozidly pro Věci veřejné byly bez náhrady Občanským sdružením financovány,“ napsal Deníku jednatel Občanského sdružení v Suchdole nad Lužnicí Zdeněk Mrázek.

Kromě toho, že se mu nelíbilo, že Občanské sdružení nedostane žádnou finanční náhradu, tvrdí jednatel Zdeněk Mrázek, že Věci veřejné neplní předvolební sliby.

„Věci veřejné si velmi váží podpory Občanského sdružení, projevené před parlamentními volbami v Suchdole nad Lužnicí a reprezentované Zdeňkem Mrázkem. S politováním však musíme konstatovat, že tvrzení Občanského sdružení se nezakládají na pravdivých skutečnostech,“ reagovala tajemnice strany Věci veřejné v Jihočeském kraji Kateřina Machová.

Tajemnice dále uvedla, že vyjma nutných a specializovaných prací a úvazků v oblasti administrativy a organizace předvolební kampaně nebyla nikomu z kandidátů či aktivních podporovatelů „véčkařů“ slíbena či vyplácena finanční odměna nebo náhrady. Všichni tak svou případnou aktivitu a spolupráci s Věcmi veřejnými dělali podle jejích slov naprosto dobrovolně v rámci svých možností a schopností a o tom byl jednatel Zdeněk Mrázek informován.

Zde přinášíme plná vyjádření obou stran:

Věci veřejné neplní předvolební sliby

S touto stranou chtělo jít do komunálních voleb Občanské sdružení v Suchdolu nad Lužnicí. Na společné akci se zástupci VV, dne 17. června se bohužel naše názory ukázaly jako rozdílné.

Ačkoliv OS v parlamentních volbách dosáhlo pro stranu VV v Suchdole nad Lužnicí 3 místa, dále s VV nepůjdeme. Plakáty, telefonní hovory a jízdy soukromými vozidly pro VV byly bez náhrady OS financovány. Vše by nás nemrzelo, kdyby tolik nepropagovaný etický kodex, zavazující se k tomu, že se nebude lhát, byl již před volbami porušen předsedou VV Johnem. Pokud někdo tají před manželkou nemanželské dítě ve stáří 7 let, pak nemůže mluvit o etickém kodexu, když se sám chová jako zbabělec!

Etika podle slovníku je doslova nauka o mravnosti. Kandidáti OS do komunálních voleb byli prověřováni nebo alespoň někteří z nich, zda u nejbližších příbuzných nejsou bývalí členové KSČ. Co říci, když je tu poturčenec horší Turka. Předvolební výkřiky o dinosaurech, se kterými se nikdy nepůjde do koalice, byly opět porušeny. Byl mezi nimi například p. Kalousek, Parkanová apod., se kterými si dnes VV velmi rozumí. Dar od Bakaly, jako sporného sponzora pro VV, který jim dal šest milionů, je též proti etickému kodexu.

Podle vyjádření VV prý za to Bakala ale nic nechce. Takový dobrodinec se tu ještě nenarodil! VV začaly dokazovat již při sestavování koaliční vlády, že jim není cizí ani vydírání a stanovování si ultimátní požadavky. Na druhé straně tato strana hloupostmi jen hýří. V době utahování si opasků je návrh na náborový příspěvek pro nového učitele 180 tisíc korun, více než jen hloupostí. Další věci jako spojit ministerstvo vnitra s ministerstvem obrany mělo jen posílit pozici Johna. Slibované ženy ve vládě taky jaksi chybí. Dohady kolem poplatků ve zdravotnictví by nemusely být stále opakovány, kdyby politici neměli snahu vše rozkrást, a to v řádu miliard.

Již 20 let všechny vlády slibovaly např. oddělení sociálního fondu v částkách jdoucích do miliard od státního rozpočtu. Tyto peníze však byly vždy rozkradeny. Slibované penzijní pojištění bude rizikové a rozkradení je zde v budoucnu více než zřejmé.

Zkrátka a dobře, do české politiky se nechodí s cílem pomáhat lidem, ale zbohatnout, beztrestně po dobu čtyř let porušovat zákony, a tím zneužívat poslaneckou imunitu a též v tomto období vyměnit manželku za mladší. Chamtivost, bezohlednost a sobeckost nastupují po zvolení u většiny poslanců. Snad jsou tito přesvědčení, že je na jejich posty dostala nějaká dějinná sudba. Např. Kalousek se doslova do různých funkcí vlastně narodil. Proto je potřeba komunální volby brát vážně. Kandidáti jsou známí a nejvěrohodněji působí takzvané kroužkování, bez ohledu na politické strany.

ZDENĚK MRÁZEK
jednatel Občanského sdružení v Suchdole nad Lužnicí

Add: VV neplní předvolební sliby

Věci veřejné si velmi váží podpory občanského sdružení, projevené před parlamentními volbami v Suchdole nad Lužnicí a reprezentované Zdeňkem Mrázkem. S politováním však musíme konstatovat, že tvrzení v článku „Věci veřejné neplní předvolební sliby“ se nezakládají na pravdivých skutečnostech. Považujeme tak za legitimní se k textu vyjádřit a uvést konkrétní skutečnosti na reálnou úroveň.

Ze všech politických stran investovala strana Věci veřejné do předvolební kampaně jednu z nejnižších finančních částek. Vyjma nutných a specializovaných prací a úvazků v oblasti administrativy a organizace předvolební kampaně nebyla nikomu z kandidátů či aktivních podporovatelů „Véčkařů“ slíbena či vyplácena finanční odměna nebo náhrady. Všichni tak svou případnou aktivitu a spolupráci s Věcmi veřejnými dělali naprosto dobrovolně v rámci svých možností a schopností a o tom byl Zdeněk Mrázek informován.

Dále jsme také OS informovali o faktu, že Etický kodex je dokument, který brání především střetu zájmů při hlasování u jednotlivých kandidátů a garantuje volební program, pro který je zastupitel zvolen. Neřeší však osobní život jednotlivých kandidátů a jejich manželské problémy. Nemůžeme také plně souhlasit s tvrzením, že kandidáti navržení Z. Mrázkem do komunálních voleb byli prověřováni nebo alespoň někteří z nich, zda u nejbližších příbuzných nejsou bývalí členové KSČ. V návrhu kandidátky se toto rozhodně nepotvrdilo. Nepotvrzuje se též, že bychom si náramně rozuměly s politickými dinosaury. O jejich přítomnosti v politice rozhodovali především voliči a Věci veřejné na základě výsledku voleb nechtějí kvůli osobním politickým ambicím politiků z dalších stran destabilizovat politickou scénu. Naopak jsme se v rámci koaliční dohody snažili vyjednat a prosadit maximum z našeho programu, se kterým byl Z. Mrázek též detailně seznámen.

Určité zklamání tak vyjadřujeme nad napadáním v některých z jeho pasáží např. důchodové, zdravotnické reformy a změn v resortu školství. Konkrétně zmiňovaný náborový příspěvek a jeho výše pro nové učitele není součástí koaliční dohody a mrhání penězi v tomto ohledu rozhodně není na pořadu dne. Stejně tak slučování resortů, které nemělo vést k posílení moci ministrů, ale ke sjednocení roztříštěných kompetencí, personálním a finančním úsporám.

Uznáváme však konstatování, že vlády posledních dvaceti let neodpovědného nakládání s financemi pokrývající problematické agendy jistě přinesly určité obavy z dalšího vývoje. Zásadně však v tomto odmítáme, že by kdokoliv z Věcí veřejných šel do politiky v tomto ohledu zbohatnout či zneužívat poslanecké imunity. Její výrazná omezení vycházela právě z iniciativy vyjednavačů Věcí veřejných stejně jako zvýšená kontrola nad hospodařením s veřejnými prostředky.

Věci veřejně byly založeny v r. 2001, vycházejí ze základů občanských iniciativ a dlouhodobě působí na komunální úrovni. Rozhodnutí voličů jsme vždy s pokorou respektovali a se Z. Mrázkem tak v závěru určitě souhlasíme, že komunální volby je nutné brát vážně, ať již je metoda kroužkování jakákoliv.

KATEŘINA MACHOVÁ
tajemník strany Věci veřejné v Jihočeském kraji